środa, 14 grudnia 2016

"Kredkami do Nieba", bo Ewangelia nie musi być nudna

Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Warto się do nich dobrze przygotować, głównie w wymiarze duchowym. Może nam w tym pomóc lektura odpowiednich książek, udział w rekolekcjach adwentowych, nabożeństwach oraz niedzielnej mszy świętej. Ale czy jest możliwy udział we mszy bez ciągłych pytań dziecka "Mamusiu, kiedy koniec?". Otóż tak! Z pomocą w tej kwestii przychodzi nam książka "Kredkami do nieba. Zajęcia plastyczne inspirowane niedzielną Ewangelią".


Autorki - Dorota Łoskot-Cichocka oraz Anna Moszyńska od kilku lat prowadzą zajęcia dla dzieci "Kredkami do Nieba" w parafii św. Tadeusza Apostoła na warszawskiej Sadybie. Chcąc podzielić się radością z odkrywania niedzielnych Ewangelii razem z dziećmi, korzystając z własnych doświadczeń, napisały prezentowaną książkę. Pozycja ta jest adresowana do rodziców, dziadków oraz wszystkich tych, którzy chcą przekazywać wiarę dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przyda się ona również katechetom.
Ma ona na celu zapoznanie dzieci z niedzielną Ewangelią, poprzez omówienie jej w tygodniu poprzedzającym niedzielną mszę świętą, dzięki czemu maluchy chętniej uczestniczą we mszy oraz w skupieniu słuchają Słowa Bożego, które nie jest już dla nich obce.

W książce zawarte są propozycje zajęć z dziećmi na cały rok liturgiczny, począwszy od I Niedzieli Adwentu. Każdy temat omówiony jest według tego samego schematu:
"Zanim przeczytamy Ewangelię", czyli krótkie wprowadzenie do tego, o czym będzie mowa w Ewangelii oraz do dalszych rozważań. Czasami pojawia się nawiązanie do tego, co działo się w Kościele w poprzednim tygodniu.
"Czytamy Ewangelię" - fragment Ewangelii na najbliższą niedzielę.
"Rozmowa o Ewangelii" zawiera pytania dla dzieci bezpośrednio związane z treścią przeczytanej Ewangelii oraz odpowiedzi na nie, często w odniesieniu do spraw, którymi żyją maluchy. Ma na celu wyjaśnienie trudniejszych pojęć, które pojawiły się w czytaniu i jest punktem wyjścia do działań plastycznych.
"Zajęcia plastyczne" - tu znajdziemy tytuł pracy, sposób jej wykonania, potrzebne materiały oraz fotografie przykładowych dzieł wykonanych przez Kredkowiczów.
Proponowane prace plastyczne wykonywane są z zastosowaniem przeróżnych materiałów: papier biały, szary, kolorowy i ścierny, plastelina, kredki, farby, pastele, folia aluminiowa, kolorowe tasiemki, skrawki materiałów, piasek, gazety, wata, plastry opatrunkowe, wełna, brokat..., nie sposób wszystkiego wymienić. Dzięki tak różnorodnym technikom są one bardzo atrakcyjne dla dzieci, wspaniale pobudzają ich wyobraźnię i rozwijają inwencję twórczą. Jak zapewniają autorki: "Twórcze działania plastyczne są w istocie rozważaniem Słowa Bożego".


Licznym zdjęciom prac plastycznych oraz dzieci podczas procesu twórczego towarzyszą ilustracje Daniela de Latoura, znanego nam chociażby z książek z serii "Opowiem Ci, mamo".

Książkę polecamy wszystkim, którzy chcą mieć wpływ na rozwój wiary swoich latorośli i pragną, by każda msza święta była dla maluchów wyczekiwanym spotkaniem ze Słowem Bożym - z tym co przyjemne, bo znane.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej tworzonej przez autorki książki, gdzie znajdziecie więcej propozycji prac plastycznych inspirowanych Ewangelią oraz zapowiedź kolejnej książki z serii na rok A.


Tytuł: Kredkami do Nieba. Zajęcia plastyczne inspirowane niedzielną Ewangelią. Rok C
Tekst: Dorota Łoskot-Cichocka, Anna Moszyńska
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo Bernardinum
Cena okładkowa: 24,90 zł


Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bernardinum za udostepnienie egzemplarza recenzenckiego.

2 komentarze: