Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czytamy. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą czytamy. Pokaż wszystkie posty

środa, 27 marca 2019

"Teraz będziesz kurą" o relacjach między rodzeństwem

Autorzy że Skandynawii mają wyjątkową zdolność bardzo trafnego ukazywania dziecięcego świata, który nie zawsze jest kolorowy i pełen słodyczy. Dzieci potrafią być okrutne, zarówno w grupie rówieśniczej, jak również w stosunku do rodzeństwa. O takich trudnych relacjach pomiędzy starszym i młodszym/silniejszym i słabszym dzieckiem (trudno stwierdzić jakiej płci) traktuje prezentowana dzisiaj nowość z Wydawnictwa Zakamarki, "Teraz będziesz kurą".

środa, 13 marca 2019

"Gili, gili - słówka z ostatniej chwili" - słowniczek maluszka

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Zakamarki ukazał się bardzo nietypowy "słownik" obrazkowy. Na próżno w nim jednak szukać angielskich, niemieckich czy francuskich słów. "Gili, gili - słówka z ostatniej chwili" to zestawienie wyrazów używanych w najcudowniejszym języku na świecie, języku maluszków, które dopiero uczą się mówić i określają otaczający je świat po swojemu. Książka ta jest nam szczególnie bliska, ponieważ na takim etapie rozwoju jest właśnie nasza młodsza córcia 😍


sobota, 23 lutego 2019

"Wesoły Ryjek i jesień" - nie tylko jesienna lektura

Wesoły Ryjek to niezwykle sympatyczny bohater książek dla dzieci autorstwa Wojciecha Widłaka. Dotychczas w serii jego przygód ukazało się sześć pozycji, a najnowsza z nich to "Wesoły Ryjek i jesień". Dla nas jest to już trzecie, i mamy nadzieję, że nie ostatnie, spotkanie z tym rezolutnym prosiaczkiem i jego rodziną. Wcześniej poznałyśmy jego zimowe (recenzja tutaj) oraz letnie (tu recenzja) przygody, i już nie możemy doczekać się wiosennych perypetii Ryjka, które mamy nadzieję, że wkrótce się pojawią :-)


środa, 13 lutego 2019

"Wilczki" - Wilkoń dzieciom

W biblioteczce moich córeczek znajduje się bardzo mało pozycji z niezwykle barwnymi ilustracjami w disneyowskim stylu. Od małego proponowałam Różyczce książki ilustrowane przez różnych twórców, dzięki czemu obecnie moja prawie pięciolatka jest bardzo otwarta na przeróżne obrazy i chętnie sięga po kolejne książki, często zaciekawiona ilustracjami, znacznie odbiegającymi od przesłodzonej, kreskówkowej stylistyki. Podobnie sytuacja wyglądała z prezentowaną dzisiaj książką, po którą sięgnęłyśmy zachęcone osobą ilustratora i niebanalnymi, nieco mrocznym obrazami utrzymanymi w kolorystyce ziemi.


piątek, 1 lutego 2019

Mysi Domek również dla najnajów

O książkach z serii "Mysi Domek" wspominałam już niejednokrotnie (Recenzję "Mysi Domek. Sam i Julia" oraz "Mysi Domek. Sam i Julia w cyrku" znajdziecie tutaj, natomiast tu pisałam o przygodzie w lunaparku).  Z chęcią sięgamy po kolejne tytuły z cyklu, szczególnie za sprawą cudownych ilustracji, przedstawiających zakamarki stworzonego przez autorkę projektu, będącego tłem do mniej lub bardziej niesamowitych przygód mysich przyjaciół, bardzo rezolutnej i rządnej przygód jedynaczki Julii, wychowywanej tylko przez mamę, oraz nieśmiałego, mającego dużą rodzinę Sama. Dziś mam do zaprezentowania piątą już w serii wielkogabarytową pozycję "Mysi Domek. Sam i Julia w porcie" oraz pierwszą całokartonową książeczkę przeznaczoną dla najmłodszych czytelników "Mysi Domek. Sam i Julia. Urodziny".


niedziela, 20 stycznia 2019

"Kot w butach i przyjaciele"

Mimo, że wraz z córeczką czytamy mnóstwo książek, bardzo rzadko sięgamy po klasyczne baśnie. Róża nie przepada za nimi, prawdopodobnie ze względu na mocno przerysiwane złe charaktery i niebezpieczne przygody głównych bohaterów, których się, po prostu, na razie boi. Ona nie chce czytać, a ja nie nalegam. Ostatnio jednak wpadł nam w ręce bogato i barwnie ilustrowany zbiorek bajek od Wydawnictwa AWM, "Kot w butach i przyjaciele". Córcia sama poprosiła o jego lekturę, z zaciekawieniem wytrwała do końca i chętnie w dyskusji wracała do przeczytanych treści


środa, 16 stycznia 2019

"Moja wspaniała przyjaciółka"

Prawdziwa przyjaźń to bardzo cenny skarb, który warto pielęgnować, by nigdy go nie stracić. Taka relacja może się zrodzić nawet między bardzo małymi dziećmi i trwać do końca życia. Jednak, jak pokazuje przykład bohaterek książki "Moja wspaniała przyjaciółka", nad każdym związkiem czasem pojawiają się czarne chmury, które warto rozgonić, by znów zaświeciło słońce.

czwartek, 3 stycznia 2019

"Zaginiona księgarnia" o miłości do książek

O tym, że kochamy książki chyba nie musimy nikogo przekonywać. Wprawdzie większość książek nabywamy przez internet, ale wraz z córeczką lubimy czasami wejść do księgarni i przed zakupem dotknąć i przejrzeć interesujące nas pozycje, a często również poszukać inspiracji na coś ciekawego do poczytania. Uwielbiamy także nasze wizyty w bibliotekach, szczególnie w jednej, gdzie Pani bibliotekarka wykazuje duże zainteresowanie oferowanym księgozbiorem i zawsze chętnie wymieniamy się ze sobą opiniami o czytanych pozycjach i nowościach na rynku wydawniczym. Niestety do tej pory nie udało nam się znaleźć takiego miejsca, jak to opisane w prezentowanej dzisiaj książce. Czy Wy też chcielibyście odwiedzić Księgarnię Pani Minty z "Zaginionej księgarni"?


wtorek, 1 stycznia 2019

"Wielki dzień Małej Króliczki", bo warto pomagać

Nakładem Wydawnictwa Wilga ukazały się ostatnio cztery historie dla dzieci, które opanowały już sztukę samodzielnego czytania i chcą ją doskonalić czytając piękne i wartościowe książki. Jedną z nich jest "Wielki dzień Małej Króliczki". Cudownie ilustrowana opowieść o Małej Króliczce, jej dziadku, Wielkim Króliku, oraz zwierzętach z sąsiedztwa.

czwartek, 13 grudnia 2018

W przedświątecznej atmosferze "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Idą święta"

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn i Jednego Superchłopaka poznałyśmy już jakiś czas temu przy okazji ich nadbałtyckiej przygody w książce "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. List w butelce" (recenzja tutaj). Tym razem prezentujemy najnowszą i bardzo aktualną ze względu na okres przedświąteczny cześć serii, "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Idą święta".


niedziela, 2 grudnia 2018

"Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię" - świetny pomysł na prezent

"Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię" to już szósta książka z serii przygód Duni, jaka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zakamarki, a zarazem nasze pierwsze, ale nie ostatnie, spotkanie z tą przesympatyczną bohaterką. Moja czterolatka była zauroczona perypetiami Duni i zapragnęła poznać pozostałe historie z (nie zawsze) szczęśliwego życia dziewczynki. W realizacji celu pomocne okazały się biblioteki i w kilka wieczorów nadrobiłyśmy nasze Duniowe zaległości. Teraz jesteśmy zachwycone całą serią i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych tomów, licząc, że jeszcze kiedyś nadejdzie dzień, gdy wszystko się ułoży po myśli głównej bohaterki i wreszcie będzie mogła być szczęśliwa przez cały czas.


środa, 28 listopada 2018

Oswajamy uczucia z "Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości"

Nawet nam, dorosłym, czasem trudno zrozumieć targające nami emocje, a co dopiero mówić o dzieciach. Nie łatwo poradzić sobie z uczuciami, gdy pojawiają się nagle i często są skrajnie różne. W poznaniu zróżnicowanych emocji oraz sposobów radzenia sobie z nimi, zwłaszcza w przypadku dzieci, mogą być pomocne książki. Młody czytelnik, identyfikując się z bohaterami opowieści, przeżywa ich rozterki, obawy, radości i smutki, i dzięki temu, gdy sam w realnym świecie znajdzie się w podobnej sytuacji lub poczuje te same emocje, potrafi je nazwać i wie jak sobie z nimi dać radę. Przykładem książki, która przybliża kilkulatkom świat uczuć jest "Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości. Historyjki dla ciekawskich dzieci ", autorstwa Andrei Schütze.


poniedziałek, 19 listopada 2018

"Krowa Matylda nie chce się kąpać" i "Mam przyjaciółkę śpiewaczkę"

Wydawnictwo Media Rodzina ma w swej ofercie kilkanaście serii książek dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, m.in. cieszący się dużą popularnością wśród młodych, ciekawych świata czytelników cykl "Mądra Mysz - zawody" czy perypetie pewnej przesympatycznej krasuli Matyldy. Dziś chciałaś przybliżyć nowości z tych serii: "Krowa Matylda nie chce się kąpać" oraz "Mam przyjaciółkę śpiewaczkę".



czwartek, 15 listopada 2018

"Tajemnica zamku" - kolejna odsłona przygód Biura Detektywistycznego Lassego i Mai

"Tajemnica zamku" to moje drugie spotkanie z Biurem Detektywistycznym Lassego i Mai, i z pewnością nie ostatnie, bo nadal mamy do nadrobienia lekturę 23 spośród 25 dotychczas wydanych książek z przygodami tych bardzo rezolutnych dzieciaków, które nie dają się zwieść nawet najbardziej podstępnym zbrodniarzom i rozpracują każdy spisek.


poniedziałek, 12 listopada 2018

O tym jak Nosek poznaje świat - "Nosek znajduje krzesło" oraz "Nosek i jego taksówka"

Pettsona oraz Findusa, parę niezwykłych przyjaciół, poznałyśmy i polubiłyśmy już jakiś czas temu, podobnie przesympatyczną krowę, Mamę Mu i jej zgryźliwego towarzysza, Pana Wronę. Co łączy obie wspomniane serie? Oczywiście rewelacyjne ilustracje Svena Nordqvista, który, w przypadku książek o staruszku i gadającym kocie, jest także autorem tekstu. Dzisiaj chcemy Wam przedstawić przygody kolejnego bohatera, którego wykreował ten pisarz i ilustrator, nieco nierozgarniętego niedźwiadka Noska. Choć Nosek nie jest już młodzieniaszkiem, gdyż książki z jego przygodami pierwszy raz ujrzały światło dzienne w 1988 roku (jak wynika ze stopki redakcyjnej), polskie dzieci dopiero w tym roku zyskały możliwość poznania perypetii tej zabawnej postaci za sprawą Wydawnictwa Media Rodzina.

sobota, 10 listopada 2018

"Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości"

"- Kto ty jesteś?
                - Polak mały. 
- Jaki znak twój? 
                - Orzeł biały. 
- Gdzie ty mieszkasz? 
                - Między swemi. 
- W jakim kraju? 
                - W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
                - Mą Ojczyzną.
- Czym zdobyta?
                - Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
                - Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
                - W Polskę wierzę.
- Coś ty dla niej?
                - Wdzięczne dziecię.
- Coś jej winien?
                - Oddać życie."

Tak w 1900 roku w "Katechizmie polskiego dziecka" pisał Władysław Bełza. Wierszyka przez lata uczyły się i nadal uczą kolejne pokolenia najmłodszych Polaków. Utwór ten powstał w latach, gdy nasz kraj znajdował się w niewoli i nie figurował na żadnej z map. Dzisiaj mamy to wielkie szczęście, że żyjemy w wolnej Polsce. Czy w związku z tym, słowa z przytoczonej rymowanki są nadal aktualne i zrozumiałe dla małych dzieci? Na czym polega współczesny patriotyzm i jak w czasach pokoju powinien zachowywać się każdy, nie tylko mały, patriota? Próbę znalezienia nowych, uaktualnionych odpowiedzi na pytania zamieszczone w wierszu podjął Michał Rusinek w swej książce "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości", cudownie zilustrowanej przez jego siostrę, Joannę Rusinek, i wydanej nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon.


poniedziałek, 5 listopada 2018

"Chusta babci" o przyjaźni, śmierci i potędze myślenia

Pozostajemy w temacie śmierci,  przemijania i babci. Ostatnio wspominałyśmy "Dom babci", dzisiaj przychodzimy z "Chustą babci" od Wydawnictwa Zakamarki, książką autorstwa, znanej wielu młodym czytelnikom z "Piaskowego wilka", Åsy Lind.


piątek, 2 listopada 2018

"Dom babci" o stracie bliskiej osoby

W listopadzie szczególnie często wspominamy swoich bliskich zmarłych i oddajemy się refleksji nad śmiercią. Zabierając nasze dzieci na cmentarz oswajamy je z tym tematem, jednocześnie l, niejako wkładamy kij w mrowisko, "narażając" się na lawinę trudnych pytań i liczne rozmowy o przemijaniu i śmierci, która jest nieuchronna, na którą trudno się przygotować, z którą każdy z nas prędzej czy później się spotka, również dzieci. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą nam książki. Dziś, w Dniu Zadusznym, polecamy "Dom babci", przepiękną historię o stracie bliskiej osoby.


piątek, 26 października 2018

Kolejne wyprawy żubrzej rodziny w serii "Żubr Pompik. Wyprawy"

Kolejnych książek z serii "Żubr Pompik. Wyprawy" wyczekiwałyśmy z niecierpliwością i ogromną ciekawością od czasu, gdy na stronie Wydawnictwa Media Rodzina pojawiły się zapowiedzi. Wreszcie książeczki trafiły w nasze ręce i ponownie dr Tomasz Samojlik nas nie zawiódł. Jak zwykle jest w nich sporo interesujących informacji przyrodniczych, podanych w przystępnej dla kilkulatków formie, ważne prawdy o życiu, świetne ilustracje oraz mnóstwo humoru sytuacyjnego i słownego. Przedstawiamy pokrótce 7, 8 oraz 9 tomik z cyklu.


środa, 24 października 2018

"Zabawne życie zwierząt domowych" nie tylko dla miłośników zwierzaków

Większość dzieci przechodzi w swoim życiu okres, gdy bardzo chce mieć w domu jakiegoś zwierzaka. Nie zawsze jest jednak w pełni świadome, jakie konsekwencje niesie za sobą posiadanie własnego pupila. Dzięki prezentowanej publikacji, posiądzie taką wiedzę, przedstawioną z dużym przymrużeniem oka. "Zabawne życie zwierząt domowych" to książka, w której informacje fachowe poprzeplatane są mnóstwem humorystycznych faktów, które mogą zainteresować zarówno miłośników, jak i umiarkowanych wielbicieli zwierząt domowych.