sobota, 24 grudnia 2016

"Myszorek Jorge i papież Franciszek" - niezwykła przyjaźń z wiarą w tle

Czas leci jak opętany. Dopiero zaczynałyśmy naszą przygodę z blogowaniem i z projektem "Przygody z książką 4", a dziś prezentujemy Wam ostatni "przygodowy" wpis w tym roku. Z tej okazji pragniemy podziękować Justynie Wencel za ten wspaniały projekt, dzięki któremu poznałyśmy wiele wspaniałych książek dla dzieci. Dziękujemy także pozostałym uczestnikom Przygód za bardzo ciekawe propozycje książkowe. Jednocześnie mamy nadzieję, że nasze wpisy również były inspiracją dla innych i że w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany i jeszcze nie raz przeczytamy Wasze posty.
Dzisiaj nadal pozostajemy w tematyce okołoświątecznej, zapraszając na spotkanie z nietypową parą przyjaciół.Jorge ma liczne rodzeństwo i chociaż z dziada pradziada mieszka w Rzymie nosi nietypowe, jak na rzymianina z krwi i kości, imię. Jest on wyjątkową myszą, różni się od braci i sióstr podejściem do życia. Jorge nie troszczy się o to, co je, on żyje przygodą. Jest bardzo ciekawy świata, szczególnie świata ludzi, a jego niezwykłe perypetie i historia przyjaźni zostały opisane na łamach dwóch książek.

Myszorek Jorge i papież Franciszek. Przyjaźń w sercu Watykanu


Akcja tej części rozpoczyna się od momentu, gdy wędrując uliczkami Rzymu, ciekawski myszorek trafia na plac Świętego Piotra (13 marca 2013 roku), widzi biały dym unoszący się nad kaplicą Sykstyńską, postać ubraną w białe szaty na balkonie Bazyliki Watykańskiej i ogromną radość tłumu. Po jakimś czasie, przez przypadek, trafia do Watykanu, gdzie spotyka człowieka, w którym rozpoznaje mężczyznę z balkonu. Papież Franciszek, bo o nim mowa, nie tylko nie przegania myszorka, lecz zdumiony faktem, że myszka mu odpowiada, nawiązuje z nim rozmowę i zaprzyjaźnia się ze swoim mysim imiennikiem. Myszorek i papież jeszcze wielokrotnie spotykają się w różnych miejscach Watykanu, dużo rozmawiają. Jorge opowiada papieżowi swoje przygody, Franciszek zaś wyjaśnia mu wiele rzeczy związanych z wiarą i pontyfikatem. Wszystkie spotkania ze swoim wielkim przyjacielem myszorek relacjonuje mysiej rodzinie, a jego opowieści przekazywane są "z pyszczka do pyszczka od jednej myszy do drugiej".
Podczas jednej z wędrówek Jorge zauważa powstającą na placu Świętego Piotra stajenkę, pojawiają się liczne pytania, ma które odpowiedzi udziela papież Franciszek. Dowiemy się z nich o pierwszej szopce bożonarodzeniowej zbudowanej przez św. Franciszka z Asyżu, a także poznamy tajemnicę narodzin Chrystusa.


Myszorek Jorge i papież Franciszek. Tajemnica Jerozolimy


W drugiej części przygód tej niezwykłej pary przyjaciół, myszorek wyrusza wraz z papieżem w daleką podróż do Ziemi Świętej. Ukryty w torbie przyjaciela dostaje się na pokład samolotu lecącego do Jerozolimy, trafiają nad Jordan, do bazyliki Grobu Świętego, przed Ścianę Płaczu, do Betlejem oraz odwiedzają Wieczernik w Jeroozolimie. Papież wyjaśnia Jorge'owi różne sceny z życia Pana Jezusa szczególnie skupiając się na narodzinach.
Z tej książki dowiemy się również o roli aniołów w obwieszczeniu Bożego Narodzenia i w naszym życiu.

W obu książkach, napisanych przez księdza Stefano Gorla, przeplatają się historie z burzliwego życia myszorka z rozmowami z papieżem Franciszkiem oraz scenami z życia Chrystusa. Książki choć nie za grube i pojawiają się w nich ilustrowane rozkładówki bez słowa tekstu, mają dość sporo treści i czasami czytałyśmy je na kilka podejść.Na uwagę zasługują piękne, barwne ilustracje Ivano Cerianiego, który bardzo dobrze przedstawia papieża Franciszka (Różyczka od razu rozpoznała na ilustracjach papieża, którego widziała w telewizji podczas relacji ze Światowych Dni Młodzieży), myszorka i całą mysią rodzinę oraz w realistyczny i pełen szczegółów sposób pokazuje Rzym. Jego ilustracje są dowcipne i dynamiczne, wspaniale współgrają z tekstem i uzupełniają go.
Dzięki sympatycznym bohaterom maluszki chętnie sięgają po książki o myszorku i papieżu. A napisane w przystępny sposób opowieści i szczegółowe ilustracje zachęcają do dyskusji i dalszego zgłębiania prawd naszej wiary.
Serdecznie polecamy te książki wszystkim, którzy chcą w przystępny sposób wyjaśnić najmłodszym tajemnicę narodzenia i życia Jezusa.


Tytuł: Myszorek Jorge i papież Franciszek. Przyjaźń w sercu Watykanu, Myszorek Jorge i papież Franciszek. Tajemnica Jerozolimy
Tekst: Stefano Gorla
Ilustracje: Ivano Ceriani
Seria: Myszorek Jorge i papież Franciszek
Wydawnictwo Święty Wojciech
Cena okładkowa: 24,90 zł
Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
 • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
 • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
 • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.


Składamy serdeczne podziękowania Wydawnictwu Święty Wojciech za wspaniałe książki.

Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych blogów biorących udział w projekcie "Przygody z książką".


2 komentarze:

 1. Ciekawe książeczki, oglądałam je kiedyś w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas bardzo się przydają, bo córeczka zadaje dużo pytań dotyczących Bożego Narodzenia i wiary ogólnie.

   Usuń