wtorek, 24 października 2017

Poznajemy Podkarpacie z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin

Chociaż od dłuższego czasu mieszkamy na Lubelszczyźnie, to często odwiedzamy nasze rodzinne Podkarpacie, dlatego z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem sięgnęłam po dwa miniprzewodniki przybliżające maluszkom ten region naszego kraju. Obie książeczki zostały wydane przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i są zachętą do poznawania przez małych podróżników zarówno miasta wojewódzkiego - "Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków", jak i całej okolicy - "Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków".

Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków


W książce przedstawiono dwadzieścia atrakcji turystycznych - zabytków, punktów godnych odwiedzenia, oraz wydarzeń kulturalnych mających miejsce w stolicy Podkarpacia, w których warto wziąć udział wraz dziećmi. Wśród proponowanych atrakcji znalazły się m.in. Podziemna Trasa Turystyczna, Muzeum Dobranocek, pomnik urwisa rzeszowskiego czy filharmonia. Jest tu również zachęta do aktywnego spędzenia czasu wolnego przy multimedialnej fontannie, na bulwarach nad Wisłokiem, na Żwirowni, w skateparku oraz w miasteczku ruchu drogowego. Nie omieszkano także wspomnieć o święcie Paniagi oraz festiwalu "Reggae nad Wisłokiem".





Na ostatniej stronie znalazł się plan miasta, na którym zaznaczono opisywane miejsca, co ułatwia spacer ich śladami.
Książka może być bardzo ciekawym pomysłem na wartościową pamiątkę z wizyty w Rzeszowie, a dla małych mieszkańców tego miasta zachętą do wyjścia z domu, zgłębiania zaułków oraz poznawania historii i współczesnej roli miejsc i atrakcji z najbliższej okolicy.
Uzupełnieniem książki jest gra "Rzeszowskie spacery gra pamięciowa".


Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków


W tym przewodniku autorzy zapraszają nas na wycieczkę poza bramy miasta Rzeszowa, którego atrakcje zostały zaledwie wspomniane na początku książki, a ich bardziej szczegółowe opisy znalazły się w pierwszym tomiku. W "Podkarpackich wędrówkach dla przedszkolaków" zaprezentowano dwadzieścia niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić ze względu na ich wartość historyczną, walory przyrodnicze, kulturalne i rekreacyjne. Znajdziemy tu m.in. piękne, stare miasto Przemyśl, Zamek w Łańcucie, Arboretum w Bolestraszycach, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Wioska Fantasy w Kuńkowicach, bieszczadzkie drezyny rowerowe czy Jezioro Tarnobrzeskie powstałe w miejscu dawnej kopalni siarki.






Ilustracje do obu publikacji stworzył artysta-grafik Marcin Stachów. Proste, barwne grafiki ukazują to, co najważniejsze w prezentowanych miejscach, bez zbędnych szczegółów, które wprawdzie wzbogaciłyby obrazki, ale mogłyby utrudnić, zwłaszcza najmłodszym czytelnikom, skupienie się na istocie danej atrakcji turystycznej.
Zabawne, rymowane teksty dostarczają licznych i rzetelnych informacji o proponowanych atrakcjach, łatwo zapadają w pamięć, przez co dziecko bez trudu kojarzy dany obiekt z konkretnymi faktami. Duża czcionka sprawia, że książeczki nadają się do wspólnego rodzinnego czytania, jak również do samodzielnej lektury przez starszaki.
Książki są całokartonowe, mają kwadratowy, poręczny format i zaokrąglone rogi, dzięki czemu przetrwają intensywne czytanie nawet przez maluszki w wieku przedprzedszkolnym. Ze względu na treść są one dedykowane przedszkolakom wykazującym zainteresowanie otaczającym je światem. Książki poszerzają horyzonty młodych czytelników i zachęcają do poznawania tego, co znajduje się poza własnym podwórkiem. Motywują do wyruszenia wraz z opiekunami (rodzicami, dziadkami, nauczycielami w przedszkolu) na miejskie spacery oraz dalsze wyprawy po województwie. Prezentowane miniprzewodniki mogą być pomocne przy planowaniu rodzinnych wycieczek, ponieważ proponują ciekawe, urozmaicone i nieoczywiste atrakcje, które są w stanie zainteresować nawet najmniej cierpliwych podróżników, dostarczając wszystkim mnóstwa wrażeń oraz ucząc przez zabawę. Nam książeczki przypomniały o pewnych atrakcjach turystycznych, które sami odwiedzaliśmy w dzieciństwie oraz wskazały warte zobaczenia miejsca, o których dotychczas nie słyszeliśmy, a które z pewnością znajdą się na trasie naszych wspólnych wypraw z córeczką.
"Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków" oraz "Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków" to świetny pomysł na promowanie województwa podkarpackiego zarówno wśród jego mieszkańców, jak również osób go odwiedzających i planujących zwiedzanie tego regionu, zwłaszcza, że w wielu opisywanych w miniprzewodnikach miejscach można było otrzymać bezpłatne egzemplarze prezentowanych książeczek.
W przygotowaniu są "Podkarpackie wędrówki cz. II". Ciekawe, co tym razem autorzy zaproponują do wspólnych rodzinnych wycieczek po uroczym Podkarpaciu, wszak region ten kryje więcej niż 20 miejsc, które warto odwiedzić z dziećmi, korzystając z jego kulturalnych, przyrodniczych i sportowych atrakcji.
My już nie możemy się doczekać kolejnych części miniprzewodników, a Was zachęcamy do zapoznania się z dotychczasowymi publikacjami Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin i wyruszenia na opisywany w nich szlak.


Tytuł: Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków
Tekst: Jan Marković
Ilustracje: Marcin Stachów
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Cena okładkowa: 26 zł


Tytuł: Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków
Tekst: Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Ilustracje: Marcin Stachów
Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin
Cena okładkowa: 26 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze:

  1. Zachęcony tym opisem już zakupiłam ksiazki za niecałe 17 zł przez księgarnię internetową.
    Czekamy z niecierpliwością na dostawę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że się spodobają i uda się odwiedzić wszystkie opisane w nich miejsca :-)

      Usuń