Strony

piątek, 1 września 2017

"Ziuta Wędrowniczka z Wysp Polinezji" w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi

Dzisiaj chciałybyśmy zabrać Was na wyprawę wraz z pewną wygadaną papużką falistą z książki "Ziuta Wędrowniczka z Wysp Polinezji" Zbigniewa Żakiewicza, wydanej przez Wydawnictwo Bernardinium już jakiś czas temu.


Ziuta jest ciekawą świata zieloną papużką, która mieszka w domu Maciusia. Pewnego razu bohaterka dowiaduje się, że jej ojczyzną są australijskie stepy oraz Wyspy Polinezji. Wypuszczona z klatki, korzysta z nieuwagi swojego opiekuna i ucieka przez uchylony lufcik, by szukać szczęścia w dalekiej krainie, będącej papużkowym rajem.


Droga ku upragnionym wyspom jest pełna niebezpieczeństw. Spotkane zwierzęta dziwią się na jej widok (myląc ptaka z latającym liściem sałaty lub dużą zieloną ważką), wyśmiewają, przeganiają, a nawet próbują ją pożreć, tylko nieliczne chcą pomóc cudacznemu ptaszkowi. Po pierwszym zachwycie otaczającym wielkim światem, rozmowach z napotkanymi zwierzakami i obserwacjach ich relacji z ludźmi (panem Pilarkiem, panem Rybarkiem i panem Michałkiem), Ziuta przekonuje się, co w życiu jest najważniejsze i odkrywa, gdzie jest jej miejsce na ziemi. Czy rzeczywiście tylko na pięknych, rajskich wyspach znajdzie upragnione szczęście? Czy uda się jej dotrzeć do jej prawdziwego domu?
O tym musicie przekonać się sami, czytając perypetie tej gadatliwej ptaszyny.

A czytać jest co, gdyż opowieść zajmuje 70 stron, na których większą część stanowi tekst. Jednakże, opisana bardzo ładnym językiem fabuła, z odrobiną humoru sytuacyjnego oraz wspaniałą grą słowną, potrafi zainteresować czytelników w różnym wieku, w tym uwielbiających dłuższe lektury trzylatków. Warstwę tekstową uzupełniają ciekawe kolorowe ilustracje oraz szkice, których tworcą jest Beata Kamińska.

Książkę polecamy serdecznie przedszkolakom oraz szkolniakom, jako interesującą historyjkę z dużą dawką wiedzy przyrodniczej, która może być również inspiracją do zdobywania nowych informacji z dziedziny biologii i geografii oraz do rozmów o takich uczuciach i wartościach jak dom, miłość i tęsknota.


Tytuł: Ziuta Wędrowniczka z Wysp Polinezji
Tekst: Zbigniew Żakiewicz
Ilustracje: Beata Kamińska
Wydawnictwo Bernardinum
Cena okładkowa: 29 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz