wtorek, 13 grudnia 2016

Oswajamy zimę - "Zdziwiona wrona i inne wiersze"

W tym roku zima, póki co, nie może się zdecydować, czy już z nami pozostać, czy jeszcze trochę zelżyć, dlatego aby lepiej poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chętnie sięgamy po książki związane z zimą. Dzisiaj u nas tomik wierszy "Zdziwiona wrona i inne wiersze" pani Agaty Majdzik, w którym znajdziemy dziesięć rymowanek podejmujących tematykę zimową i okołoświąteczną.


W zbiorku znalazły się następujące wiersze:
tytułowa "Zdziwiona wrona"
"List do Świętego Mikołaja"
"Czary Mary"
"Spostrzeżenia psiego lenia"
"Pierniczenie"
"Szaleństwa Panny Choinki"
"Orzech włoski i inne troski"
"Pan i Pani Mróz"
"Nosa los"
oraz "Cacko z dziurką".
Wszystkie razem tworzą magiczną całość, oswajając nas z zimą i różnymi, nie zawsze przyjemnymi, jej aspektami, jak choćby marznący nos.
Nasze ulubione teksty to:
"Zdziwiona wrona", którego ostatnie wersy rozbawią szczególnie dorosłych czytelników, pojmujących ich przenośne znaczenie:
"Gorszych na całym świecie
Od bałwanów nie znajdziecie!
Taki wypije herbatkę
i ulotni się ukradkiem."
"Szaleństwa Panny Choinki" - wiersz o sile marzeń
oraz "Orzech włoski i inne troski" - inspirowany wierszem "Na straganie", w którym gwiazdka choinkowa, niczym kapusta z utworu Brzechwy, podsumowuje kłótnie ozdób choinkowych:
"Oj, chłopaki, za dni parę
w pudle zmienią się morale."


Mnie do gustu najbardziej przypadł wiersz "Spostrzeżenia psiego lenia", z jakże trafnym morałem:
"Oj, kochani ludzie złoci,
Czemu każdy tak się poci?
Czy już nikt z Was nie pamięta,
Na czym polegają Święta?"
mówiący o przedświątecznym zaganianiu, o trosce o zewnętrzną oprawę, o to, by wszystko było zapięte na ostatni guzik, o pośpiechu, w którym tak łatwo zapomnieć o najważniejszym, bo duchowym wymiarze nadchodzących Świąt.


Wszystkie wiersze napisane są prostym i zrozumiałym dla młodego czytelnika językiem, jednak utrudnieniem dla dzieci rozpoczynających swą przygodę z samodzielnym czytaniem może być dość drobna czcionka na ciemnym tle oraz, zastosowany w wierszu "List do Świętego Mikołaja" odręczny krój pisma (Swoją drogą uzasadniony ze względu na charakter utworu, bo przecież listy do Świętego Mikołaja piszemy odręcznie). Utwory powstały z  przymrużeniem oka, trochę na poważnie, trochę z humorem, większość kończy się nienachalnym morałem.
Zabawnym tekstom Agaty Majdzik towarzyszą bardzo kolorowe ilustracje jej przyjaciółki z dziecięcych lat - Natalii Tomaszewskiej-Szalc. Narysowane trochę koślawo, jakby niewprawną dziecięcą ręką, obrazy idealnie komponują się z treścią wierszy. Nieco karykaturalne obrazy są bardzo interesujące dla najmłodszych czytelników, przyciągają uwagę, pobudzają do pytań. Ulubieńcem mojej córeczki jest bałwan z nierównymi oczami, który tak zdziwił tytułową wronę.
Co ciekawe, nie wiem, czy celowo, czy całkiem przypadkiem, w twarzach przedstawionych na ilustracjach postaci/przedmiotów kryje się logo Wydawnictwo OVO, którego nakładem ukazała się prezentowana książka."Zdziwiona wrona i inne wiersze" może być wspaniałą lekturą na długie zimowe wieczory oraz ciekawym prezentem pod choinkę dla przedszkolaków, szczególnie, że książka jest bardzo ładnie wydana na grubym matowym papierze.


Tytuł: Zdziwiona wrona i inne wiersze
Tekst: Agata Majdzik
Ilustracje: Natalia Tomaszewska-Szalc
Wydawnictwo OVO
Cena okładkowa: 29 zł


Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu OVO za to, że mogłyśmy się przekonać, co dziwi wrony i o czym marzą choinki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz