wtorek, 16 sierpnia 2016

Dla małych majsterkowiczów - "Kastor majsterkuje"

Jeśli myślicie, że narzędzia i ich zastosowanie to nie jest temat dla dziewczynek, to jesteście w błędzie. U nas ostatnio tematyka warsztatowa jest na tapecie, za sprawą bardzo sympatycznego i sprytnego bobra.Poznajcie Kastora :-)Kastor jest bardzo kreatywnym, zdolnym bobrem, który uwielbia majsterkować w starej stolarni zbudowanej przez jego dziadka. Ma już na swym koncie pewne sukcesy w dziedzinie stolarki - sam zrobił piękny i bardzo praktyczny zielony stołek. Tym razem również postanowił coś zmajstrować. Idzie do stolarni, gdzie panuje ogromny nieład i rozpoczyna pracę. Znajduje odpowiedni plan i, nie mówiąc nikomu o swoim pomyśle, bierze się do roboty. Często zmienia przy tym narzędzia, demonstrując prawidłowe ich użycie, i stopniowo oczom czytelnika ukazuje się wykonywana przez bobra konstrukcja - skrzynka na narzędzia. 
Książka jest swego rodzaju poradnikiem "zrób to sam", a przedstawiona historyjka przypomniała mi zajęcia z przedmiotu praca technika w szkole podstawowej, na których wprawdzie nie konstruowaliśmy skrzynki na narzędzia, lecz własnoręcznie wykonywaliśmy deskę do krojenia chleba :-) Znajdziemy tu szczegółowy instruktaż, co krok po kroku należy zrobić, aby w końcu osiągnąć cel - swoją własną narzędziówkę. Poza walorami naukowymi, dzięki bardzo kreatywnemu bohaterowi i fabule, książka ta utrzymana jest w bajkowej konwencji, przez co nie nudzi maluszków, pobudza ich wyobraźnię i jest w stanie zainteresować nawet dziewczynki. Książka, ze względu na mnogość terminologii fachowej - nazwy przeróżnych narzędzi stolarskich, poszerza słownictwo kilkulatków.
Tekstu jest tutaj niewiele, ale towarzyszą mu piękne, pełne szczegółów ilustracje autora, które są wspaniałym jego uzupełnieniem i po zapoznaniu się z tekstem i rysunkami, czujemy się bardzo dobrze poinstruowani i znamy już wszystkie narzędzia niezbędne do pracy stolarza.


Dodatkowo na końcu książki znajdziemy prawie techniczny rysunek skrzynki narzędziowej, którą wykonał Kastor, dzięki któremu, jeśli mamy chęci/możliwości/czas możemy razem z dzieckiem wykonać podobną.


Wprawdzie my nie podjęliśmy wyzwania i nie stworzyliśmy własnej narzędziówki, ale książka bardzo nam się spodobała i z chęcią sięgniemy po pozostałe tytuły z serii - "Kastor piecze" oraz "Kastor uprawia fasolkę".
Polecamy serdecznie wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym. Szczególnie zachwyceni będą chłopcy, jeśli przy okazji lektury, razem z tatusiem lub dziadkiem, pójdą w ślady Kastora, pomajsterkują z użyciem prawdziwych narzędzi i zrobią swoją skrzynkę.


Tekst i ilustracje: Lars Klinting
Wydawnictwo Media Rodzina
Cena okładkowa: 19 złNapracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
 • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
 • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
 • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze:

 1. Piękna książeczka! Mój mały bratanek uwielbia majsterkować, myślę,że będzie to dla niego idealny prezent na urodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, Kastor jest świetny, a już niedługo ukaże się czę, w której będzie naprawia rower :-)

   Usuń