Żubrza rodzina: Pompik, jego siostra Polinka, mama Porada i tato Pomruk, która na co dzień zamieszkuje Puszczę Białowieską, wyrusza w podróż po naszym pięknym kraju, odwiedzając kolejno wszystkie parki narodowe. W każdym z nich przeżywają niesamowite przygody, poznają nowych przyjaciół i zdobywają mnóstwo ciekawych informacji.
Wraz z córeczką z ogromną przyjemnością towarzyszymy im w tej wędrówce, do czego zachęcamy również Was :-)
Żubr Pompik. Wyprawy 1. Tajemnica rzeki
W pierwszej kolejności żubrza rodzina odwiedza Narwiański Park Narodowy. Długi spacer wzdłuż brzegu pokręconej rzeki Narwi nuży Polinkę, która ma już dość podziwiania kolejnych jej zakrętów. Jednak Pompik wyczuwa, że dziwna rzeka kryje jakąś tajemnicę. Spontaniczna zabawa w chowanego prowadzi do przypadkowego odkrycia ogromnej różnorodności żyjących tu ptaków wodnych i błotnych.
Żubr Pompik. Wyprawy 2. Bagienny łoś
Akcja "Bagiennego łosia" toczy się w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie wędrująca po grząskim, bagiennym terenie żubrza rodzina spotyka pewnego bardzo przygnębionego łosia. Polinka i Pompik wymyślają najróżniejsze sposoby rozweselenia nieznajomego, ale nic nie pomaga, do czasu...
Żubr Pompik. Wyprawy 3. Plan bobra
W trzecim tomiku żubry odwiedzają Wigierski Park Narodowy. Wrażenie robi na nich Czarna Hańcza - rzeka o ciemnym dnie. Podczas wycieczki Pomruk przechwala się swoją siłą i (nie)znajomością flory. Napotkany bóbr przedstawi im swój plan, a Pompik i Polinka zaoferują mu swoją pomoc w jego realizacji. Historyjka pokazuje, że nie trzeba być silnym, by wywierać ogromny wpływ na otoczenie.
W każdej książce z serii na wewnętrznej stronie okładki znajduje się krótka notatka o odwiedzanym przez żubrzą rodzinę w danym tomiku parku narodowym. Dowiadujemy się z niej, jakie szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe są chronione na danym terenie oraz co jest symbolem omawianego parku. Na końcu, jako podsumowanie, wypunktowano, co warto zapamiętać z danej wyprawy. Wewnątrz każdej książki znajduje się specjalny dodatek - plakat z mapą Polski, na której zaznaczono wszystkie polskie parki narodowe wraz z trasą wędrówki Pompika i jego rodziny. Drugą stronę plakatów stanowią ciekawostki z cyklu "Poznawaj z Pompikiem", w których dotychczas przedstawiono dzioby ptaków wodnych i błotnych, stopy oraz zęby zwierząt. Wiedza ta jest podana w sposób przystępny i interesujący dla młodego czytelnika.
Moja prawie 3,5-latka jest zachwycona przygodami Pompika i Polinki. Chętnie sięga po wszystkie książeczki z prezentowanej serii. Wnikliwie analizuje kolejne ilustracje, zapamiętuje wszystkie napotykane przez żubry zwierzęta i zawarte w treści fakty przyrodnicze. Bawią ją zarówno żarty sytuacyjne, jak i słowne. Już nie możemy się doczekać kolejnych tytułów z cyklu, by móc zgłębiać tajniki pozostałych parków narodowych Polski. W oczekiwaniu na nie postaramy się nadrobić nasze czytelnicze zaległości i zapoznać się z przygodami tego sympatycznego żuberka w poszczególnych porach roku.
Książki polecamy serdecznie wszystkim przedszkolakom zainteresowanym przyrodą. Zawarta w nich dawka wiedzy, okraszona dużą porcją dobrego humoru i ciekawymi przygodami lubianych bohaterów, mimowolnie trafia do głów maluchów i pozostaje tam na dłużej. Seria z pewnością przypadnie do gustu także nieco starszym fanom twórczości pana Tomasza Samojlika.
Tytuł: Żubr Pompik. Wyprawy 1. Tajemnica rzeki, Żubr Pompik. Wyprawy 2. Bagienny łoś, Żubr Pompik. Wyprawy 3. Plan bobra
Tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria wydawnicza: Żubr Pompik. Wyprawy
Cena okładkowa: 7,90 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz