piątek, 24 sierpnia 2018

"Królik Franek" - seria książeczek o przedszkolakach dla przedszkolaków

Wydawnictwo Wilga wiosną tego roku zapoczątkowało nową serię książeczek dla dzieci w wieku przedszkolnym, poruszających ważne problemy z życia codziennego kilkulatków. Dotychczas w cyklu przygód Królika Franka ukazały się cztery tytuły. My miałyśmy okazję zapoznać się z dwoma z nich: "Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie" oraz "Królik Franek i historia nieśmiałego misia"


"Oto królik Franek. Franek jest już duży i chodzi do przedszkola. Uwielbia się bawić z innymi dziećmi. Na co dzień stara się być miły i grzeczny, jednak nie zawsze mu to wychodzi, bo - jak wiadomo - to wcale nie jest łatwe." Takimi słowami rozpoczyna się każda z historyjek z życia sympatycznego bohatera, który, jak każde dziecko w wieku przedszkolnym zmaga się z tym, że nie zawsze rozumie postępowanie swoje i innych, trudno mu przyznać się do winy i emocjonalnie reaguje w różnych sytuacjach, które dla nas, dorosłych, mogą się wydawać błahe.

Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie


W tej części Franek podczas zabawy piłką strąca z parapetu kwiatek oraz bez pytania zabiera siostrze telefon komórkowy, by pochwalić się nim w przedszkolu. W obu sytuacjach ma problem z przyznaniem się do winy, nawet wtedy, gdy prawda wychodzi na jaw. Ostatecznie, po rozmowie z dziadkiem, wyraża skruchę i odkrywa, że przynosi mu to ulgę.




Królik Franek i historia nieśmiałego misia



Króliczek jest otwarty na nowe znajomości i bardzo cieszy się z tego, że w sąsiedztwie wprowadza się rodzina misiów z małym misiem. Jednak pojawia się rozczarowanie, gdyż misio Mikuś nie chce się z nim bawić. Cały czas chowa się za mamą, a w przedszkolu płacze. Franek myśli, że miś go nie lubi, jednak mamusia wyjaśnia mu, że zachowanie nowego kolegi wynika z jego nieśmiałości. Z czasem chłopcom udaje się zaprzyjaźnić.




Sytuacje, w których znalazł się główny bohater są bliskie każdemu przedszkolakowi. Niejeden maluch dobrze wie, że bardzo łatwo jest coś zbroić, ale przyznanie się do błędu nie jest proste i przyjemne. Z pierwszego opowiadania dowiaduje się, że kłamstwo ma krótkie nogi i lepiej od razu odważnie powiedzieć prawdę niż zmyślać w obawie przed konsekwencjami. Historia nieśmiałego misia, z kolei, może być pomocna zarówno dla małych "Franków", którzy bez obaw poznają nowe osoby i wchodzą w relacje z nimi, jak również dla dzieci, które podobnie jak miś są nieśmiałe i potrzebują znacznie więcej czasu, by komuś zaufać i opanować strach przed nieznanym. Dzięki lekturze pierwsi zrozumieją, czym jest nieśmiałość i że nie można oceniać drugiej osoby, jeśli się jej nie pozna, drudzy przekonają się, że nie tylko oni mają obawy przed nawiązywaniem nowych znajomości i, że warto czasem zdobyć się na odwagę, by znaleźć nowego przyjaciela i dobrze się bawić.
Ciekawym i wartościowym rozwiązaniem jest umieszczenie na końcu książeczek pytań dotyczących treści opowieści oraz przedstawionego w nich zagadnienia. Pomaga to nawiązać dyskusję z małym "czytelnikiem", sprawdzić zrozumienie tematu, porozmawiać o podobnych sytuacjach w najbliższym otoczeniu dziecka i rozwiązać ewentualne problemy.



Ponieważ seria powstała w konsultacji z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą, dlatego treści są doskonale dopasowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Historyjki są napisane w sposób przystępny, a ich długość dostosowana do percepcji przedsi zkolaków. Dodatkowym atutem książek są przyjemne dla oka ilustracje autorstwa Eweliny Jaślan-Klisik.
Prezentowana seria bardzo się nam spodobała i nie możemy się doczekać kolejnych tytułów, które już jesienią ujrzą światło dzienne. Z przyjemnością sięgniemy również po dwa wcześniejsze pozycję z cyklu.
Serdecznie polecamy wszystkim przedszkolakom.



Tytuł: Królik Franek i prawda o zaginionym telefonie; Królik Franek i historia nieśmiałego misia
Tekst: Marta Krzemiński
Ilustracje: Ewelina Jaślan-Klisik
Seria wydawnicza: Królik Franek
Cena okładkowa: 7,99 zł




Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz