Dla niewtajemniczonych, którzy podobnie jak my, dotychczas nie mieli okazji poznać Duni, kilka słów o głównej bohaterce. Daniela, bo tak właściwie ma na imię, jest dziewczynką w wieku wczesnoszkolnym, która wraz z pochodzącym z Włoch tatą mieszka w Sztokholmie. Jej matka zmarła, gdy dziewczynka była mała. Mimo nie zawsze wesołych chwil, Dunia czuje się szczęśliwa i stara się pamiętać tylko to, co dobre i sprawia jej radość. Poza ojcem, dużą rolę w jej życiu odgrywają dziadkowie ze strony mamy oraz przyjaciółka Frida. W kolejnych tomach z serii śledzimy perypetie dziewczynki, jesteśmy świadkami różnych nie zawsze przyjemnych zdarzeń, oczami dziecka patrzymy na otaczający świat, w tym, często niezrozumiały, świat dorosłych. Autorka serii nie stroni od trudnych tematów, jak śmierć bliskiej osoby, załamanie, wyjazd przyjaciółki, samotne rodzicielstwo, nowy partner/partnerka rodzica, problemy z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej, pierwsze szkolne miłości i wiele, wiele innych.
Moje szczęśliwe życie
To pierwsza część z serii przygód Duni. Dziewczynkę spotykamy, gdy zaczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej i poznaje Fridę, z którą się zaprzyjaźnia. Razem spędzają cudowne chwile i w swojej obecności czują się naprawdę szczęśliwe. Niestety w połowie roku szkolnego Frida przeprowadza się do innego miasta, a Dunia cierpi z powodu rozstania z przyjaciółką. Czy w nowej sytuacji uda jej się na nowo odnaleźć szczęście? Z książki dowiadujemy się co nieco o przeszłości Duni, o śmierci jej mamy i załamaniu taty.
Moje serce skacze z radości
Dunia cały czas tęskni za Fridą i, w nadziei, że przyjaciółka wróci, ciągle trzyma dla niej puste miejsce w ławce, chociaż pani nauczycielka twierdzi, że to niemożliwe. Dziewczynka z radością wraca myślami do chwil spędzonych z przyjaciółką podczas swojej wizyty w Uppsali. Czy jest jeszcze szansa na powrót Fridy do Sztokholmu? W książce pojawia się motyw zazdrości o szkolnego kolegę i prześladowania przez rówieśników.
Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa
Jest przedostatni dzień w pierwszej klasie. W gruncie rzeczy był to wesoły rok, zwłaszcza wtedy, gdy do klasy chodziła z nimi jeszcze Frida. Dzieci pakują wszystkie swoje rzeczy, by zabrać je do domu przed wakacyjnym odpoczynkiem. W chwili, gdy Dunia próbuje dokończyć pisanie swojej książki, zatytułowanej "Moje szczęśliwe życie", dowiaduje się, że jej tato uległ bardzo poważnemu wypadkowi. Życie dziewczynki wywraca się do góry nogami.
Wartościowym fragmentem tego tomu są "Przykazania Duni i Fridy".
Życie według Duni
Dunia spędza wakacje na wyspie razem ze swoją przyjaciółką. Czas mija im na codziennych zabawach i kąpielach w morzu. Każdego wieczoru dziewczynka rozmawia przez telefon ze swoim tatą, który przebywa w szpitalu, gdzie dochodzi do siebie po wypadku. Jednak pewnego dnia ojciec Duni nie dzwoni, a wkrótce potem dziewczynka dowiaduje się o jego nowej ukochanej.
Do zobaczenia następnym razem
Dunia jest już drugoklasistką i razem z klasą wybierają się na wycieczkę do skansenu. Jednak nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Dziewczynka gubi się i przez przypadek spotyka Fridę. Jak zakończy się ta wyprawa? I czy Dunia zaakceptuje nową dziewczynę taty, Werę? O tym musicie przekonać się sami.
Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię
Właśnie rozpoczęły się ferie zimowe w drugiej klasie. Dunia ma je spędzić u dziadków, ponieważ jej tata, który ostatnio znów jest bardzo smutny, podobnie jak po śmierci matki dziewczynki, wybiera się do rodzinnych Włoch. Podczas zabawy na śniegu Dunia przypomina sobie o tym, że jej przyjaciółka ma urodziny. Dziewczynka pragnie pojechać do Uppsali, by zrobić Fridzie niespodziankę. Niestety nie ma kto jej zawieźć do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów miasta. Ostatecznie dziadkowie zgadzają się na samotną podróż pociągiem. Teoretycznie wyprawa powinna się obyć bez rzadnych komplikacji, jednak nie wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Co się wydarzy? Czy Duni uda się spotkać z Fridą? Jaką rolę w trudnej sytuacji odegra Wera? Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, by się tego dowiedzieć.
Wszystkie opowieści napisane są w atrakcyjny dla młodego czytelnika sposób. Historyjki przedstawione są z perspektywy dziecka, pełno w nich dziecięcych emocji, a opisane w nich sytuacje bliskie są kilkulatkom. Prosty język, mnóstwo rewelacyjnych czarno-białych ilustracji Evy Eriksson oraz dostosowany do potrzeb początkujących czytelników format z dość sporą czcionką oraz zwiększonymi interliniami, sprawiają, że książki czyta się bardzo przyjemnie i błyskawicznie. Podczas jednego wieczornego seansu czytelniczego wraz z moimi dziewczynkami byłyśmy w stanie przeczytać aż półtora tomu.
Serię o Duni z całego serca polecamy samodzielnym czytelnikom w wieku od około 6 do 10 lat, ale, jak pokazuje nasz przykład, może się ona spodobać również młodszym dzieciom, które uwielbiają długie wieczorne czytanki z ukochanym rodzicem. Może być ona świetnym pomysłem na prezent z okazji Mikołajek, Świąt Bożego Narodzenia czy zupełnie bez powodu. Z pewnością każdy obdarowany nią młody człowiek będzie szczęśliwy, ponieważ "Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię".
PS. Dunia jest również drugoplanową bohaterką książki "Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie", o której wspominałyśmy tutaj.
Tytuł: Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię
Tekst: Rose Lagercrantz
Ilustracje: Eva Ericsson
Wydawnictwo Zakamarki
Seria wydawnicza: Książki o Duni
Cena okładkowa: 24,90 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz