piątek, 30 grudnia 2016

Gratka dla miłośników mezozoicznych gadów - "Inteligentne dinozaury"

Różyczka jest bardzo ciekawym świata maluchem, dlatego jej uwadze nie mogły umknąć również dinozaury. Od jakiegoś czasu w naszej biblioteczce znajduje się książka "Pierwsza Encyklopedia. Dinozaury" Wydawnictwa Wilga, po którą chętnie sięgamy, a ostatnio trafiła do nas inna pozycja o tej tematyce - "Inteligentne dinozaury" tego samego wydawnictwa.



środa, 28 grudnia 2016

"Smoczek Loczek. Na ratunek księżniczce"

Dzisiaj u nas gratka dla najmłodszych wielbicieli komiksów, czyli kolejna propozycja od Wydawnictwa TADAM z serii "Mój Pierwszy Komiks". Jakiś czas temu gościłyśmy na blogu "Małego, Dużego i Chmurę", a dziś zawitał do nas kolejny sympatyczny bohater - Smoczek Loczek.


sobota, 24 grudnia 2016

"Myszorek Jorge i papież Franciszek" - niezwykła przyjaźń z wiarą w tle

Czas leci jak opętany. Dopiero zaczynałyśmy naszą przygodę z blogowaniem i z projektem "Przygody z książką 4", a dziś prezentujemy Wam ostatni "przygodowy" wpis w tym roku. Z tej okazji pragniemy podziękować Justynie Wencel za ten wspaniały projekt, dzięki któremu poznałyśmy wiele wspaniałych książek dla dzieci. Dziękujemy także pozostałym uczestnikom Przygód za bardzo ciekawe propozycje książkowe. Jednocześnie mamy nadzieję, że nasze wpisy również były inspiracją dla innych i że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany i jeszcze nie raz przeczytamy Wasze posty.
Dzisiaj nadal pozostajemy w tematyce okołoświątecznej, zapraszając na spotkanie z nietypową parą przyjaciół.


poniedziałek, 19 grudnia 2016

"Zeszyt łobuza i jego kumpli" jako alternatywa dla smartfona/komputera

Dzisiaj u nas propozycja dla starszych czytelników - chłopców w wieku 7-11 lat, która może być wspaniałą alternatywą dla ekranu komputerowego czy smartfona. Książka nietypowa, bo stanowiąca zeszyt kreatywny, składający się z dwóch połówek (odpowiadających jasnej i ciemnej stronie mocy) i przeznaczony do wspólnej zabawy z przyjaciółmi. Każdy z kumpli może mieć swoją połówkę zeszytu - jasną lub ciemną, lub mogą razem rozwiązywać zadania z obu stron mocy, mając przy tym dużo frajdy z "łobuzowania" i wspólnie spędzonego czasu.

sobota, 17 grudnia 2016

"Cholera i inne choroby" z przymrużeniem oka o chorobach

Dzisiaj u nas książka, która ze względu na przedstawioną w niej tematykę, jest u nas jak najbardziej na topie. Chociaż przeznaczona dla znacznie starszych czytelników niż Różyczka, często trafia w moje ręce z poleceniem "Czytaj, mamusiu!", ponieważ mówi o chorobach, które ostatnio rozgościły się na dobre w naszym domu. Przedstawiamy "Cholerę i inne choroby".

środa, 14 grudnia 2016

"Kredkami do Nieba", bo Ewangelia nie musi być nudna

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Warto się do nich dobrze przygotować, głównie w wymiarze duchowym. Może nam w tym pomóc lektura odpowiednich książek, udział w rekolekcjach adwentowych, nabożeństwach oraz niedzielnej mszy świętej. Ale czy jest możliwy udział we mszy bez ciągłych pytań dziecka "Mamusiu, kiedy koniec?". Otóż tak! Z pomocą w tej kwestii przychodzi nam książka "Kredkami do nieba. Zajęcia plastyczne inspirowane niedzielną Ewangelią".


wtorek, 13 grudnia 2016

Oswajamy zimę - "Zdziwiona wrona i inne wiersze"

W tym roku zima, póki co, nie może się zdecydować, czy już z nami pozostać, czy jeszcze trochę zelżyć, dlatego aby lepiej poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chętnie sięgamy po książki związane z zimą. Dzisiaj u nas tomik wierszy "Zdziwiona wrona i inne wiersze" pani Agaty Majdzik, w którym znajdziemy dziesięć rymowanek podejmujących tematykę zimową i okołoświąteczną.


środa, 30 listopada 2016

"Na Giewont się patrzy" i "Na Gwiazdkę" łączą pokolenia

Dzisiaj u nas książka, która łączy pokolenia. Sprawdzi się jako lektura dla seniorów, którzy z sentymentem powrócą do lat swego dzieciństwa oraz dla dzieci, które dowiedzą się, jak wyglądało dzieciństwo górali urodzonych w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Zapraszamy na przygodę z przepięknym albumem "Na Giewont się patrzy” autorstwa Barbary Caillot Dubus oraz Aleksandry Karkowskiej oraz polecamy "Na Gwiazdkę" - zeszyt bananowy tych samych autorek.



poniedziałek, 14 listopada 2016

Z Ancyklopkiem od niemowlaka do przedszkolaka

Dziś chciałyśmy Wam przedstawić serię książeczek dla najmłodszych, która może towarzyszyć naszemu dziecku od niemowlaka aż do małego przedszkolaka, bowiem pierwsza z pozycji jest skierowana do niemowląt, kolejna do dzieci w wieku od roku do dwóch lat, ostatnia zaś, do maluchów powyżej drugiego roku życia. Wszystkie książeczki łączy główny bohater - mały łobuziak Ancyklopek.



sobota, 5 listopada 2016

"Przyjaciele dzieci" i seria "Święci uśmiechnięci"

Istotą uroczystości Wszystkich Świętych jest radość z licznej rzeszy świętych w Niebie. Ale czym ta świętość jest?


"Świętość mieszka w codzienności,
obca jej jest ziemska sława,
i nim wzniesie się do nieba,
żyje w zwykłych, ludzkich sprawach..."
                                              Eliza Piotrowska

W związku z wtorkowym świętem chciałabym zaproponować Wam serię książek Wydawnictwa Święty Wojciech "Święci uśmiechnięci", która w przystępny dla dzieci sposób przybliża sylwetki kilku świętych Kościoła, pokazując jednocześnie, że każdy może zostać świętym.


poniedziałek, 31 października 2016

"Królik Iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych" - magia dla najmłodszych

Lubię pokazywać Różyczce przeróżne książki, dlatego, gdy nadarzyła się okazja przeczytania dzisiaj prezentowanej pozycji, bardzo się ucieszyłam, bo dotychczas nie miałyśmy do czynienia z tego typu lekturą. "Królik Iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych" to wyjątkowa publikacja na rynku książek dla dzieci. Wyjątkowa, bo traktująca o magii... a właściwie iluzji.


sobota, 29 października 2016

"Król ptaków" - recenzja i konkurs

W tym tygodniu swoją premierę miała książka "Król ptaków" Gwendala Le Beca. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dragon miałyśmy możliwość zapoznania się z nią. Dzisiaj przybywamy do Was z naszą recenzją i konkursem, w którym do wygrania jeden egzemplarz tej pięknej publikacji (szczegóły na końcu wpisu). 


piątek, 28 października 2016

"Mysi domek" - uczta dla oczu

Dzisiaj u nas książki z serii "Mysi domek", w których można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Stworzony przez Karinę Schaapman z kartonowych pudeł i papieru mâché oraz oryginalnych materiałów pochodzących z lat 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia, Utrzymany w stylu retro "Mysi domek" olśniewa pomysłowością i dbałością o najmniejsze detale. Ten trójwymiarowy projekt, liczący ponad sto pokoików, przejść i zakamarków, który można oglądać z przodu, z tyłu i z boku, stał się tłem do historyjek przedstawionych w całej serii książek. Poznajcie z nami jego sekrety.

czwartek, 27 października 2016

"Wojtek i jego pies Dżeki" oraz "Ciapek" - lektury nie tylko na Dzień Kundelka

W tym tygodniu świętowaliśmy Dzień Kundelka. Mam nadzieję, że większość kundelków tego dnia otrzymało prezent w postaci pełnej miski i miłości swoich właścicieli. Z tej okazji pragniemy Wam dzisiaj przedstawić dwie bardzo mądre i ciekawe propozycje książkowe, które będą wspaniałymi lekturami nie tylko w dniu święta wielorasowych piesków. 



niedziela, 23 października 2016

"Słoń w autobusie?" - rymowanki o zwierzętach

Dzisiaj u nas bardzo sympatyczna i pełna dowcipu nowość wydawnicza, która z pewnością spodoba się małym rozrabiakom. "Słoń w autobusie?" Wydawnictwa Prószyński i s-ka, bo o niej mowa, to książka, w której aż roi się od zwierzęcych bohaterów, próbujących poruszać się niedostosowanymi do siebie środkami transportu, co prowadzi do nieuniknionej katastrofy.


sobota, 22 października 2016

Niezwykła wyprawa na zakupy - "Czajniczek"

Dzisiaj u nas bajka dla najmłodszych, która jednocześnie budzi skojarzenia z Czerwonym Kapturkiem oraz Alicją w Krainie Czarów. Ta nowość z Wydawnictwa Dragon zasługuje na uwagę chociażby ze względu na swoje imponujące rozmiary oraz pełne uroku ilustracje Etsuko Watanabe.




wtorek, 18 października 2016

Poznajemy przyrodę Polski z serią książek "Kolorowa edukacja"

Dzisiaj chciałam zaprezentować wspaniałą serię trzech książek-kolorowanek, które poza niewątpliwą wartością związaną z rozbudzaniem wrażliwości artystycznej najmłodszych, mają również ogromny potencjał edukacyjny. Dzięki książkom "Ptaki Polski", "Zwierzęta Polski" oraz "Rośliny Polski" dzieci poznają wiele gatunków krajowej fauny i flory, świetnie się przy tym bawiąc.


sobota, 15 października 2016

"Mały, Duży i chmura" - nasz (nie)pierwszy komiks

Dzisiaj przedstawiamy Wam nowość z Wydawnictwa TADAM z serii "Mój Pierwszy Komiks". Przed Wami "Mały, Duży i chmura"! Wprawdzie książka ta nie jest pierwszym komiksem w zbiorach Różyczki, ale z powodzeniem mogłaby takowym być.



piątek, 14 października 2016

"Sonia śpi gdzie indziej", bo czasem można się rozczarować

Czy w Waszym domu pojawił się już temat nocowania u koleżanki? U nas na razie spotkałyśmy się z nim wyłącznie w książce "Sonia śpi gdzie indziej", napisanej i zilustrowanej przez znaną nam z książeczki dla najmłodszych "Lubię Leosia" Piję Lindenbaum.




czwartek, 13 października 2016

"Ptasia Jaga" - współczesna baśń

Dzisiaj u nas książka, po którą sięgnęłam zachęcona faktem, że została ona wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Zaintrygował mnie również tytuł "Ptasia Jaga", budzący skojarzenia z Babą Jagą oraz pięknie zilustrowana okładka. I nie zawiodłam się. Cieszę się, że mogłam poznać tę piękną baśń.




wtorek, 11 października 2016

"Jak to było z lisem i zającem" - bajki pełne wartości

Dzisiaj u nas zbiorek bajek, który ostatnio czytałyśmy wieczorami. Jest to książka, która spodoba się wszystkim wielbicielom zwierząt, w każdym razie, nam do gustu przypadła. A powiedzonko jednego z bohaterów "o rany-pikany", z pewnością na dłużej zagości w naszym słowniku.


poniedziałek, 10 października 2016

"Malutkie myśli o...", czyli trudne sprawy dla małych

Dzisiaj u nas seria książeczek dla przedszkolaków, które w ładny i przystępny sposób wyjaśniają trudne do wytłumaczenia pojęcia, takie jak: wdzięczność, odpowiedzialność, miłość, odwaga oraz cierpliwość. Każda z pięciu książeczek "Malutkie myśli o..." poświęcona jest jednemu z wymienionych terminów.


czwartek, 6 października 2016

Co się dzieje pod osłoną nocy - "Sekrety ciemności"

Dzisiaj u nas książeczka, która może być wspaniałą lekturą na dobranoc, szczególnie dla maluchów, które nie darzą ciemności zbytnią sympatią. Dzięki niej dziecko dowie się, że to, co kryje mrok nie musi być straszne. Wręcz przeciwnie, sekrety ciemności mogą okazać się bardzo ciekawe, a ich poznanie może pomóc w oswojeniu nocnych lęków.


piątek, 30 września 2016

"Czy jesteś tchórzem, Albercie?" - najodważniejsi się nie biją

Dzisiaj u nas książka z serii, która zyskała popularność nie tylko w swojej ojczystej Szwecji, lecz, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, bawi i uczy dzieci również poza jej granicami. W Polsce dotychczas nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazało się czternaście pozycji z przygodami Alberta. My poznałyśmy jedną z nich - "Czy jesteś tchórzem, Albercie?"


środa, 28 września 2016

"Mysz jak nie mysz", bo warto marzyć

Dzisiaj u nas mała, niepozorna książeczka, która została wydana przez Wydawnictwo Mila w serii "Perełki Mili" i jak najbardziej na miano perełki zasługuje, ponieważ mimo małych gabarytów jest bardzo wartościowa. Przedstawiamy "Mysz jak nie mysz".


poniedziałek, 26 września 2016

W poszukiwaniu usterek "Szalony robot profesora Bzika"

Bardzo lubimy książki obrazkowe i chętnie po nie sięgamy. Sporo tego typu pozycji mamy na półkach w swojej biblioteczce, a niektóre przynosimy z biblioteki. Tak też było z dzisiaj prezentowaną książką, która, chociaż dedykowana dla starszych przedszkolaków, a nawet dla dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej, spodobała się nawet mojej dwulatce.


sobota, 24 września 2016

Lekcja geometrii z Marią Terlikowską - "Figury"

Dzisiaj u nas w "Przygodach z książką" książki, które mimo upływu lat są nadal aktualne, a ich walory edukacyjne są nie do przecenienia. Zapraszamy na spotkanie z "Figurami" Marii Terlikowskiej w nowym wydaniu Wydawnictwa Warstwy, ale ze starymi ilustracjami Stanisława Zamecznika. Być może dla niektórych będzie to wspaniała podróż do lat dzieciństwa, gdy po raz pierwszy spotkali się z tymi cudownymi wierszami. Ja osobiście nie znałam ich wcześniej, albo nie pamiętam, a szkoda, bo geometria nabiera z nimi nowych kształtów i kolorów :-)

środa, 21 września 2016

"Raz dwa trzy psy" - wyżyny absurdu

Któż z nas nie pamięta choćby jednej wyliczanki z dzieciństwa. Wspólnymi cechami tych banalnych wierszyków są rytm, rym oraz często absurdalny, ale łatwy do zapamiętania tekst. Przykładem takiej wyliczanki jest prezentowana dzisiaj książka "Raz dwa trzy psy".


czwartek, 1 września 2016

Krowa Matylda - pomysłowa krasula

Krowich wpisów ciąg dalszy. Ostatnio była u nas Mama Mu ze swym latającym przyjacielem Panem Wroną (recenzja tu). Dzisiaj spotykamy się z inną równie sympatyczną i rozbrajającą swoją pomysłowością przedstawicielką gatunku - krową Matyldą, której przykład tylko potwierdza, że krowy po drzewach łazić potrafią, chociaż ze schodzeniem różnie bywa :-)


piątek, 26 sierpnia 2016

Bo nie ma rzeczy niemożliwych - "Mama Mu buduje"

Od naszego pierwszego spotkania z przesympatyczną Mamą Mu i jej zrzędliwym przyjacielem minęło już kilka miesięcy (Mama Mu sprząta). Wtedy Mama Mu kontemplowała nadejście wiosny, w kolejnej części serii, którą chcemy Wam dziś przedstawić, sceneria jest odmienna, bo jesienna, a niezwykła krowa zachwycona poczynaniami dzieci, postanawia zbudować domek na drzewie.


środa, 24 sierpnia 2016

"O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku" - historia dla nieśmiałych dużych i małych

Mówią, że nie należy oceniać książki po okładce, ale moim zdaniem, w przypadku książek dla dzieci okładka ma duże znaczenie i często jest pierwszym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na nasz wybór. Tak też było w przypadku prezentowanej dzisiaj książki, która urzekła mnie od pierwszego spojrzenia na cudne dwie świnki nieśmiało zerkające na czytelnika z okładki.



poniedziałek, 22 sierpnia 2016

"Ignatek szuka przyjaciela", bo przyjaźń nie zna granic

"Szkielet w książce dla dzieci, to chyba przesada!" - taka była moja pierwsza myśl, gdy dowiedziałam się o książce pana Pawła Pawlaka. Moje pierwsze skojarzenia z Halloween, które coraz nachalniej próbuje wtargnąć w naszą kulturę i przyćmić istotę święta Wszystkich Świętych, długo powstrzymywały mnie przed sięgnięciem po Ignatka i zaproponowaniem tej lektury Różyczce. Wreszcie książka "Ignatek szuka przyjaciela" znalazła się w naszej biblioteczce i nas również zachwyciła. Poznajcie Ignatka!

wtorek, 16 sierpnia 2016

Dla małych majsterkowiczów - "Kastor majsterkuje"

Jeśli myślicie, że narzędzia i ich zastosowanie to nie jest temat dla dziewczynek, to jesteście w błędzie. U nas ostatnio tematyka warsztatowa jest na tapecie, za sprawą bardzo sympatycznego i sprytnego bobra.



poniedziałek, 8 sierpnia 2016

"Lubię Leosia", czyli o dużym problemie małego człowieka

Różyczka, jak większość dwulatków uwielbia zabawy na placu zabaw. Huśtawka, zjeżdżalnia i piaskownica to jej żywioł. Dlatego też przypadła nam do gustu książka Piji Lindenbaum, której akcja rozgrywa się właśnie w piaskownicy, a bohaterami są kilkulatki z ich codziennymi problemami.
 Czy Wy też lubicie Leosia? Bo my bardzo :-)

piątek, 29 lipca 2016

Rzecz o niezwykłej przyjaźni - "Misza i Grisza ratują świat"

O tym, że uwielbiamy książki, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Dużo czytamy, często całkiem długie teksty, ale poza treścią, zwracamy uwagę na ilustracje w książkach dla dzieci. To one nierzadko sprawiają, że pewne pozycje trafiają w nasze ręce. Tak też było z prezentowaną dzisiaj książką, w przypadku której od pierwszego wejrzenia zachwyciła nas wyjątkowa i wspaniała warstwa graficzna. Przed Wami "Misza i Grisza ratują świat".

czwartek, 28 lipca 2016

Dla małych i dużych zbieraczy - "Pieniek otwiera muzeum"

Różyczka wchodzi powoli w fazę zbieractwa, znajduje na spacerach różne rzeczy i przynosi je do domu. Na szczęście, póki co, kamyczki, listki, jarzębina, muszelki, pióra, żołędziowe czapeczki, kwiecie wszelkiego rodzaju, patyki itp., po krótkich negocjacjach udaje się zwykle usunąć. Gorzej, gdy pasja zbieractwa się nasili. Co wtedy począć z zalegającymi wszędzie skarbami? Taki problem miał bohater książki, którą chciałyśmy Wam dziś przedstawić. Poznajcie Pieńka!

czwartek, 21 lipca 2016

"Poznajemy Polskę", czyli gratka dla małych podróżników

Wakacje to czas na małe i większe podróże, dlatego chciałybyśmy dzisiaj pokazać Wam bardzo ciekawą kartonówkę, która może być pierwszym przewodnikiem naszego dziecka po Polsce. Razem z czteroosobową rodziną - Zosią, Tomkiem, ich rodzicami oraz psem Fafikiem przemierzamy Polskę od Morza aż do Tatr odwiedzając siedem miast.

środa, 20 lipca 2016

Dla małych przyrodników-odkrywców "Pikotek chce być odkryty"

Dzisiaj nadszedł czas na kolejny wpis w ramach projektu Przygody z książką 4. Bardzo chciałam napisać o jakiejś wyjątkowej książce, dlatego wybrałam "Pikotek chce być odkryty". Chociaż do końca nie bylam pewna, czy zdążę z recenzją, bo dopiero dziś dotarła do nas ta niezwykła harmonijka obrazkowa.

wtorek, 19 lipca 2016

Zagadkowe rymowanki-naklejanki od Zielonej Sowy

Ostatnio kupiłam Różyczce kilka książeczek aktywizujących z Wydawnictwa Zielona Sowa. Na naszej półeczce znalazły się książki z serii Rymowanki - naklejanki: "Zagadkowe pojazdy", "Zagadkowe warzywa i owoce" oraz "Zagadkowe zwierzęta", a także "Kolorowanki z grubym obrysem".
O tym, jak ważne jest kolorowanie w rozwoju dziecka chyba nie muszę przekonywać. Pomaga poznawać kolory i kształty, pobudza kreatywność i wyobraźnię, ćwiczy zdolności manualne niezbędne w nauce pisania itp. Jest wspanialą rozrywką i sposobem na naukę przez zabawę. A gdy kolorowanki połączymy z naklejkami i zagadkami - sukces gwarantowany.


wtorek, 12 lipca 2016

Odkrywamy różnice z Pomelo - "Pomelo i przeciwieństwa"

O małym różowym słoniu wspominałam już jakiś czas temu. Wtedy wraz z głównym bohaterem podziwiałyśmy wielobarwność otaczającego świata (Pomelo i kolory). Niedawno w nasze ręce trafiły dwie kolejne książki z serii o sympatycznym filozofującym słoniku. Dzisiaj chciałybyśmy Wam przedstawić ulubioną część Różyczki - "Pomelo i przeciwieństwa".

czwartek, 30 czerwca 2016

Bo warto zdrowo się odżywiać - "Krokodyl Maks na Czekoladowej Wyspie"

To, że maluchy lubią słodycze, to nic nadzwyczajnego. Gorzej, gdy stają się one jedynym akceptowanym przez dziecko pożywieniem i ani prośby, ani groźby nie są w stanie przekonać do chociażby spróbowania innych pokarmów. Pomocą w takiej sytuacji może okazać się ulubiony książkowy bohater, który na własnej skórze poznał konsekwencje jedzenia wyłącznie czekolady. Poznajcie "Krokodyla Maksa na Czekoladowej Wyspie".

czwartek, 23 czerwca 2016

...Mój własny mieszkańcu, znajdź mnie proszę. Szary Domek

Dzisiaj u nas książka, która dla wielu może okazać się wielkim zaskoczeniem, ponieważ jest to pozycja dostępna wyłącznie w dyskoncie. "Szary Domek", bo o nim mowa, został napisany i zilustrowany przez laureatki pierwszej edycji konkursu "Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci", którego honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak. Czy warto po niego sięgnąć? Przekonajcie się sami.


sobota, 18 czerwca 2016

Książkowa pomoc w nauce codziennej higieny - "Szymek brudas" i "Potarganiec"

Książki Khoa Le wpadły mi w oko już ponad rok temu, podczas zakupów w Biedronce. Zwróciłam na nie uwagę ze względu na piękną okladkę w wersji 3D. Już wtedy mnie zauroczyły, ale nie kupiłam, bo Róża była jeszcze zbyt mała na niekartonówki. Jednak cały czas miałam w  pamięci te cudownie ilustrowane bajki wietnamskiej autorki i z radością sięgnęłam po nie, gdy tylko znalazłam je w bibliotece.

środa, 15 czerwca 2016

Skarb dzieciństwa - "Gałgankowy skarb"

Zagubienie ulubionej maskotki to wielkie przeżycie dla każdego malucha. Nie ważne, że stara zabawka była już zniszczona, nadgryziona zębem czasu (i nie tylko czasu), że wokół jest jeszcze mnóstwo innych, często piękniejszych maskotek, nic nie jest w stanie ukoić żalu po stracie ulubieńca.
"Gałgankowy skarb" Zbigniewa Lengrena to książeczka dla najmłodszych, która w przystępny sposób opowiada historię małej Kasi, której zginęła ulubiona laleczka.
 

poniedziałek, 13 czerwca 2016

"Co wypanda, a co nie wypanda", czyli savoir-vivre dla najmłodszych

Wpajanie zasad dobrego wychowania maluchom nie jest łatwe. "Nie dłub w nosie", "nie pluj", "powiedz przepraszam", itd. itp., aż do znudzenia, do tego tłumaczenia, że tak nie wypada, a w rezultacie maluch i tak wpakuje palucha do nosa w miejscu publicznym, albo puści bąka i głośno oznajmi, na wypadek, gdyby ktoś nie zauważył, "mamusiu, prutek". Z pomocą przychodzi książka, która "posłuży radą, jak wykazać się ogładą" i jej bohaterka Panda jako wzór (nie)grzeczności. 

piątek, 10 czerwca 2016

O dziewczynce, która rozumie mowę zwierząt - "Zwierzęta Oli"

W ostatnich latach powstaje coraz więcej publikacji dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. Przykładem takich książek może być kolekcja "Pierwsze czytanki" Wydawnictwa Skrzat. Chociaż Różyczka ma jeszcze dużo czasu do samodzielnego czytania, to w nasze ręce trafiły ostatnio książeczki z serii "Zwierzęta Oli", które serdecznie polecamy.


czwartek, 26 maja 2016

Książki z okienkami "Sprawdźcie sami... Planeta Ziemia" i "Tajemnica słońca"

Dzieciaki uwielbiają książki z okienkami. Różyczka ma kilka tego typu książeczek, bardzo często po nie sięga i wnikliwie zagląda pod każdy kartonik. Świetnym pomysłem jest połączenie zabawy związanej z odkrywaniem tajemniczych okienek oraz mnóstwa ciekawostek dotyczących kosmosu i naszej planety. Dzisiaj u nas dwie bardzo wartościowe książki z okienkami Sprawdźcie sami... Planeta Ziemia oraz Tajemnica słońca.

piątek, 20 maja 2016

Czy wszystkie królewny są niegrzeczne? "Królewna Lenka"

Ostatnio poznałyśmy kolejną bardzo fajną serię książeczek dla przedszkolaków. Przygody Królewny Lenki, bo o nich mowa, to bardzo udany debiut literacki ilustratorki książek dla dzieci Anety Krelli-Moch. Główna bohaterka nosi bardzo popularne obecnie wśród przedszkolaków imię, dlatego niejedna dziewczynka będzie zachwycona, czytając o swojej imienniczce. Poza tym, choć Lenka jest królewną, to przygody, które przeżywa mogłyby się zdarzyć każdemu maluchowi, zarówno dziewczynce, jak i chłopcu. Podobnie jak większość dzieci mała rozbrykana królewna przeżywa codziennie radości i smutki, rozrabia i musi sama poznać konsekwencje własnych czynów.
W nasze ręce trafiły dwie książeczki z serii, Królewna Lenka nie chce być grzeczna (najprawdopodobniej pierwsza część serii) oraz Królewna Lenka łapie skrzaty. A oto i one...


czwartek, 19 maja 2016

Opowieść zza wschodniej granicy - "Bogaś z Zielonej Łąki"

Nadszedł czas na kolejny wpis w ramach projektu Przygody z książką. Dzisiaj chciałybyśmy Wam przedstawić niezwykle bajeczną i pięknie zilustrowaną opowieść, która idealnie nadaje się do czytania przed snem. Poznajcie Bogasia z Zielonej Łąki.

czwartek, 12 maja 2016

Siedmiodniowe menu w "Co by tu wtrąbić?"

Od jakiegoś czasu uczymy się z Różyczką dni tygodnia. Jakby ktoś miał wątpliwości, co do ich nazw, to wg naszej córeczki występują: poniedziałek, wtorek, środek, czwartek, piątek, szóstek i niedziela :-) Przynajmniej takie nazwy były na początku, bo obecnie znacznie częściej pojawia się środa i sobota, ale nadal trochę problemów sprawia poprawna kolejność. Jak nauczyć maluszka dni tygodnia? Jednym ze sposobów może być książeczka Oli Cieślak o bardzo głodnym słoniu i jego całotygodniowym menu, czyli Co by tu wtrąbić?Wydawnictwa Dwie Siostry.