Strony

czwartek, 7 września 2017

"Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie"

Dzisiaj u nas propozycja dla nieco starszych dzieci, bo uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej oraz tych, którzy wkrótce zakończą edukację przedszkolną - "Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie". Być może, niektórzy z Was mieli już możliwość poznania autorów tej książki, czytając serię przygód Duni, jednak dla nas jest to pierwsze, i mam nadzieję, nie ostatnie spotkanie z twórczością Rose Lagercrantz oraz Evy Eriksson.


Mattisa poznajemy jako ucznia pierwszej klasy, który uwielbia chodzić do szkoły. Lubi swoją panią, całą klasę i przerwy, zwłaszcza w te dni, gdy nie ma Beniego Bandziora. Beni i Poducha chodzą do jednej klasy wraz z Mattisem i wspomnianą wcześniej Dunią. W pierwszej klasie Mattis czuje się dobrze, chociaż bywają masakryczne dni, jak ten, w którym Beni zrzucił mu na głowę bryłę lodu. Na szczęście dobre chwile: dokładka ulubionego makaronu z sosem w szkolnej stołówce czy impreza urodzinowa Duni, rekompensują wszelkie niedogodności. W drugiej klasie Mattis zaprzyjaźnia się z Poduchą, razem przeżywają wspólne przygody, kolejne klasowe przyjęcia urodzinowe, choroba ulubionej nauczycielki, nowa pani itd. Trzecia klasa to czas na pierwsze zauroczenia, podrywy, kłamstwa, przechwałki i zaskakujące przyjaźnie.


Przeżycia Mattisa są bliskie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, a przedstawione z perspektywy szkolniaka jeszcze lepiej przemawiają do młodych czytelników.
Książka przeznaczona jest dla dzieci, które same zaczynają swą czytelniczą przygodę. Samodzielne czytanie ułatwiają: przejrzysty układ stron, spora czcionka i nieskomplikowane słownictwo, dzięki czemu ponad 180 stron lektury pochłania się niemal jednym tchem. Tekst uzupełniają świetne, pełne humoru, czarno-białe ilustracje Evy Eriksson, które sprawiają, że obcowanie z Mattisem i jego szkolnymi kolegami, to prawdziwa przyjemność i przygoda.
Zachęcone historią Mattisa, chętnie sięgniemy po serię książek o Duni, a Wam serdecznie polecamy wszystkie Zakamarkowe pozycje tych autorówTytuł: Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie
Tekst: Rose Lagercrantz, Samuel Lagercrantz
Ilustracje: Eva Eriksson
Wydawnictwo Zakamarki
Cena okładkowa: 24,90 zł

2 komentarze:

  1. Zamówiłam obie pozycje dla syna, który właśnie poszedł do pierwszej klasy. Dunię już czytaliśmy, ale nie mieliśmy swojego egzemplarza. Nie mogę się doczekać lektury, ale muszę zaczekać jeszcze kilka dni, bo właśnie kończymy wieczorami Misia Paddingtona:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My jeszcze nie czytałyśmy Duni. Chyba mamy jeszcze na nią czas:-) Którą część Misia czytacie? Warto? Spodoba się trzulatce?

      Usuń