środa, 6 czerwca 2018

"Milenka", bo uroda nie jest najważniejsza

Kult ciała i urody w naszych czasach jest bardzo powszechny i dotyka coraz młodsze dzieci. Zewsząd są emanowane informacjami, że piękny to znaczy szczęśliwy. O tym, czy to prawda przekonuje się Milenka, tytułowa bohaterka najnowszej książki Agnieszki Suchowierskiej. Zachęcam do jej lektury.


poniedziałek, 4 czerwca 2018

W takiej podróży czas się nie dłuży - "Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata"

Dzisiaj u nas książka, która zabierze nas w podróż niezwykłą po różnych zakątkach świata i dostarczy licznych atrakcji i wrażeń estetycznych i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy wygodnie usiąść, wziąć w ręce "Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata" i oddać się przyjemności czytania. Wiek podróżników nie jest istotny, gdyż jak pisze autor książki, Michał Rusinek:
"Bez względu na to, ile masz lat,
już czas, by zacząć zwiedzać świat.
Na podróż nie masz forsy? Czasu?
Wystarczy spojrzeć do atlasu
albo zakręcić raz globusem, 
a wtedy pomkniesz jednym susem
do Azji albo do Afryki -
nie martwiąc się upałem dzikim.
Umówmy się, że na trzy-cztery
skoczysz do którejś z dwóch Ameryk.
Przebiegniesz truchtem Europę,
w Australii też postawisz stopę.
Zapytasz: "Czy to się tak da?".
Odpowiedź zna książeczka ta."


sobota, 2 czerwca 2018

"Sto porad dla nieśmiałych", bo odwagi nie da się kupić

Trzęsące się nogi, słowa grzęznące w gardle w sytuacji, gdy trzeba nawiązać kontakt z kimś obcym, szczególnie gdy jest to ktoś ważny, na kim bardzo nam zależy, to powszechny problem ludzi nieśmiałych. Jest to również codzienność Rolfa, głównego bohatera "Stu porad dla nieśmiałych", książki autorstwa Evy Susso z zabawnymi ilustracjami Benjamina Chauda, znanego nam z przygód małego różowego słonia Pomelo (recenzje tu i tu) oraz "Feralnych urodzin ze Skarpetką" (pisałam o nich tutaj).piątek, 1 czerwca 2018

W prosty sposób o tym, co trudne - "Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze"

Zaufanie, wstyd, nienawiść, ciekawość, zemsta, strach, radość, tęsknota, samotność, duma, gniew oraz wdzięczność to dwanaście uczuć, które towarzyszą nam w życiu. Dla nas, dorosłych, większość z nich jest oczywista, nie zastanawiamy się nad ich źródłem i sensem. Potrafimy bez problemu określić towarzyszące nam emocje i w wielu przypadkach nad nimi panować. Inaczej rzecz ma się z dziećmi, którym często niełatwo zrozumieć targające nimi uczucia, nie zawsze pojmują zachowanie osób z najbliższego otoczenia, nie są w stanie opanować wybuchu złości, czy niepohamowanego śmiechu. Szczególnie trudną sytuację mają mali wrażliwcy, jak bohater książki Janusza Wiśniewskiego "Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze", która ukazała się nakładem Wydawnictwa TADAM, które od początku swego istnienia wydaje wyjątkowe, niebanalne pozycje dla dzieci w różnym wieku.


wtorek, 29 maja 2018

"Żyrafy nie umieją tańczyć" - lekcja samoakceptacji

"Żyrafy nie umieją tańczyć" to kolejna książka z serii "Przyjazna łapka" Wydawnictwa Amber, która znalazła się w naszej biblioteczce i jednocześnie kolejna pozycja, która przypadła do gustu mojej córeczce.


poniedziałek, 28 maja 2018

Gratka dla fanów Kici Koci - książeczka z okienkami

O tym, że córeczka jest fanką Kici Koci wspominałam już niejednokrotnie. Każda nowa książeczka z serii przygód tej przesympatycznej kotki to u nas powód do radości. Tym razem mamy coś naprawdę wyjątkowego, książeczkę z okienkami "Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest szczurek?" dla młodszych wielbicieli Kici Koci i jej braciszka, oraz kolejną broszurową część naszego ulubionego cyklu, "Kicia Kocia. Nie chcę się tak bawić!"


sobota, 26 maja 2018

"Mama" nie tylko na Dzień Matki

To już kolejny Dzień Matki... Czwarty raz ten dzień jest również moim świętem, a w tym roku jestem już podwójną mamą. Jestem mamusią, mamunią, mamcią... osobą, która jest całym światem dla tych małych, kochanych, wspaniałych, czasem trochę nieznośnych istotek. I choć nie zawsze jest słodko i łatwo, choć czasem boli, pojawia się obawa, to bycie mamą to najwspanialsza rzecz, jaka mi się przytrafiła, najważniejsza misja w moim życiu, największe wyzwanie i przeogromne szczęście.
Dzisiaj na blogu moja książka z biblioteczki dziewczynek, bo tak naprawdę to ja jej pragnęłam od pierwszej chwili, gdy zauważyłam ją w zapowiedziach, ja cieszyłam się jak dziecko rozpakowując przesyłkę od Wydawnictwa i wyjmując ją z paczki, ja zachwycam się ilustracjami i treścią, i choć córeczki są jeszcze za małe, by zrozumieć i w pełni docenić jej piękno, wiem, że kiedyś w przyszłości, razem będziemy ją czytać i podziwiać. Mowa oczywiście o książce "Mama" autorstwa Hélene Delforge z pięknymi ilustracjami Quentina Grébana, która ukazała się nakładem Media Rodzina.