środa, 30 listopada 2016

"Na Giewont się patrzy" i "Na Gwiazdkę" łączą pokolenia

Dzisiaj u nas książka, która łączy pokolenia. Sprawdzi się jako lektura dla seniorów, którzy z sentymentem powrócą do lat swego dzieciństwa oraz dla dzieci, które dowiedzą się, jak wyglądało dzieciństwo górali urodzonych w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Zapraszamy na przygodę z przepięknym albumem "Na Giewont się patrzy” autorstwa Barbary Caillot Dubus oraz Aleksandry Karkowskiej oraz polecamy "Na Gwiazdkę" - zeszyt bananowy tych samych autorek.
Na Giewont się patrzy


W tej przepięknej książce autorki podjęły się trudnego zadania - zatrzymania dla potomnych informacji o świecie, który minął bezpowrotnie, dzięki relacjom ostatnich żyjących świadków tamtych czasów. W poszukiwaniu najstarszych górali autorki przemierzyły Skalne Podhale. Ostatecznie w projekcie wzięło udział trzynaście kobiet oraz szesnastu mężczyzn urodzonych przed II wojną światową. Sięgnęli oni do najgłębszych zakamarków pamięci i przywołali wspomnienia z lat swego dzieciństwa i młodości. Opowiedzieli o życiu rodzinnym, obowiązkach, radościach i smutkach, szkole, codzienności oraz świętach, biedzie i obcowaniu z naturą, a także lękach i tragicznych zdarzeniach z czasów wojny.
Historie przedstawione w książce są prawdziwe i bardzo wzruszające. Dodatkowo, aby podkreślić autentyczność i melodyjność wypowiedzi, część z nich opowiedziana jest gwarą góralską.
Wspomnienia górali poprzeplatane są fotografiami z ich rodzinnych albumów oraz współczesnymi portretami rozmówców. Nadgryzione zębem czasu zdjęcia przedstawiają m.in. bose dzieci, a także całe wielodzietne i wielopokoleniowe rodziny w sytuacjach codziennych i odświętnych. 


O tym, że ta lektura jest dla wszystkich, może świadczyć fakt, że moja nieco ponad dwuletnia córeczka podaje mi ją z półki i prosi "Mamusiu, przeczytaj jak byli mali". Oczywiście nie jest w stanie pojąć wszystkiego, zadaje ciągłe pytania: kto to jest góral?, co to są góry?, dlaczego na górze jest krzyż?, dlaczego ten pan/pani jest stary/stara?, dlaczego nie mieli butów?, dlaczego kurka zniosła jajko na łóżku?, dlaczego to?, dlaczego tamto?... Trudno jest jej sobie wyobrazić tamten, jakże inny świat, ale ta inność ją intryguje. Współczesnym maluchom nie jest łatwo pojąć, że kiedyś jedyną zabawką była lalka z kamienia i szmatki, że dzieci nie chodziły do szkoły czy przedszkola, tylko pomagały rodzicom w pracy, że czasami nie było co do garnka włożyć, że w domach nie było elektryczności, a i nafta do lampy bywała luksusem, że nie było bieżącej wody, a kąpać chodziło się do strumienia... Długo by wymieniać. Zachęcamy do przeczytania tej niezwykle wzruszającej lektury, lektury napisanej przez ludzkie życie, słowami płynącymi prosto z serc górali z dziada pradziada, ludzi twardych, których rzeczywistość nie oszczędzała i klimat nie rozpieszczał.


Książka może być inspiracją dla dzieci i młodzieży do rozmów ze starszymi o ich dzieciństwie i młodości, codziennych radościach i smutkach z tamtego okresu, rodzinie, zabawach, obowiązkach. Z pewnością taka rozmowa będzie z korzyścią dla wszystkich: młodszych, którym łatwiej będzie zrozumieć realia, w jakich przyszło żyć ich przodkom oraz seniorów, którzy choć przez moment poczują się potrzebni.Zachęcamy również do obejrzenia towarzyszącego książce filmu, w którym autorki opowiadają o swoim projekcie.


Projekt został objęty patronatem przez Tatrzański Park Narodowy.

Na Gwiazdkę


Druga prezentowana dzisiaj książka to propozycja dla tych, którzy szukają inspiracji do zabaw i kreatywnych zajęć z dziećmi na długie zimowe wieczory. Zeszyt "Na Gwiazdkę" będzie Nam towarzyszył w okresie od Adwentu do Trzech Króli. W książce znajdziemy pomysły na ciekawe spędzenie czasu w oczekiwaniu na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.Zabawę rozpoczynamy od międzypokoleniowej ankiety świątecznej, której przeprowadzenie przybliży dziecku realia świata, w którym przyszło żyć jego przodkom, świata bez komputerów i wszechogarniającej komercji.Dalej mamy do rozwiązania przeróżne łamigłówki - wykreślanki, labirynt, pytania dotyczące świąt oraz zimy, związane z przyrodą, tradycjami, językami świata.


Znajdziemy propozycje na świąteczne dekoracje domu, jak np. lampiony ze słoików, zapachowe kule, czy wydmuszkowe Mikołaje, ozdoby okienne, szopkę bożonarodzeniową, skarpetkowe bałwanki, kartki świąteczne, łańcuchy i ozdoby choinkowe, a także przepisy na słodkie prezenty - pierniczki i trufle oraz kompot z suszonych owoców. Poznamy również ciekawostki związane z tradycją szopki bożonarodzeniowej, legendę o choince i niedźwiadku oraz różne tradycje wigilijne.

Książkę można wykorzystać do zabaw ze starszymi przedszkolakami, ale w pełni jej potencjał wykorzystają uczniowie szkół podstawowych, którzy sami będą mogli wykonać przedstawione w niej zadania.
Polecamy serdecznie obie książki.


Tytuł: Na Giewont się patrzy
Tekst i fotografie: Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska
Oficyna Wydawnicza Oryginały
Cena okładkowa: 42 zł

Tytuł: Na Gwiazdkę
Koncepcja i realizacja: Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska
Oficyna Wydawnicza Oryginały
Cena okładkowa: 18 zł


Za udostępnienie egzemplarzy recenzenckich serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Oryginały.


Wpis powstał w ramach projektu "Przygody z książką 4". Zachęcamy do odwiedzenia pozostałych blogów biorących udział w projekcie.


2 komentarze:

  1. Piękne książki! W ogóle to wydawnictwo wydaje rzeczy wyjątkowe:)

    OdpowiedzUsuń