sobota, 17 grudnia 2016

"Cholera i inne choroby" z przymrużeniem oka o chorobach

Dzisiaj u nas książka, która ze względu na przedstawioną w niej tematykę, jest u nas jak najbardziej na topie. Chociaż przeznaczona dla znacznie starszych czytelników niż Różyczka, często trafia w moje ręce z poleceniem "Czytaj, mamusiu!", ponieważ mówi o chorobach, które ostatnio rozgościły się na dobre w naszym domu. Przedstawiamy "Cholerę i inne choroby".
Dzieci nie funkcjonują w izolacji, często są świadkami naszych rozmów, w których padają różne nazwy chorób. Nadciśnienie, zawał, nowotwór, alergia, żylaki... - wszystkie te słowa brzmią dla kilkulatków obco, a co obce to straszne. Ciekawość maluchów nie zna granic, stąd pojawiają się pytania z gatunku "A co to jest...?". Co wtedy powiedzieć, zwłaszcza, gdy przypadłość powszechnie uważana jest za wstydliwą, albo nasza wiedza o niej jest niewielka? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie prezentowana dzisiaj książka, w której Łukasz Kaniewski bez tabu mówi o różnych schorzeniach. Książka ta jest dedykowana uczniom szkoły podstawowej, ale zainteresuje również starszych przedszkolaków i ich rodziców.
Czynnikiem, który zachęca do sięgnięcia po tę lekturę, zaraz po intrygującym tytule, jest różowa okładka - matowa z lekko wypukłymi, kolistymi, połyskującymi, czerwonymi, białymi i czarnymi plamami, które przypominają pryszcze. Jest to prawdopodobnie jedyna różowa książka na rynku, po którą z chęcią sięgną również chłopcy.

Każdej omawianej chorobie poświęcona jest pojedyncza rozkładówka, na której znajdziemy jej nazwę, krótką, zwykle zabawną, rymowankę, abstrakcyjną ilustrację oraz bardzo błyskotliwy, napisany w obrazowy, przystępny dla młodego czytelnika sposób, opis schorzenia. Znajdziemy tu przykłady chorób pasożytniczych, wirusowych, bakteryjnych, uwarunkowanych genetycznie, powstających w wyniku wypadku oraz o nie do końca poznanej etiologii. Poza informacjami o pięciu wymienionych wcześniej przypadłościach, młodzi czytelnicy zdobedą także wiedzę m.in. o wszawicy, trądziku młodzieńczym, wadach wzroku, hipochondrii, ADHD, złamaniach, przeziębieniu, migrenie oraz tytułowej cholerze. Łącznie w książce opisane jest 27 chorób. Dodatkowo osobne rozkładówki poświęcone są bakteriom, wirusom i szczepionkom.


Książka może być punktem wyjścia do rozmowy o chorobach, ich przyczynach i skutkach zdrowotnych, jak i społecznych. Uczy właściwych postaw wobec chorych na różne schorzenia, jak np. depresja czy anoreksja. Jest bardzo dobrym źródłem informacji o chorobach dla młodszych i starszych czytelników.
Ze względu na wiek Różyczki, razem czytałyśmy, a raczej omawiałyśmy, tylko wybrane fragmenty tej książki. Głównym kryterium wyboru było zaciekawienie córci ilustracjami towarzyszącymi opisom chorób. Ja, natomiast, przeczytałam całą książkę z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością, a często również rozbawieniem.
Serdecznie polecam ją wszystkim, którzy poszukują rzetelnej wiedzy o chorobach, 


Tytuł: Cholera i inne choroby
Tekst:  Łukasz Kaniewski
Ilustracje: Karolina Kotowska
Wydawnictwo Poradnia K
Seria: Latawiec
Cena okładkowa: 34,99 zł


Serdecznie dziękuję Wydawictwu Poradnia K za możliwość poszerzenia naszej wiedzy o chorobach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz