środa, 28 listopada 2018

Oswajamy uczucia z "Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości"

Nawet nam, dorosłym, czasem trudno zrozumieć targające nami emocje, a co dopiero mówić o dzieciach. Nie łatwo poradzić sobie z uczuciami, gdy pojawiają się nagle i często są skrajnie różne. W poznaniu zróżnicowanych emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi, zwłaszcza w przypadku dzieci, mogą być pomocne książki. Młody czytelnik, identyfikując się z bohaterami opowieści, przeżywa ich rozterki, obawy, radości i smutki, i dzięki temu, gdy sam w realnym świecie znajdzie się w podobnej sytuacji lub poczuje te same emocje, potrafi je nazwać i wie jak sobie z nimi dać radę. Przykładem książki, która przybliża kilkulatkom świat uczuć jest "Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości. Historyjki dla ciekawskich dzieci ", autorstwa Andrei Schütze.


wtorek, 27 listopada 2018

Karmnik dla ptaków


Ostatnio rozmawiałysmy z córeczką o tym, jak zwierzęta przygotowują się do zimy i w jaki sposób możemy im pomóc przetrwać ten trudny okres. Podczas tych rozmów zrodził się pomysł na pracę plastyczną przedstawiającą karmnik dla ptaków.


poniedziałek, 19 listopada 2018

"Krowa Matylda nie chce się kąpać" i "Mam przyjaciółkę śpiewaczkę"

Wydawnictwo Media Rodzina ma w swej ofercie kilkanaście serii książek dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, m.in. cieszący się dużą popularnością wśród młodych, ciekawych świata czytelników cykl "Mądra Mysz - zawody" czy perypetie pewnej przesympatycznej krasuli Matyldy. Dziś chciałaś przybliżyć nowości z tych serii: "Krowa Matylda nie chce się kąpać" oraz "Mam przyjaciółkę śpiewaczkę".



czwartek, 15 listopada 2018

"Tajemnica zamku" - kolejna odsłona przygód Biura Detektywistycznego Lassego i Mai

"Tajemnica zamku" to moje drugie spotkanie z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai, i z pewnością nie ostatnie, bo nadal mamy do nadrobienia lekturę 23 spośród 25 dotychczas wydanych książek z przygodami tych bardzo rezolutnych dzieciaków, które nie dają się zwieść nawet najbardziej podstępnym zbrodniarzom i rozpracują każdy spisek.


poniedziałek, 12 listopada 2018

O tym jak Nosek poznaje świat - "Nosek znajduje krzesło" oraz "Nosek i jego taksówka"

Pettsona oraz Findusa, parę niezwykłych przyjaciół, poznałyśmy i polubiłyśmy już jakiś czas temu, podobnie przesympatyczną krowę, Mamę Mu i jej zgryźliwego towarzysza, Pana Wronę. Co łączy obie wspomniane serie? Oczywiście rewelacyjne ilustracje Svena Nordqvista, który, w przypadku książek o staruszku i gadającym kocie, jest także autorem tekstu. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić przygody kolejnego bohatera, którego wykreował ten pisarz i ilustrator, nieco nierozgarniętego niedźwiadka Noska. Choć Nosek nie jest już młodzieniaszkiem, gdyż książki z jego przygodami pierwszy raz ujrzały światło dzienne w 1988 roku (jak wynika ze stopki redakcyjnej), polskie dzieci dopiero w tym roku zyskały możliwość poznania perypetii tej zabawnej postaci za sprawą Wydawnictwa Media Rodzina.

sobota, 10 listopada 2018

"Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości"

"- Kto ty jesteś?
                - Polak mały. 
- Jaki znak twój? 
                - Orzeł biały. 
- Gdzie ty mieszkasz? 
                - Między swemi. 
- W jakim kraju? 
                - W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
                - Mą Ojczyzną.
- Czym zdobyta?
                - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                - Oddać życie."

Tak w 1900 roku w "Katechizmie polskiego dziecka" pisał Władysław Bełza. Wierszyka przez lata uczyły się i nadal uczą kolejne pokolenia najmłodszych Polaków. Utwór ten powstał w latach, gdy nasz kraj znajdował się w niewoli i nie figurował na żadnej z map. Dzisiaj mamy to wielkie szczęście, że żyjemy w wolnej Polsce. Czy w związku z tym, słowa z przytoczonej rymowanki są nadal aktualne i zrozumiałe dla małych dzieci? Na czym polega współczesny patriotyzm i jak w czasach pokoju powinien zachowywać się każdy, nie tylko mały, patriota? Próbę znalezienia nowych, uaktualnionych odpowiedzi na pytania zamieszczone w wierszu podjął Michał Rusinek w swej książce "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości", cudownie zilustrowanej przez jego siostrę, Joannę Rusinek, i wydanej nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon.


poniedziałek, 5 listopada 2018

"Chusta babci" o przyjaźni, śmierci i potędze myślenia

Pozostajemy w temacie śmierci,  przemijania i babci. Ostatnio wspominałyśmy "Dom babci", dzisiaj przychodzimy z "Chustą babci" od Wydawnictwa Zakamarki, książką autorstwa, znanej wielu młodym czytelnikom z "Piaskowego wilka", Åsy Lind.


piątek, 2 listopada 2018

"Dom babci" o stracie bliskiej osoby

W listopadzie szczególnie często wspominamy swoich bliskich zmarłych i oddajemy się refleksji nad śmiercią. Zabierając nasze dzieci na cmentarz oswajamy je z tym tematem, jednocześnie l, niejako wkładamy kij w mrowisko, "narażając" się na lawinę trudnych pytań i liczne rozmowy o przemijaniu i śmierci, która jest nieuchronna, na którą trudno się przygotować, z którą każdy z nas prędzej czy później się spotka, również dzieci. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam książki. Dziś, w Dniu Zadusznym, polecamy "Dom babci", przepiękną historię o stracie bliskiej osoby.