Strony

piątek, 13 października 2017

"Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?" - to już 100 lat

W dniu setnej rocznicy ostatniego z fatimskich objawień Matki Boskiej, pragniemy przybliżyć Wam wspaniałą książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum, i opowiada w przystępny dla dzieci sposób o wydarzeniach, które miały miejsce przed stuleciem w niewielkiej portugalskiej wiosce, i były udziałem trójki małych pastuszków. Oto "Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?"


W 1916 roku trójce pastuszków Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji ukazywał się Anioł, który prosił ich o modlitwę za grzeszników i za Portugalię. Począwszy od 13 maja 1917 roku, przez sześć miesięcy, każdego trzynastego dnia miesiąca Maryja przychodziła do pastuszków, prosząc o modlitwę różańcową w intencji grzeszników i pokoju na świecie oraz powierzając im trzy tajemnice, które miały się spełnić w ciągu najbliższego stulecia. Spotkania z Najświętszą Panną były dla dzieci umocnieniem, którego potrzebowały przez okres, gdy, oskarżone o kłamstwa, były pośmiewiskiem dla okolicy, a nawet zastraszano je i więziono.
13 października 1917 roku Matka Boska po raz ostatni ukazała się dzieciom z Fatimy przekazując im wiadomość o rychłym końcu wojny i poprosiła, by w miejscu objawień powstała kaplica. Wtedy też dała znak dziesiątkom tysiący zgromadzonych na polach Cova da Iria osób, na potwierdzenie, że dzieci mówiły prawdę.
Ostatnie objawienie fatimskie nie jest jednak końcem historii opisanej w książce. Zgodnie z zapowiedzią Najświętszej Panienki, Franciszek i Hiacynta wkrótce po tych zdarzeniach odeszli do nieba, zaś Łucja dożyła późnej starości, bo aż 98 lat. Autorka przedstawia tu także dalsze losy świata w XX i na początku XXI wieku, które były związane z wypełnieniem tajemnic powierzonych przez Maryję trójce pastuszków.


"Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?" to książka, która przybliża dzieciom zdarzenia sprzed wieku, robiąc to w przystępny dla młodych czytelników sposób. Pokazuje jak wielką moc może mieć modlitwa, szczególnie modlitwa małych dzieci, które potrafią bezgranicznie zaufać Matce Boskiej. Ukazuje wspaniałe postawy Małych Świętych, którzy mimo nieprzychylniści otoczenia nie wyparli się tego, czego byli świadkami. Dodatkowo przedstawia, jak zapowiedzi wyjawione przez Maryję małym pastuszkom (wybuch II wojny światowej, komunizm czy zamach na papieża) realizowały się w XX wieku. Podsumowaniem historii przedstawionej w książce jest znajdujące się na końcu kalendarium.
Książka jest bardzo ładnie wydana: twarda okładka i dość grube, matowe, jakby pożółkłe strony, oraz piękna i niepowtarzalna oprawa graficzna, utrzymana głównie w brązowej tonacji. W połączeniu z interesującą i poruszającą treścią publikacji, ilustracje robią ogromne wrażenie, a nieprzytłaczając feerią barw, daje szansę na chwilę refleksji.

Książkę polecam dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz dorosłym, którzy pragną zgłębić tajemnice objawień fatimskich oraz poznać ogromną moc modlitwy i wstawiennictwa Matki Boskiej.

"Sto lat temu niebo nad Fatimą przez chwilę mieniło się wieloma kolorami... I my, patrząc na zmieniające się niebo nad naszymi głowami - różowe w świetle poranka, fioletowe przed burzą, błękitne w samo południe, a pomarańczowe o zachodzie słońca - pamiętajmy, że Ktoś się nami cały czas opiekuje."Tytuł: Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo Bernardinum
Cena okładkowa: 24,90 zł

2 komentarze:

  1. Jakie piękne ilustracje. Nie znałam tej książki, a widzę, że warto byłoby ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej warto :-) Moja Róża mówi, że to książka o Aniołku i Maryi. A kiedyś w kościele, usłyszała modlitwę i od razu skojarzyła, że to słowa modlitwy, które Matka Boska przekazała pastuszkom :-)

      Usuń