środa, 27 marca 2019

"Teraz będziesz kurą" o relacjach między rodzeństwem

Autorzy że Skandynawii mają wyjątkową zdolność bardzo trafnego ukazywania dziecięcego świata, który nie zawsze jest kolorowy i pełen słodyczy. Dzieci potrafią być okrutne, zarówno w grupie rówieśniczej, jak również w stosunku do rodzeństwa. O takich trudnych relacjach pomiędzy starszym i młodszym/silniejszym i słabszym dzieckiem (trudno stwierdzić jakiej płci) traktuje prezentowana dzisiaj nowość z Wydawnictwa Zakamarki, "Teraz będziesz kurą".

Bohaterami książki jest rodzeństwo. Spotykamy je podczas wspólnych igraszek pod kocem, gdy starszak wpada na pomysł nowej zabawy
"- Teraz będziesz kurą.
- Dobra, a ty kogutem."
Jednak pomysłodawca ma inne plany. On postanawia zostać wilkiem i narzuca maluchowi, co ma robić, ten z kolei, z obawy przed silniejszym osobnikiem, ulega i choć nie czerpie z tego radości, wykonuje wszystkie polecenia brata/siostry. Podczas, gdy wilk oddaje się przyjemnościom, siedząc w swojej kryjówce zajada się cukierkami i popcornem, gra w gry komputerowe oraz na playstation lub bawi się piłką, kurczak jest zmuszony siedzieć w klatce, gdakać, znosić jajka, podskakiwać machając skrzydełkami i robić same nieciekawe rzeczy, a gdy okazuje się, że w wykonywanych czynnościach jest lepszy od starszaka, ten wyraża swoją dezaprobatę i zastrasza malucha. Jedyną ucieczką okazuje się schronienie w objęciach mamy.

Całość historii rozgrywa się w formie dialogu między bohaterami, a to, co niewypowiedziane, dopowiadają ilustracje świetnie ukazujące emocje i świat dziecięcej wyobraźni.
"Teraz będziesz kurą" to książka, której zdecydowanie nie można pozostawić bez komentarza. Jej lektura jest, i powinna być, źródłem rozmów o zależnościach w rodzeństwie, a także w grupie rówieśniczej, w której zdarzają się słabe, nieumiejące o siebie zawalczyć kury i silne osobniki - wilki, narzucające innym swoją wolę, a czasem znęcające się psychicznie lub fizycznie nad swoimi ofiarami.
Warto zastanowić się z dzieckiem, nad jego rolą w zabawach z innymi, czy więcej w jego zachowaniu jest z wilka czy z kurczaka.
Ilustracje spodobały się zarówno niespełna pieciolatce, jak i 15 miesiecznej córci, która z zainteresowaniem przegląda książkę i wskazuje na rysunkach poszczególne elementy, oczekując od nas ich nazywania.
Po "Okropnym rysunku" (recenzja tutaj) jest to kolejna cenna pozycja w portfolio Wydawnictwa Zakamarki ukazująca niełatwe relacje w świecie dzieci, dlatego serdecznie ją polecamy.Tytuł: Teraz będziesz kurą
Tekst: Barbro Lindgren
Ilustracje: Charlotte Ramel
Wydawnictwo Zakamarki
Cena okładkowa: 22,90 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

1 komentarz: