wtorek, 21 listopada 2017

Z wizytą w śnieżnej Smalandii - "Jak Johan uratował cielaka"

Tydzień temu (14 listopada) obchodziliśmy 110 rocznicę urodzin Astrid Lindgren, z tej okazji chcemy Wam przybliżyć najnowszą książkę wydaną nakładem Wydawnictwa Zakamarki. "Jak Johan uratował cielaka", bo o niej mowa, ujrzała światło dzienne w 1989 roku, ale dopiero teraz mogą się z nią zapoznać polscy czytelnicy i, dzięki wspaniałym ilustracjom Marit Törnqvist, znanym nam z książki "Jak Kalle rozprawił się z bykiem" (recenzja tu), poczuć klimat zaśnieżonej Smalandii z czasów, gdy nie znano samochodów, życie toczyło się zupełnie innym rytmem, uzależnionym od rytmu zmieniających się pór roku, a zimy były prawdziwymi zimami.

sobota, 18 listopada 2017

"Pudle i frytki" - o poszukiwaniu nowego miejsca i strachu przed obcymi

Pija Lindenbaum nie boi się podejmowania trudnych tematów w książkach dla dzieci. Robi to w bardzo specyficzny, charakterystyczny dla siebie sposób, który pozwala jej dotrzeć do młodych odbiorców. Chociaż dotychczas przeczytane książki jej autorstwa budziły we mnie mieszane uczucia, w tym dalekie od zachwytu, to wydana ostatnio pozycja "Pudle i frytki" wywarła na mnie ogromne wrażenie.


sobota, 11 listopada 2017

A Ty jak myślisz?... Jakiego koloru są buziaki?

Wydawnictwo TADAM nie przestaje nas zaskakiwać wspaniałymi nowościami. Niedawno podarowało nam "Gwiazdkę z nieba" (recenzja tu), a teraz raczy nas buziakami i zachęca do rozważań o emocjach i ich barwach w książce "Jakiego koloru są buziaki?".


piątek, 10 listopada 2017

Flaga Polski - barwy narodowe

Dzisiaj kontynuowałyśmy tematykę symboli narodowych i zajęłyśmy się flagą Polski. Oto kilka naszych prac inspirowanych polskimi barwami narodowymi.


czwartek, 9 listopada 2017

Polskie symbole narodowe - godło

W przedszkolu Różyczki w tym tygodniu poruszana jest tematyka patriotyczna. Ponieważ dopadła nas choroba i zostałyśmy uziemione w domu, dlatego z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości postanowiłam omówić z moim maluchem zagadnienia związane z polskimi symbolami narodowymi w domowym zaciszu, choć w przypadku trzylatki, której buzia się nie zamyka, trudno o ciszę :-)
Dziś na tapet wzięłyśmy godło. Opowiedziałam córeczce legendę o Lechu i wykonałyśmy kilka prac inspirowanych Godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Zależało mi na jak największym wkładzie pracy ze strony córci. Oto, co udało nam się stworzyć:


środa, 8 listopada 2017

"Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek"

Dzisiaj u nas wyczekiwana z niecierpliwością nowość z Wydawnictwa Prószyński i S-ka, czyli "Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek". Z jej głównym bohaterem spotkałyśmy się już jakiś czas temu w książce "Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary" (recenzja tu) i pokochałyśmy za jego miłość do książek, a prezentowany tomik tylko utwierdził nas w tym uczuciu.


wtorek, 7 listopada 2017

Kotylionowe wariacje - kokardy narodowe w naszym wykonaniu

W przedszkolu Różyczki odbywa się konkurs na kotylion z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Postanowiłyśmy wziąć w nim udział i przygotowałyśmy naszą własną kotylionową kolekcję, z której dwa okazy powędrują jutro do przedszkola. Oto nasze "dzieła":