Strony

sobota, 10 listopada 2018

"Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości"

"- Kto ty jesteś?
                - Polak mały. 
- Jaki znak twój? 
                - Orzeł biały. 
- Gdzie ty mieszkasz? 
                - Między swemi. 
- W jakim kraju? 
                - W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
                - Mą Ojczyzną.
- Czym zdobyta?
                - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                - Oddać życie."

Tak w 1900 roku w "Katechizmie polskiego dziecka" pisał Władysław Bełza. Wierszyka przez lata uczyły się i nadal uczą kolejne pokolenia najmłodszych Polaków. Utwór ten powstał w latach, gdy nasz kraj znajdował się w niewoli i nie figurował na żadnej z map. Dzisiaj mamy to wielkie szczęście, że żyjemy w wolnej Polsce. Czy w związku z tym, słowa z przytoczonej rymowanki są nadal aktualne i zrozumiałe dla małych dzieci? Na czym polega współczesny patriotyzm i jak w czasach pokoju powinien zachowywać się każdy, nie tylko mały, patriota? Próbę znalezienia nowych, uaktualnionych odpowiedzi na pytania zamieszczone w wierszu podjął Michał Rusinek w swej książce "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości", cudownie zilustrowanej przez jego siostrę, Joannę Rusinek, i wydanej nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon.


Autor bierze na tapet dobrze wszystkim znaną rymowankę i proponuje współczesne odpowiedzi na postawione w niej pytania. Każda odpowiedź to kolejny wiersz, w którym znajdziemy aktualne, zrozumiałe dla dzisiejszych kilkulatków pojęcia i zdania, odwołujące się do sytuacji znanych im z życia codziennego. Michał Rusinek nie wymaga od młodego czytelnika poświęcenia życia i przelewu krwi, ale pokazuje jak w czasach pokoju powinien postępować każdy obywatel Polski. Na pytanie "Kto ty jesteś?" daje kilka odpowiedzi w zależności od tego, kto je zadaje. Młody człowiek jest tu malcem, przedstawicielem gatunku Homo sapiens, Ziemianinem, Europejczykiem i Polakiem, który żyje w kraju bez granic, jest otwarty na innych miłych gości i czuje się u siebie, gdziekolwiek na świecie by się nie znalazł, ponieważ "po prostu Polska żyje sobie w nas". Doskonale zna symbole narodowe, choć hymn kojarzy mu się ze słodkim ciastem, uwielbia polskie litery z ogonkami i kreseczkami oraz wszelkie świszczące i szeleszczące głoski, docenia historię naszego kraju, tę pisaną przez wielkie "H", jak i tę małą, w którą wpisane są na pozór błahe wydarzenia z naszego życia, ponieważ obie często się ze sobą splatają i niosą naukę na przyszłość.
Wierzy "w różne rodzaje wolności:
By można było wierzyć albo mieć wątpliwości", lecz ponad wszystko stawia wiarę w siebie, zaś wśród powinności wobec Ojczyzny wymienia m.in. kasowanie biletów, kibicowanie sportowcom, pomaganie rówieśnikom i stawanie w obronie słabszych, poznawanie obcych języków, podróżowanie, czytanie książek, dbanie o poprawność językową czy sprzątanie po własnym czworonogu.






Niewątpliwym atutem książki są rewelacyjne ilustracje Joanny Rusinek, które w znacznym stopniu ułatwiają zrozumienie treści szczególnie przez najmłodszych czytelników. Jak zwykle u tej ilustratorki ważną rolę odgrywają pewne smaczki ukryte na obrazkach, które można odkrywać stopniowo podczas kolejnych chwil spędzonych z lekturą. Znajdziemy tu m.in. plakat polskiego sportowca na ścianie w pokoju dziewczynki, czerwone trampki na stopach podróżujących dzieci i wiele innych ciekawych detali, które nawiązują do polskości i równości przedstawionych osób.


Moja czterolatka wierszyków tych słucha z wielkim zainteresowaniem, dopytując o wszystkie niezrozumiałe dla niej sformułowania. Książkę czytałam również w jej grupie przedszkolnej, co spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony maluchów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem komentowały każdy z wierszy i, choć widać, że temat niepodległości jest dla nich dość trudny i abstrakcyjny, chętnie dzieliły się własnymi doświadczeniami z życia codziennego oraz opowieściami o przodkach zasłyszanymi w domu. Z pewnością lektura "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" to cenna lekcja historii i tożsamości narodowej dla najmłodszych czytelników.  Moim zdaniem powinna ona iść w parze z nauką tekstu wierszyka Władysława Bełzy, który, chociaż nieco przestarzały, łatwo wpada w ucho i zapada w pamięć, i zdecydowanie łatwiej go przyswoić niż kolejne dziesięć rozbudowanych rymowanek zaproponowanych przez Michała Rusinka.


Książkę polecamy z całego serca wszystkim kilkulatkom, małym Polakom, patriotom, nie tylko w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości (jak twierdzi moja córeczka, setnych urodzin wolnej Polski), ale i na co dzień.




Tytuł: Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości 
Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cena okładkowa: 32,90 zł



Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz