Strony

poniedziałek, 1 października 2018

"Panama" - historyjki o przyjaźni

Znacie jakieś utwory Janoscha? My do tej pory nie miałyśmy okazji czytać dzieł tego niemieckojęzycznego autora i ilustratora, który urodził się w 1931 roku na Górnym Śląsku. Na szczęście sytuacja uległa zmianie za sprawą prezentowanej dzisiaj książki. "Panama", bo o niej mowa, jest zbiorem barwnych opowieści o dwóch nieco naiwnych, ale bardzo sympatycznych bohaterach, Misiu i Tygrysku, których przygody, choć trochę absurdalne, są przy tym urzekające i niosące przesłanie o ogromnej wartości prawdziwej przyjaźni.




Miś i Tygrysek mieszkają w małym, przytulnym domku w dolince nad rzeczką. Są zadowoleni ze swojego życia "Ale nam się dobrze powodzi (...) mamy przecież wszystko, czego dusza zapragnie, i możemy się niczego nie bać. A w dodatku jesteśmy bardzo silni." Miś łowi ryby i gotuje, zaś Tygrysek chodzi do lasu na grzyby. Ich sielankę przerywa jednak fakt, że pewnego dnia Miś wyławia z rzeki skrzynkę pachnącą bananami, na której widnieje napis PANAMA. W małych bohaterach nagle budzi się pragnienie dotarcia do tego wspaniałego kraju. "W Panamie wszystko jest o wiele ładniejsze. Bo Panama, jak długa i szeroka, pachnie bananami. Panama to kraj naszych marzeń." Zwierzątka wyruszają w drogę. Spotykają Myszkę, Lisa, Krowę, Zająca i Jeża, lecz ci nie potrafią im pomóc. Dopiero Wrona wskazuje im najwspanialsze miejsce na świecie, ich własną Panamę.
To zaledwie pierwsza opowiastka, a w książce znajdziemy sześć historyjek z życia Misia i Tygryska: "Ach, jak cudowna jest Panama", "Idziemy po skarb", "Poczta dla Tygryska", "Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś", "Dzień dobry, Świnko", oraz "Wielki bal dla Tygryska".



Dowiemy się z nich m.in., że "Kiedy się ma przyjaciela (...) to można się niczego nie bać", że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, że pieniądze szczęścia nie dają, a prawdziwy skarb często znajduje się na wyciągnięcie ręki. Przeczytamy, jak Miś i Tygrysek wymyślili pocztę i telefon, na co mogą chorować tygryski i jakie jest najlepsze lekarstwo nie tylko na tę dolegliwość. Poznamy przykłady prawdziwych i fałszywych przyjaciół oraz wybierzemy się na bal urodzinowy do Tygryska. Jeśli myślicie, że w Waszym imprezowym życiu widzieliście już wszystko, koniecznie przeczytajcie "Wielki bal dla Tygryska" - "grube balety" i wszyscy "zalani" nawet bez mocnego alkoholu.











W świecie przedstawionym przez Janoscha wszystko jest możliwe, nie istnieją granice międzygatunkowe, Gąska może być ciocią Tygryska, osioł może zaprzyjaźnić się z chłopem, a drapieżniki żyją w komitywie ze swoimi ofiarami, zupełnie jak w dziecięcych zabawach, gdzie pluszowy misio i ulubiona lalka mogą być rodzicami pieska i kotka :-)



Książka bogata jest w mnóstwo życiowych mądrości podanych w formie przystępnej i atrakcyjnej dla kilkulatków. Mimo zacnej grubości, czyta się ją szybko, ponieważ tekstowi napisanemu dość dużą czcionką, towarzyszy mnóstwo zabawnych ilustracji samego autora, które ułatwiają śledzenie opowieści szczególnie najmłodszym czytelnikom.



Jeśli chcecie przybliżyć swoim dzieciom świat Janoschowych bohaterów, ale obawiacie się, że grube tomisko to jeszcze nie dla Was, zachęcamy do sięgnięcia po książkę "Ach, jak cudowna jest Panama", która w tym roku została ponownie wydana przez Wydawnictwo Znak Emotikon. Natomiast, gdy historyjki zawarte w "Panamie" to dla Was za mało, na rynku pojawiło się jeszcze osiem opowieści z serii przygód Misia i Tygryska, które nie znalazły się w prezentowanym tomiku. My widziałaś je w bibliotece.


Przygody Misia i Tygryska bardzo spodobały się mojej czterolatce. Książkę, mimo jej grubości, pochłonęłyśmy w dwa dni, ponieważ po każdym rozdziale słyszałam: "Mamusiu, jeszcze jedna historyjka, proszę", dlatego polecamy ją wszystkim przedszkolakom.



Tytuł: Panama
Tekst i ilustracje: Janosch
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cena okładkowa: 34,90 zł

Tytuł: Ach, jak cudowna jest Panama
Tekst i ilustracje: Janosch
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cena okładkowa: 24,90 zł



Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz