środa, 2 marca 2016

"Czerwony i Zielony", czyli o konsekwencjach nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego

Nasza córcia od zawsze lubiła jazdę samochodem, pod warunkiem, że ten się poruszał. Zatrzymanie zwykle kończyło się przebudzeniem i marudzeniem. Od jakiegoś czasu w praktyce tłumaczymy jej podstawowe zasady ruchu drogowego: nie wchodzimy na drogę bez mamusi lub tatusia, można przechodzić tylko na pasach, przed wejściem na jezdnię rozglądamy się czy nic nie jedzie, przechodzimy bez zatrzymywania się na środku drogi... Podczas jazdy samochodem wyjaśniamy funkcjonowanie sygnalizacji świetnej i to pomaga - wystarczy powiedzieć, że nie możemy teraz jechać, ponieważ jest czerwone światło i nasza córcia cierpliwie czeka na zmianę. Wyjaśnianie reguł ruchu drogowego i konsekwencji ich nieprzestrzegania jest znacznie łatwiejsze z książką Gabriela Gaya pt. "Czerwony i Zielony".

Czerwony i Zielony są ludzikami mieszkającymi w małym domku przy skrzyżowaniu - sygnalizatorze świetlnym. Pracują od świtu do nocy, kierując ruchem na drodze. Gdy Czerwony zatrzymuje samochody, Zielony przepuszcza pieszych. Gdy Zielony pozwala jechać samochodom, Czerwony zakazuje pieszym wkraczania na jezdnię i tak w kółko... Jednak pewnego dnia Zielony ma dość ciągłych zakazów Czerwonego i zaczynają się kłócić o to, który jest ważniejszy. Kłótnia kończy się tragicznie, w sygnalizator uderza zdezorientowany samochód, siła uderzenia sprawia, że Zielony zostaje wyrzucony na ulicę i... postanawia nie wracać do domu i do pracy. Jego przewodnikiem po świecie zewnętrznym jest gołąb. Jakie konsekwencje będzie miała ucieczka Zielonego, sprawdźcie sami.


Dla czytelników przyzwyczajonych do bardzo kolorowych, czasami przesłodzonych ilustracji w książkach dla dzieci, pozycja ta może wydawać się mało atrakcyjna dla maluszka. Nic bardziej mylnego! Chociaż nie znajdziemy tu feerii barw, a całość utrzymana jest w różnych odcieniach granatu, brązu i czerni z wyraźnymi kontrastującymi z tłem sylwetkami głównych bohaterów - dzieciom się to podoba.
Najlepszą rekomendacją dla tej książki jest fakt, że dwoje niezwykle wymagających czytelników - ruchliwych maluszków (19- i 28-miesięczny), którzy w swoim towarzystwie nie są w stanie wysiedzieć spokojnie ani minuty, wysłuchało razem całej historii, wykazując ogromne zainteresowanie i aktywnie uczestnicząc w jej czytaniu.

Tytuł: "Czerwony i Zielony"
Tekst i ilustracje: Gabriel Gay
Wydawnictwo Widnokrąg
Cena okładkowa: 29 zł

Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz