Strony

środa, 1 lutego 2017

Pracą też można się bawić - "Basałyk i Psotka idą do pracy. Część I"

Dzieci są bacznymi obserwatorami otoczenia, szczególnie interesujące jest dla nich zachowanie mamy i taty. Uczą się poprzez naśladowanie naszego postępowania, chcą robić to, co robią rodzice i wyglądać tak, jak my. Wszystko widzą i wszystko słyszą, chociaż nie zawsze wszystko jest dla nich zrozumiałe.
Któż z nas w dzieciństwie nie bawił się w dom, sklep czy lekarza? Dzisiaj prezentowana książka wykorzystuje dziecięcą fascynację światem dorosłych, przybliżając im pracę w korporacji, na poczcie, w salonie fryzjersko-kosmetycznym, w straży pożarnej oraz na oddziale chirurgicznym.

Psotka i Basałyk są bardzo "zapracowanym" rodzeństwem. Właśnie rozpoczęły się wakacje, rodzice muszą chodzić do pracy, a dzieci spędzają czas z dziadkami. Jednak nuda im nie straszna, postanowiły, że przez cały miesiąc będą bawić się w dorosłych. Zaczynają od pracy w korporacji. Tworzą w pokoju najprawdziwszy "ołpen spejs", zatrudniają misie i lalki, wszystkich wyposażają w tekturowe laptopy i telefony. Piszą projekty i raporty, przygotowują oferty dla klientów oraz prezentacje, piją kawę i nie mają czasu na drugie śniadanie, bo dodatkowe przerwy w pracy mogłyby skutkować koniecznością wzięcia nadgodzin. Może uda im się wyskoczyć na "lancz", o ile nie będzie nagłego"mitingu". "W końcu do pracy trzeba podchodzić poważnie, czyż nie?"
Innym razem Basałyk i Psotka wraz z dziećmi z sąsiedztwa oraz dziadkami bawią się w pocztę. Jest pani pracująca przy okienku, pracownik węzła ekspedycyjno-rozdzielczego, listonosz oraz klienci, którzy wysyłają listy zwykłe i polecone, nadają i odbierają przesyłki, a nawet składają reklamacje do Urzędu Niedoręczalnych Przesyłek w Koluszkach.
W kolejnej zabawie dziadek odwiedza fryzjera Basałyka, zaś babcia idzie do kosmetyczki Psotki. Na placu zabaw wraz z przyjaciółmi bawią się w straż pożarną, a podczas wizyty u rodziny przeprowadzają operację na misiu. Oj dzieje się, dzieje.
Autorka Małgorzata Żółtaszek w interesujący i zrozumiały dla dzieci sposób przedstawiła najważniejsze aspekty pracy w różnych miejscach. Publikacja zaspokaja ciekawość maluchów i dostarcza gotowych scenariuszy zabaw. W książce znajdziemy propozycje, jak z użyciem powszechnie dostępnych materiałów, takich jak pudełka, tektura, rolki po papierze toaletowym, wytłaczanki, guziki, sznurek, plastikowe nakrętki, flamastry, plastelina, farby, taśma klejąca i nożyczki zrobić niezbędne do wykonywania poszczególnych zawodów rekwizyty, np. laptop, telefon komórkowy, suszarkę hełmową, a nawet urządzenie do monitorowania stanu zdrowia pacjenta. Wszystkie przedmioty zostały wykonane i sfotografowane przez Pawła Pawlaka. Zdjęcia te zostały skomponowane z charakterystycznymi obrazkami pana Pawła i fotografiami z naniesionymi na nie podpisami, przedstawiającymi sceny z różnych miejsc pracy. Całość sprawia, że warstwa graficzna jest bardzo interesująca, pobudza wyobraźnię dziecka, jest źródłem mnóstwa informacji i dalszych pytań, a także inspiruje do zabawy w pracujących dorosłych i stworzenia własnych, potrzebnych do tego celu przedmiotów.Na końcu każdego rozdziału znajduje się słowniczek, w którym zoostały wyjaśnione najtrudniejsze słowa użyte w tekście i związane z danym zawodem. Dowiemy się z niego m.in. jak wygląda "ołpen spejs", do czego służy stempel, jak się robi 'manikir" i "pedikir", po co strażakom "huligan" i teletubiś, czy żaneta to tylko imię żeńskie, i wiele, wiele innych. Również dorosły czytelnik znajdzie tu zaskakujące informacje.


Dzięki książce dziecko poznaje nomenklaturę związaną z poszczególnymi zawodami, uczy się prawidłowego zachowania np. na poczcie, czy podczas zgłaszania zagrożenia do straży pożarnej oraz przygotowuje się do przyszłej pracy w swoim dorosłym życiu.
W serii ukazała się również druga część przygód pomysłowego rodzeństwa, z którą poznamy inne, równie ciekawe zajęcia dorosłych. Książki polecamy dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dla których lektura  może być inspiracją do długich i bardzo interesujących zabaw.


Tytuł: Basałyk i Psotka idą do pracy. Część I
Tekst: Małgorzata Żółtaszek
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Poradnia K
Cena okładkowa: 34,90 zł


Dziękujemy Wydawnictwu Poradnia K za egzemplarz książki do recenzji.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciwkawie sie zapowiada.
  Piekne ilustracje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne i inspirujące ilustracje :-) Czytanie grozi koniecznością wykonania własnych kartonowych laptopów ;-)

   Usuń