Strony

piątek, 1 czerwca 2018

W prosty sposób o tym, co trudne - "Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze"

Zaufanie, wstyd, nienawiść, ciekawość, zemsta, strach, radość, tęsknota, samotność, duma, gniew oraz wdzięczność to dwanaście uczuć, które towarzyszą nam w życiu. Dla nas, dorosłych, większość z nich jest oczywista, nie zastanawiamy się nad ich źródłem i sensem. Potrafimy bez problemu określić towarzyszące nam emocje i w wielu przypadkach nad nimi panować. Inaczej rzecz ma się z dziećmi, którym często niełatwo zrozumieć targające nimi uczucia, nie zawsze pojmują zachowanie osób z najbliższego otoczenia, nie są w stanie opanować wybuchu złości, czy niepohamowanego śmiechu. Szczególnie trudną sytuację mają mali wrażliwcy, jak bohater książki Janusza Wiśniewskiego "Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze", która ukazała się nakładem Wydawnictwa TADAM, które od początku swego istnienia wydaje wyjątkowe, niebanalne pozycje dla dzieci w różnym wieku.


Bohaterem książki i jej narratorem jest bardzo wrażliwy, rudowłosy chłopiec w wieku wczesnoszkolnym, który na przykładzie codziennych sytuacji wyjaśnia towarzyszące mu, jego rodzinie i znajomym emocje. Z jego opowieści dowiemy się m.in.: jaki wpływ na zaufanie ma złamana ręka, że brak pieniędzy nie jest powodem do wstydu, na czym polega nienawiść na tle rasowym, że głód wiedzy może objawiać się burczeniem w głowie, co się stanie, gdy oczy strachu staną się zbyt wielkie, czy serce ma łaskotki, że "czekać to przecież nie to samo co tęsknić", że wdzięczność może być przyczyną płaczu.

Autor bardzo ładnie opisuje relacje rodzinne w domu głównego bohatera, w którym dużą rolę odgrywa babcia Marta, będąca często jego powiernikiem i przewodnikiem po świecie uczuć. To ona wyjaśnia chłopcu, że "wstydzić się powinni ludzie głupi, ale nigdy biedni", że kto pyta, nie błądzi, że "zemsta zawsze jest najgorszym doradcą". W piękny sposób pokazuje, co w życiu jest najważniejsze i że kochająca się rodzina to największe szczęście, jakie mamy.

Janusz Wiśniewski nie boi się poruszać trudnych tematów, jak nienawiść, zemsta czy śmierć. Dla niego nie ma tabu, bo dla dzieci tabu nie istnieje. To my dorośli pomijamy pewne zagadnienia, twierdząc, że maluchy tego nie zrozumieją, że jeśli się o czymś nie mówi głośno, to problemu nie ma. Autor pokazuje, że dzieci są bacznymi obserwatorami otoczenia, że pewne sytuacje przeżywają na swój sposób, przez pryzmat własnych doświadczeń i wrażliwości. "Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze" to książka, która pozwala dzieciom i dorosłym przełamać pewne ograniczenia, otworzyć się na drugiego człowieka i w prostych słowach mówić o emocjach.

"Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze" to publikacja absolutnie wyjątkowa pod względem graficznym. Ania Jamróz, dzięki swym cudownym, stonowanym kolorystycznie ilustracjom przenosi nas w pogmatwany świat uczuć, pokazując ich złożoność. W poskładanych, pociętych stronach ukrywa się drugie i kolejne dna emocji. To książka, w której każde następne zagięcie kartki nie tylko nie martwi, ale wręcz przeciwnie, zachwyca, skrywa tajemnicę, ubogaca.











Chociaż moje dziewczynki są jeszcze trochę za małe na tę lekturę, moja prawie 4-latka z zachwytem przeglądała ilustracje i z ogromną ciekawością zaglądała w kolejne załamania stron. Mnie książka zachwyciła tak prostym i tak mądrym spojrzeniem na to, co trudno wyrazić słowami. Myślę, że wrócimy do jej czytania, gdy starsza córeczka będzie miała 6 lat, bo w moim odczuciu, w takim wieku maluchy są w stanie zrozumieć sens "Uczuć...".
Polecam serdecznie.






Tytuł: Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze
Tekst: Janusz Leon Wiśniewski
Ilustracje: Ania Jamróz
Wydawnictwo TADAM
Cena okładkowa: 49 zł




Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz