Żuberek Pompik wraz z siostrą Polinką, mamą Poradą oraz tatą Pomrukiem wyruszyli na wędrówkę po naszym pięknym kraju, odwiedzając wszystkie parki narodowe. W każdym kolejnym miejscu poznają nowych przyjaciół, przeżyom wają niesamowite przygody i wraz z młodymi czytelnikami odkrywają mnóstwo ciekawostek o polskiej przyrodzie.
Żubr Pompik. Wyprawy 7. Dumny bielik
Tym razem żubry znalazły się na wyspie Wolin. W Wolińskim Parku Narodowym spotykają niezwykle dumnego ptaka, bielika zwyczajnego, który uwielbia być komplementowany i ze swoimi przechwałkami naprzykrza się gościom z Puszczy Białowieskiej. Tymczasem, Polinka i Pompik wraz z rodzicami podziwiają Turkusowe Jezioro oraz nadmorskie klify. Na swej drodze spotykają również bardzo ciekawe i skromne zwierzę. Jakie? Przekonajcie się sami.
Żubr Pompik. Wyprawy 8. Ptasie stado
Podczas wizyty w Parku Narodowym "Ujście Warty", Polinka tryska entuzjazmem i co chwila zaczepia starszego brata. Pompik ma już dość ciągłego poszturchiwania, chciałby w samotności i spokoju podziwiać okoliczności przyrody. Przez przypadek sam wpada na stado gęsi zbożowych. Napotkany ptak przedstawia mu zalety stadnego życia. Czy jednak klucz żubrów to dobry pomysł? I dlaczego warto trzymać się z daleka od drzew, na których siedzą kormorany?
Żubr Pompik. Wyprawy 9. Zwinna wydra
W dziewiątym tomiku żubry zawitały w Drawieńskim Parku Narodowym. Polinka ma ogromną chęć do zabawy, ale starsze żubry nie chcą się z nią bawić, wykręcając się ważnymi sprawami. Jednakże, jak pokazuje przykład spotkanej wydry, nawet dorośli mają prawo czasem odłożyć na bok sprawy dużej wagi, dopuścić do głosu wewnętrzne dziecko i oddać się beztroskiej zabawie.
Dzięki sympatycznym bohaterom, przeżywającym interesujące przygody i dużej dawce humoru, wiedza sama trafia do głów i zostaje tam na dłużej niż w przypadku suchych faktów. Choć przedstawione w książkach zwierzęta nie zachowują się w nadzwyczajny sposób, poza tym, że autor włożył w ich usta (a raczej pyski lub dzioby) zabawne wypowiedzi, możemy w nich odnaleźć pewne cechy ludzkie, jak dumę i chęć bycia NAJ, skromność, skłonność do kłótni i wzbudzenie rabanu, czy beztroskę.
Książki mają wygodny broszurowy format, który sprawia, że można je z łatwością zmieścić do torebki i zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Podobnie jak wcześniejsze tomiki, prezentowane tytuły na wewnętrznych stronach okładki zawierają krótkie notatki o odwiedzanych przez żubry parkach narodowych oraz, napisane z lekkim przymrużeniem oka, podsumowanie, co należy zapamiętać z danej wyprawy. Dodatkowo w środku znajdują się dodatki w formie plakatu z mapą Polski i zaznaczoną trasą wędrówki żubrzej rodziny, a także z ciekawostki z cyklu "Poznawaj z Pompikiem", z których dowiemy się co nieco bieliku, ptasim kluczu oraz wydrze.
Jesteśmy ciekawe, co żubrza rodzina pokaże nam w kolejnych parkach narodowych. Już nie możemy się doczekać, a tymczasem pozostaje nam czytanie dotychczasowych tomików, do czego zachęcamy również Was.
O pozostałych książkach z serii wspominałam tutaj oraz tu.
Serdecznie polecamy wszystkie przygody Żubra Pompika ciekawym świata przedszkolakom o zainteresowaniach przyrodniczych, a także starszym fanom twórczości pana Tomasza Samojlika.
Tytuł: Żubr Pompik. Wyprawy 7. Dumny bielik; Żubr Pompik. Wyprawy 8. Ptasie stado; Żubr Pompik. Wyprawy 9. Zwinna wydra
Tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Media Rodzina
Seria wydawnicza: Żubr Pompik. Wyprawy
Cena okładkowa: 7,90 zł
super
OdpowiedzUsuń