sobota, 23 grudnia 2017

"Mama miała operację", czyli jak oswoić raka

Dzisiaj u nas niezwykle mądra i wzruszająca książka, która pomoże dzieciom zrozumieć, co to jest nowotwór i stanąć w obliczu choroby najbliższej osoby. "Mama miała operację" to pełna miłości i ciepła opowieść, która pozwoli ukoić strach przed nieznanym wrogiem, który nagle wkracza w życie członków rodziny, pojawia się w rozmowach dorosłych i zaburza poczucie bezpieczeństwa.

piątek, 22 grudnia 2017

"Feralne urodziny ze Skarpetką", czyli o towarzyskiej wpadce

Dzisiaj u nas Zakamarkowa nowość, która bardzo przypadła do gustu mojej niespełna 3,5-latce i choć jest u nas zaledwie kilka dni, została już wielokrotnie przeczytana, i raczej nie zanosi się na to, że będzie bezczynnie zalegać na półce. Mowa tu o "Feralnych urodzinach ze Skarpetką", której autorem jest Benjamin Chaud znany nam z ilustracji do serii książek o przesympatycznym różowym słoniu Pomelo (tu i tu).


poniedziałek, 18 grudnia 2017

"Patrz, Madika, pada śnieg!" na (nie)śnieżną zimę

Zimowe, ciemne poranki nie zachęcają do szybkiego wstawania i zbierania się do przedszkola. Jest jednak jedno zdanie, które sprawia, że moja prawie 3,5-latka bez marudzenia wyskakuje z łóżka, pędzi do okna, a potem przygotowuje się do wyjścia znacznie szybciej niż zwykle. Zdanie to brzmi: "Patrz, Różyczko, pada śnieg!"


piątek, 15 grudnia 2017

W oczekiwaniu na Święta "Opowieść o Bożym Narodzeniu"

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to wspaniała okazja do zapoznania dzieci z historią pierwszego Bożego Narodzenia, które miało miejsce ponad dwa tysiące lat temu - historią narodzin Dzieciątka, które, choć przyszło na świat w ubóstwie, było królem Nieba i ziemi.


środa, 13 grudnia 2017

"Klubik odkrywców" dla ciekawych świata

Dzisiaj mamy do zaprezentowania niezwykle interesujące książki dla ciekawych świata przedszkolaków oraz dzieci w wieku szkolnym, które ukazały się nakładem Wydawnictwa AWM. Seria "Klubik odkrywców" obejmuje na razie dwie pozycje "Pyszczki, łapy, ogony" oraz "Tęcza, wiatr, śnieżynki", ale mam nadzieję, że autorki nie poprzestaną na tym i cykl będzie się rozrastać.

wtorek, 12 grudnia 2017

Bałwankowe szaleństwo cz. II

Tak, jak wspominałam w poprzednim Bałwankowym wpisie (tu), mojej córci bardzo przypadło do gustu robienie różnych bałwanów, dlatego przygotowałyśmy kolejne eksponaty do naszej domowej kolekcji :-)


sobota, 9 grudnia 2017

Odkrywamy tajemnice parków narodowych z Żubrem Pompikiem - "Żubr Pompik. Wyprawy"

W portfolio Wydawnictwa Media Rodzina ostatnio pojawiła się nowa seria książek edukacyjnych dla dzieci w wieku 3+, z niektórym dobrze już znanym bohaterem - żuberkiem Pompikiem. Dotychczas w cyklu "Żubr Pompik. Wyprawy" pojawiły się trzy tomiki, a docelowo, ku naszej radości, ma być ich aż 23, tyle ile parków narodowych w Polsce.
Żubrza rodzina: Pompik, jego siostra Polinka, mama Porada i tato Pomruk, która na co dzień zamieszkuje Puszczę Białowieską, wyrusza w podróż po naszym pięknym kraju, odwiedzając kolejno wszystkie parki narodowe. W każdym z nich przeżywają niesamowite przygody, poznają nowych przyjaciół i zdobywają mnóstwo ciekawych informacji.
Wraz z córeczką z ogromną przyjemnością towarzyszymy im w tej wędrówce, do czego zachęcamy również Was :-)

piątek, 8 grudnia 2017

"Pani Imbir i Szkoła Elfów" - magiczna historia o magii świąt

Jest! Dotarła do nas tuż przed Mikołajkami i urzekła pełną magii i tajemnic opowieścią. Mowa oczywiście o najbardziej elfiej z elfich historii - Bajkopisowej nowości, książce "Pani Imbir i Szkoła Elfów". Dotychczas Wydawnictwo Bajkopis publikowało wyjątkowe wierszowane książki całokartonowe. Ta pozycja jest ich debiutem pod wieloma względami - pierwsza pisana prozą, pierwsza niekartonowa, pierwsza z nową ilustratorką. Moim zdaniem jest to debiut bardzo udany.


poniedziałek, 4 grudnia 2017

"Boże Narodzenie. Książka do kolorowania" na chwile wytchnienia przed Świętami Bożego Narodzenia

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to okazja do refleksji nad tym, co miało miejsce w Betlejem przed ponad dwoma tysiącami lat. Dzisiaj proponujemy książkę, która w wirze przedświątecznych przygotowań pozwoli choć na chwilę wyciszyć się, pozbyć się stresu i oddać przyjemności kolorowania.


niedziela, 3 grudnia 2017

Bałwanimy cz. I

Pierwszy śnieg już za nami, więc czas na bałwany. Nie udało nam się jeszcze ulepić prawdziwego śniegowego gościa, za to w naszej domowej galerii pojawiły się już bałwankowe prace. Pomysłów na nowe bałwany ciągle przybywa, dlatego pewnie to nie ostatni nasz wpis z bałwanami w roli głównej, zwłaszcza, że mojej trzylatce temat bardzo się spodobał.


sobota, 2 grudnia 2017

Czekoladowa i niekaloryczna "Bajka pachnąca czekoladą"

Dzisiaj wraz z bibliotekarzem Emilianem Aplą, którego życie od pierwszych chwil związane było z biblioteką, pragniemy przenieść Was do niesamowitego świata pełnego cudownych zapachów i przybliżyć Wam historię przedstawioną w "Bajce pachnącej czekoladą".


piątek, 1 grudnia 2017

"Krowa Matylda i śnieg" na zimowe wieczory

Krowa Matylda to nasza bardzo dobra znajoma. Razem z nią bawiłyśmy się w chowanego, walczyłyśmy z bezsennością, towarzyszyłyśmy jej w chorobie i poznałyśmy historię jej awansu na krowę pocztową (recenzje tu i tu). Tak, tak pocztową, gdyż Matylda po dosyć burzliwym początku znajomości z listonoszem, zaprzyjaźniła się z nim i rozpoczęła pracę jako doręczycielka przesyłek (o tym przeczytacie w pierwszej części serii "Krowa Matylda na czatach"). Dodajmy, że wykonuje ją bardzo sumiennie, bez względu na warunki pogodowe, czy to deszcz, czy śnieg. Dzisiaj chciałyśmy Wam przybliżyć najnowszą książkę z cyklu przygód tej sympatycznej krasuli, której akcja rozgrywa się właśnie w zimowej scenerii  - "Krowa Matylda i śnieg".


sobota, 25 listopada 2017

Biuro Detektywistyczne nr 2 wkracza do akcji - "Operacja złoto"

Gdy były policyjny detektyw, będący jednym z najlepszych autorów powieści kryminalnych w Norwegii, oraz twórca ilustracji do książek i filmów animowanych biorą się za tworzenie książek kryminalno-detektywistycznych dla dzieci to sukces gwarantowany - musi być ciekawie i atrakcyjnie graficznie. "Operacja złoto" to już dziesiąta książka z cyklu przygód Tiril Olsen, Olivera Tangstada i ich niezawodnego psa śledczego Ottona, i, chociaż jest to nasze pierwsze spotkanie z tą serią, to z pewnością nieostatnie, gdyż pozycja nas zachwyciła i z chęcią sięgniemy po poprzednie tomiki oraz będziemy oczekiwać kolejnych.




piątek, 24 listopada 2017

"Czy ktoś widział zajączka?" - o życiu plotki

Dzisiaj mamy do zaprezentowania książkę, która wzbudziła moje zainteresowanie od chwili, gdy ujrzałam ją w zapowiedziach na stronie Wydawnictwa Media Rodzina, a to za sprawą jej twórców. Przemysław Wechterowicz już nie raz zachwycił nas wzruszającymi opowieściami, malując słowami piękne i mądre historie z przesłaniem. Nikola Kucharska jest, z kolei jedną z naszych ulubionych ilustratorek książek dla dzieci, dlatego byłam bardzo ciekawa, co uda im się stworzyć w duecie. Oczywiście, jak zwykle pokazali się z jak najlepszej strony :-)


wtorek, 21 listopada 2017

Z wizytą w śnieżnej Smalandii - "Jak Johan uratował cielaka"

Tydzień temu (14 listopada) obchodziliśmy 110 rocznicę urodzin Astrid Lindgren, z tej okazji chcemy Wam przybliżyć najnowszą książkę wydaną nakładem Wydawnictwa Zakamarki. "Jak Johan uratował cielaka", bo o niej mowa, ujrzała światło dzienne w 1989 roku, ale dopiero teraz mogą się z nią zapoznać polscy czytelnicy i, dzięki wspaniałym ilustracjom Marit Törnqvist, znanym nam z książki "Jak Kalle rozprawił się z bykiem" (recenzja tu), poczuć klimat zaśnieżonej Smalandii z czasów, gdy nie znano samochodów, życie toczyło się zupełnie innym rytmem, uzależnionym od rytmu zmieniających się pór roku, a zimy były prawdziwymi zimami.

sobota, 18 listopada 2017

"Pudle i frytki" - o poszukiwaniu nowego miejsca i strachu przed obcymi

Pija Lindenbaum nie boi się podejmowania trudnych tematów w książkach dla dzieci. Robi to w bardzo specyficzny, charakterystyczny dla siebie sposób, który pozwala jej dotrzeć do młodych odbiorców. Chociaż dotychczas przeczytane książki jej autorstwa budziły we mnie mieszane uczucia, w tym dalekie od zachwytu, to wydana ostatnio pozycja "Pudle i frytki" wywarła na mnie ogromne wrażenie.


sobota, 11 listopada 2017

A Ty jak myślisz?... Jakiego koloru są buziaki?

Wydawnictwo TADAM nie przestaje nas zaskakiwać wspaniałymi nowościami. Niedawno podarowało nam "Gwiazdkę z nieba" (recenzja tu), a teraz raczy nas buziakami i zachęca do rozważań o emocjach i ich barwach w książce "Jakiego koloru są buziaki?".


piątek, 10 listopada 2017

Flaga Polski - barwy narodowe

Dzisiaj kontynuowałyśmy tematykę symboli narodowych i zajęłyśmy się flagą Polski. Oto kilka naszych prac inspirowanych polskimi barwami narodowymi.


czwartek, 9 listopada 2017

Polskie symbole narodowe - godło

W przedszkolu Różyczki w tym tygodniu poruszana jest tematyka patriotyczna. Ponieważ dopadła nas choroba i zostałyśmy uziemione w domu, dlatego z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości postanowiłam omówić z moim maluchem zagadnienia związane z polskimi symbolami narodowymi w domowym zaciszu, choć w przypadku trzylatki, której buzia się nie zamyka, trudno o ciszę :-)
Dziś na tapet wzięłyśmy godło. Opowiedziałam córeczce legendę o Lechu i wykonałyśmy kilka prac inspirowanych Godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Zależało mi na jak największym wkładzie pracy ze strony córci. Oto, co udało nam się stworzyć:


środa, 8 listopada 2017

"Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek"

Dzisiaj u nas wyczekiwana z niecierpliwością nowość z Wydawnictwa Prószyński i S-ka, czyli "Kajtek nie umie fruwać. Historia małego miłośnika książek". Z jej głównym bohaterem spotkałyśmy się już jakiś czas temu w książce "Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary" (recenzja tu) i pokochałyśmy za jego miłość do książek, a prezentowany tomik tylko utwierdził nas w tym uczuciu.


wtorek, 7 listopada 2017

Kotylionowe wariacje - kokardy narodowe w naszym wykonaniu

W przedszkolu Różyczki odbywa się konkurs na kotylion z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Postanowiłyśmy wziąć w nim udział i przygotowałyśmy naszą własną kotylionową kolekcję, z której dwa okazy powędrują jutro do przedszkola. Oto nasze "dzieła":


poniedziałek, 6 listopada 2017

Ruben i to, co najgorsze na świecie

Dotychczas nie miałam do czynienia z norweską literaturą dla dzieci i młodzieży, ale ostatnio pojawiła się taka okazja za sprawą Wydawnictwa Media Rodzina, które wydało dwie książki Mariusa Horn Molauga z przygodami Rubena Berga, przeznaczone dla dzieci od 10 lat - "Najgorsze urodziny na świecie" oraz "Najgorszy dyrektor na świecie".

piątek, 3 listopada 2017

Nowości z serii Mądra Mysz

Seria "Mądra Mysz" Wydawnictwa Media Rodzina liczy już ponad 80 pozycji. Te edukacyjne książeczki obejmują oswajające dzieci z codziennymi problemami i nieznanymi sytuacjami opowiadania o Zuzi oraz o Maksie, przybliżające przeróżne zawody książki "Mam przyjaciela...", pełen technicznych szczegółów cykl "Maszyny i pojazdy" oraz pokazujący rozwój cywilizacji ludzkiej na przestrzeni wieków cykl "Dawniej i dziś". Ostatnio w serii "Mądra Mysz" ukazało się kilka nowych tytułów, które chcemy Wam dzisiaj przedstawić.

czwartek, 2 listopada 2017

"Historia kotki Eméline i brata Franciszka, który pokazał jej czym jest miłość"

Dzisiaj u nas książka, która we wzruszający sposób przybliża nam zasady duchowości franciszkańskiej. "Historia kotki Eméline i brata Franciszka, który pokazał jej czym jest miłość", bo o niej mowa, to napisana z ciekawej, kociej perspektywy opowieść o życiu świętego Franciszka z Asyżu - człowieka, który "odziany w znoszony worek, miał bose stopy i najpiękniejsze oczy na świecie", "rozmawiał z kotami, głosił kazania ptakom, oswajał złe psy z Kantalupy i przebaczał przyjaciołom, kiedy ci robili mu na złość".


środa, 1 listopada 2017

Zapal znicz

Z córeczką, ze względu na choróbsko, nie udało nam się dzisiaj dotrzeć na cmentarz, dlatego postanowiłyśmy "zapalić" nasze znicze na papierze i umieścić je w naszej lodówkowej galerii.

poniedziałek, 30 października 2017

Podaruj mi "Gwiazdkę z nieba"

Wydawnictwo TADAM od początku swego istnienia oferuje prawdziwe perełki, które cieszą czytelników zarówno ciekawymi historyjkami, jak i niebanalnymi ilustracjami. Tym razem poszło jednak o krok dalej, ofiarowując nam to, co do tej pory wydawało się nieosiągalne - najprawdziwszą "Gwiazdkę z nieba".


wtorek, 24 października 2017

Poznajemy Podkarpacie z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin

Chociaż od dłuższego czasu mieszkamy na Lubelszczyźnie, to często odwiedzamy nasze rodzinne Podkarpacie, dlatego z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem sięgnęłam po dwa miniprzewodniki przybliżające maluszkom ten region naszego kraju. Obie książeczki zostały wydane przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i są zachętą do poznawania przez małych podróżników zarówno miasta wojewódzkiego - "Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków", jak i całej okolicy - "Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków".

sobota, 21 października 2017

Kicia Kocia i Nunuś - nowości dla maluszka i przedszkola

Rezolutna kotka Kicia Kocia ma duże grono fanów, którzy z niecierpliwością wyczekują jej kolejnych przygód. Jedną z jej wielbicielek jest nasza córcia, dla której pojawienie się w domu każdej następnej części, to wielka radość. Nasza kolekcja książek z Kicią Kocią jest całkiem spora, a ostatnio powiększyła się o trzy tytuły, z czego dwa tomiki to całokartonowe książki dla maluszków od pierwszego roku życia z serii "Kicia Kocia i Nunuś".


czwartek, 19 października 2017

"Kruk, co kracze pokrakanie" zachęca do nauki języków

Pan Poeta wkroczył w nasze życie ze swoimi rymowanymi bajkami dla dzieci i wzbudził sympatię zarówno Różyczki, jak i moją, ponieważ w swoich książkach łączy wszystko, co najbardziej cenimy w literaturze dziecięcej: zabawne i ciekawe historyjki, wpadające w ucho i zapadające w pamięć wierszyki, mądre przesłanie, gwarancję miło spędzonego czasu oraz, dzięki współpracy z Joanną Młynarczyk, piękne ilustracje.

wtorek, 17 października 2017

"Ależ muuu" w dymkach, czyli "Mama Mu na wycieczce i inne komiksy"

Przesympatyczną Mamę Mu i jej zrzędliwego towarzysza Pana Wronę znamy już od dłuższego czasu (tu i tu wspominałyśmy ich przygody) i bardzo lubimy, bo jak tu nie darzyć pozytwnymi uczuciami tak zabawnych bohaterów. Ona - patrząca na świat przez różowe okulary, ciesząca się jak dziecko każdym najdrobniejszym szczegółem optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, on zaś - wieczny maruda, zapatrzony w siebie i sceptycznie nastawiony do wszystkich szalonych pomysłów swojej czworonożnej przyjaciółki. Oboje tworzą niepowtarzalny duet, którego przygody bawią dzieci w wielu krajach już od lat. W Polsce dotychczas wydano siedem książek obrazkowych oraz dwa zbiory opowiadań, a ostatnio nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazała się kolejna pozycja, tym razem w wersji komiksowej - "Mama Mu na wycieczce i inne komiksy".

poniedziałek, 16 października 2017

Malusińscy i "Zdrowe nawyki"

Dzisiaj u nas najnowsza seria książek dla przedszkolaków z Wydawnictwa Święty Wojciech - "Zdrowe nawyki". Na kartach tych urokliwych książeczek spotkamy się z małymi sympatycznymi istotkami, które na przykładzie swoich przygód wyjaśnią, jak postępować by być zdrowym.

"Malusińskich spotkać chcesz?
Wytęż wzrok, rozejrzyj się.
Bo nie więksi są od szyszki,
tyciusieńcy, wzrostu myszki.
Czy żar z nieba, czy ulewa,
ich piosenki wiatr rozsiewa.
Między liśćmi się chowają,
od nas, ludzi, uciekają!"


niedziela, 15 października 2017

Skarbnica inspiracji plastycznych - "Historie wzięte z Biblii. Zrób to sam" oraz nasze żaby i ryba

Dzisiaj u nas nowość, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu "Historie wzięte z Biblii. Zrób to sam". Książka ta jest skarbnicą inspiracji plastycznych, które możemy wykonać z dziećmi z użyciem rzeczy łatwo dostępnych w domu. Znajdziemy tu pomysły na stworzenie m.in. własnego rajskiego ogrodu i jego mieszkańców, Arki Noego wraz z jej budowniczym i zwierzętami, które się na niej znalazły, Betlejem oraz stajenki z najważniejszymi osobami w niej obecnymi, a także dorosłego Pana Jezusa i jego przyjaciół.


piątek, 13 października 2017

"Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?" - to już 100 lat

W dniu setnej rocznicy ostatniego z fatimskich objawień Matki Boskiej, pragniemy przybliżyć Wam wspaniałą książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum, i opowiada w przystępny dla dzieci sposób o wydarzeniach, które miały miejsce przed stuleciem w niewielkiej portugalskiej wiosce, i były udziałem trójki małych pastuszków. Oto "Niebo nad Fatimą. Czy modlitwa może zmienić świat?"


środa, 11 października 2017

Ziemniaczane pieczątki - nasze jesienne inspiracje

Tegoroczna jesień nas nie rozpieszcza pogodą, a dodatkowo infekcja goni infekcję, dlatego jesteśmy uziemione w domu. A czym zająć znudzonego malucha, który jest na tyle chory, że nie może chodzić do przedszkola, a jednocześnie na tyle zdrowy, że nie zalega w łóżku i nie wie, co począć ze swoją niepohamowaną energią?
U nas w takich sytuacjach sprawdzają się zwykle zabawy plastyczne, szczególnie z użyciem farb, plasteliny, nożyczek i kleju.
Ostatnio w naszym domu królowały ziemniaczane pieczątki i farby plakatowe, dzięki którym stworzyłyśmy kilka jesiennych dzieł.


wtorek, 10 października 2017

"Tajemnica mody" wyjaśniona

Pozostajemy w tematyce kryminalno-detektywistycznej. Po "Tajemnicy przeklętej harfy" (recenzja tu), przeznaczonej dla nastolatków, nadszedł czas na rozwiązanie "Tajemnicy mody".
Tym razem do akcji wkracza Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, mając do rozwikłania zagadkę kryminalną z ich niewielkiego miasteczka, w którym zawsze dzieje się coś niesamowitego, o czym świadczy fakt, że mali detektywi ruszają do akcji już po raz dwudziesty czwarty.

poniedziałek, 9 października 2017

Detektywi na kółkach i "Tajemnica przeklętej harfy"

Dzisiaj u nas książka dla nastolatków będąca połączeniem powieści przygodowej i kryminału z wątkami biograficznymi z życia Dorothy Eady - niezwykłej kobiety, która, będąc Angielką, poznała tajniki starożytnego Egiptu jak żadna ze współczesnych osób. Książka, którą, mimo że skierowana do młodzieży, przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem, chociaż młodzieńcze lata mam już dawno za sobą.


niedziela, 8 października 2017

Nasza laurka dla dziadków

Ostatnio nasi najbliżsi świętowali Złote Gody. Z tej okazji przygotowałyśmy z córeczką pamiątkową kartkę okolicznościową.


sobota, 7 października 2017

Poznajemy tajniki ludzkiego ciała z Wydawnictwem Tako

Podczas ostatniego pobytu w bibliotece w nasze ręce trafiły trzy książki z serii "Moje ciało" Wydawnictwa Tako, które spodobały się mojej ciekawskiej trzylatce od pierwszego przekartkowania i, wielokrotnie przeczytane, wyjaśniły wiele tajemnic związanych z funkcjonowaniem ludzkiego ciała. Któż z nas w dzieciństwie nie zastanawiał się, co się dzieje pod strupkiem, po co nam pępek i czy dziurki w nosie są nam potrzebne do czegoś więcej niż dłubanie? Gdybyśmy wtedy znali książki Gen-ichiro Yagyu, nasz dziecięcy świat byłby o wiele prostszy :-)

piątek, 6 października 2017

Uśmiech matki lekarstwem na smutek - "Uśmiech dla żabki"

Dzisiaj, 6 października 2017 roku, świętujemy Światowy Dzień Uśmiechu, z tej okazji chciałyśmy zaprezentować książkę, która ukazuje jak wielką moc może mieć szczery uśmiech kochającej osoby. To książka o sile matczynej miłości, sztafecie uśmiechu i jego wartości. Cudowna opowieść pana Przemysława Wechterowicza w pięknym wydaniu,  z uwielbianymi przeze mnie ilustracjami Emilii Dziubak.

czwartek, 5 października 2017

Leon, Malinka i głośne salwy śmiechu

Ostatnio podczas pobytu w bibliotece moja trzylatka wypatrzyła na półce książkę, która zauroczyła ją od pierwszego spojrzenia na okładkę, z której zerka na nas bardzo sympatyczna para bohaterów - świnka oraz słoń. Córcia zapragnęła wziąć ją do domu i w taki sposób zdobyłyśmy nowych przyjaciół, którzy są w stanie rozgonić wszelkie smuteczki, a czytanie ich przygód stanowi ogromne zagrożenie - grozi wybuchami nieopanowanego śmiechu :-) Dzisiaj u nas dwie książki z przezabawnej serii "Świnka Malinka i słoń Leon".

środa, 4 października 2017

"Basałyk i Psotka idą do pracy. Część II" - nawet praca może być zabawą

Chociaż wakacje mamy już za sobą, to chciałyśmy Wam dzisiaj przedstawić książkę, której akcja wprawdzie rozgrywa się w letniej, nadmorskiej scenerii, ale może być inspiracją do długich zabaw przez cały rok. Jest to druga część przygód pomysłowych dzieciaków Basałyka i Psotki, które uwielbiają się bawić w naśladowanie pracujących dorosłych.


wtorek, 3 października 2017

Nasi kasztanowi leśni przyjaciele

Wprawdzie jesień nie rozpieszcza nas pogodą, ale i tak ją kochamy za jej dary, a w szczególności za pyszne owoce i warzywa oraz kasztany, które ostatnio są naszym surowcem wykorzystywanym w twórczych poczynaniach, zabawach w odgrywanie ról (gotowanie, zakupy) czy w zagadkach matematycznych.
Ostatnio wykonywałyśmy figurki mieszkańców lasu. Oto, co udało nam się zrobić:

poniedziałek, 2 października 2017

"Londyn z Paddingtonem" - niezwykły przewodnik po Londynie

Niedawno prezentowałyśmy na naszym blogu "Bajkę o mysiej rodzinie" (recenzja tu) Michaela Bonda, ale tym, co przyniosło sławę temu autorowi jest seria książek o przygodach misia Paddingtona. Dzisiaj mamy do zaprezentowania pozycję obowiązkową dla fanów rzeczonego misia wybierających się do Londynu lub jego mieszkańców, pragnących wraz z sympatycznym bohaterem zwiedzić miasto. Książka będzie również interesującą pozycją dla tych, którzy wizytę w stolicy Anglii mają już za sobą, pragną wrócić do wspomnień i jeszcze raz przeżyć czas tam spędzony, a także, podobnie jak w naszym przypadku, nie byli jeszcze w Londynie i chcą, bez pakowania walizki, choć odrobinę poznać to miasto z ciekawej, niedźwiedziej perspektywy. Oto: "Londyn z Paddingtonem".


niedziela, 1 października 2017

"Święta Teresa z Lisieux" o dziecięcej ufności Bogu

Pierwszego października Kościół katolicki wspomina świętą Teresę z Lisieux - świętą, która w pełni, jak dziecko zaufała Panu Bogu. Z tej okazji chciałyśmy przedstawić Wam kolejną nowość z Wydawnictwa Święty Wojciech, książkę do czytania i kolorowania, która przybliża dzieciom życie i duchowość świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.


wtorek, 26 września 2017

"Msza Święta. Książeczka z naklejkami", żeby lepiej zrozumieć niedzielną Eucharystię

Dzisiaj u nas kolejna nowość z Wydawnictwa Święty Wojciech - mała broszurowa książeczka, która pomoże najmłodszym czytelnikom zrozumieć najważniejsze momenty Mszy Świętej "Msza Święta. Książeczka z naklejkami".


niedziela, 24 września 2017

Togo - miniaturowa Afryka

W tym roku grupa przedszkolna córeczki ma jako znaczki flagi państw afrykańskich. Żeby dzieci lepiej poznały swoje znaczki, otrzymaliśmy zadanie domowe - wykonanie z dzieckiem Domowniczka o danym kraju. Dzieci miały za zadanie przygotować z użyciem dowolnej techniki prezentację, którą następnie pokazywały w przedszkolu przed swoją grupą, występując w charakterze eksperta.

piątek, 22 września 2017

"Gdy lew się wybiera do fryzjera", bo każdy kiedyś potrzebuje zmiany

Ostatnio, po obejrzeniu nagrania sprzed dwóch lat, moja "duża" trzylatka zapragnęła takiej fryzury, jak wtedy, gdy była mała. Na szczęście udało nam się ją przekonać, że w lokach jest jej bardziej do twarzy niż z króciutkimi włosami. Nie po drodze jej było również do fryzjera, więc ostatecznie zgodziła się nie zmieniać uczesania, chociaż szczotka do włosów nadal nie jest jej najlepszą przyjaciółką.
A jakie pomysły na fryzjerskie metamorfozy mają zwierzaki? O tym przeczytacie w książce "Gdy lew się wybiera do fryzjera".


czwartek, 21 września 2017

"Pan Kawalarz Wilk" - kolejny sprawca hałasu w głębi lasu

Po sowie, misiu i lisie przyszedł czas na kolejnego leśnego bohatera - wilka. Zwierzak ten, choć z innymi bajkowymi wilkami ma niewiele wspólnego, gdyż nie straszy ani ostrymi zębami, ani niebezpiecznymi pazurami, jednak budzi lęk wśród innych mieszkańców lasu i jest sprawcą niemałego hałasu. Wszystko to za sprawą swojego nadzwyczajnego poczucia humoru, ponieważ tytułowy bohater jest kawalarzem.


wtorek, 19 września 2017

"W drodze do szkoły" - poznajemy świat z Wydawnictwem Święty Wojciech

Dzisiaj u nas najnowsze propozycje z Wydawnictwa Święty Wojciech, dzięki którym młody czytelnik, wraz z dziecięcymi bohaterami przemierzającymi swą drogę do szkoły, zdobędzie mnóstwo informacji o różnych krajach, ich historii, tradycjach i codziennym życiu mieszkańców. Dwie pierwsze części z serii "W drodze do szkoły" przybliżają nam Indie i Stany Zjednoczone, a już wkrótce ukażą się tomiki o Japonii i Senegalu.

poniedziałek, 18 września 2017

Zachód słońca nad sawanną

Grupa przedszkolna mojej córeczki ma w tym roku, jako znaczki, flagi państw afrykańskich, stąd nasze zainteresowanie "czarnym lądem".
Jedną z prac, którą w związku z tym przygotowałyśmy, jest "Zachód słońca nad sawanną".