poniedziałek, 22 października 2018

"Zrób sobie komiks" - kreatywny sposób na nudę

Jesień w pełni i coraz mniej czasu można spędzać na podwórku, dlatego dziś przychodzimy z propozycją na pochmurne dni oraz długie jesienne i zimowe wieczory dla młodych fanów komiksów, którzy sami chcieliby się sprawdzić w roli współautorów i wziąć czynny udział w tworzeniu historyjek obrazkowych, a z czasem stworzyć swój własny komiks. Ministerstwo Komiksu, którego członkami są Piotr (Pik) Kasiński oraz Robert (Robi) Trojanowski, zdradzi Wam wszelkie tajniki powstawania komiksu i zapewni zajęcie na długie godziny. Tak więc do dzieła i "Zrób sobie komiks".


Książka to kompendium wiedzy oraz kreatywny zeszyt ćwiczeń dla przyszłych twórców historyjek obrazkowych w jednym, a wszystko to w komiksowej formie. Dzięki niej poznamy historię komiksu od prehistorii, czyli na długo przed powstaniem pierwszego prawdziwego komiksu pod koniec XIX wieku, aż po dzień dzisiejszy. Dowiemy się, kiedy powstał pierwszy komiks o Supermanie, jakie są dwa najważniejsze wydawnictwa komiksowe w USA, gdzie w Europie wydaje się i czyta najwięcej komiksów, i jacy są najsłynniejsi europejscy bohaterowie komiksowi, a także czym się różni manga od anime. Nie zabraknie również ciekawostek z naszego polskiego komiksowego podwórka.
W kolejnych rozdziałach poznamy podstawy języka komiksu, odkryjemy znaczenie onomatopei i różnych dymków, a także dowiemy się za co odpowiedzialni są scenarzyści, rysownicy, inkerzy, koloryści i liternicy. Nauczymy się jak stworzyć bohatera komiksu, jak rysować ruch, emocje i cień, jak czytać dymki i kadry. Otrzymamy również kilka wartościowych porad od doświadczonych twórców.
Poza cennymi informacjami teoretycznymi znajdziemy tu mnóstwo zadań praktycznych, które krok po kroku przybliżą nas do celu, jakim jest stworzenie własnego komiksu. W ramach ćwiczeń, będziemy m in. projektować nakrycia głowy i rekwizyty, rysować emocje, zmieniać przedmioty codziennego użytku w charakterystycznych bohaterów, uzupełniać puste kadry i dymki, dopisywać wyrazy dźwiękonaśladowcze, dokańczać scenariusz i na jego podstawie rysować odpowiednie kadry, projektować okładkę swojego komiksu, rysować ko-ko-komiks, wymyślać, o czym rozmawiają litery, rysować lustrzane odbicie różnych postaci i wykonywać wiele innych ciekawych poleceń. Czeka na nas również mnóstwo pracy w charakterze kolorysty, gdyż do pokolorowania mamy ponad 200 stron komiksu. Możemy do tego celu wykorzystać kredki, farby, ołówek czy flamastry. Autorzy zaproponowali także kilka zabaw komiksowych, do których należy zaprosić przyjaciół, a potrzebne do nich strony można wyciąć z tej książki. A na końcu czeka na nas dyplom wystawiony przez Ministerstwo Komiksu."Zrób sobie komiks" to zeszyt kreatywny dla dzieci w wieku szkolnym, który pobudza ich wyobraźnię i skłania do kreatywnej pracy, na długie godziny odciągając ich od ekranów telefonów, tabletów, komputerów czy telewizji.
Jedyny brak, jaki w nim odkryłam, to BRAK NUDY!
Polecamy serdecznie wszystkim fanom komiksów, którzy lubią czasami coś porysować :-)
Książka może być świetnym pomysłem na prezent z okazji Mikołajek lub Gwiazdki.


Tytuł: Zrób sobie komiks
Tekst i ilustracje: Piotr Kasiński, Robert Trojanowski
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cena okładkowa: 29,90 zł
Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz