piątek, 30 grudnia 2016

Gratka dla miłośników mezozoicznych gadów - "Inteligentne dinozaury"

Różyczka jest bardzo ciekawym świata maluchem, dlatego jej uwadze nie mogły umknąć również dinozaury. Od jakiegoś czasu w naszej biblioteczce znajduje się książka "Pierwsza Encyklopedia. Dinozaury" Wydawnictwa Wilga, po którą chętnie sięgamy, a ostatnio trafiła do nas inna pozycja o tej tematyce - "Inteligentne dinozaury" tego samego wydawnictwa."Inteligentne dinozaury" to publikacja łącząca zabawę z nauką, ponieważ poza dawką ciekawostek dotyczących stworzeń, które dawno temu opanowały naszą planetę, dzieci znajdą w niej pięć układanek, każda składająca się z 35 elementów.
W książce przedstawione jest pięć gatunków dinozaurów: lielynazaura, kompsognat, troodon, majazaura oraz deinonych, które zdaniem naukowców mogły być bardziej inteligentne od pozostałych współwystępujących gadów. Każdemu poświęcona jest pojedyncza rozkładówka, na której znajduje się układanka oraz parę informacji o danym dinozaurze. Dowiadujemy się z nich, czym charakteryzował się dany zwierzak, czym się żywił, skąd pochodzi jego nazwa, jaki był duży, gdzie i kiedy zostały znalezione jego skamieniałości, w jakim okresie występował i z czego słynął. Czy wiecie, który z wymienionych stworów był dobrą matką, a który posiadał straszne pazury, którymi śmiertelnie ranił swoje ofiary. Jeśli nie, sprawdźcie koniecznie.
Wprawdzie publikacja ta przeznaczona jest dla starszych dzieci 5+, ale moja 2,5 latka jest nią bardzo zaintrygowana. Najbardziej chce ją czytać tuż przed snem, co jest beznadziejnym pomysłem, ponieważ książka zamiast wyciszać, pobudza ciekawość i jest źródłem niekończących się pytań o prehistoryczne gady. Poza tym, układanie puzzli w łóżku nie jest najlepszym pomysłem, za to sprawdzi się jako sposób na miłe spędzenie czasu w długie zimowe popołudnia i wieczory.Co do samych puzzli, są one starannie wykonane, ale z nieco cieńszej tektury niż te, które mamy w innych książkach-układankach, co jest jak najbardziej uzasadnione, bo i grupa docelowa jest starsza. Mimo swej grubości, nie ulegają zniszczeniu przy kontakcie z nie do końca wprawnymi rączkami mojej córki. Dużą podpowiedzą podczas układania są ilustracje znajdujące się pod puzzlami, które nie należą do najłatwiejszych, ale myślę, że poradzą sobie z nimi spostrzegawcze starsze przedszkolaki i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej. Róża próbowała układać je z moją pomocą i bardzo dobrze szło jej łączenie poszczególnych elementów, jeśli wcześniej wyłowiłam je z chaosu puzzli o zbliżonej kolorystyce.
Pozycja może być wspaniałym pomysłem na książkowo-zabawkowy prezent dla małych wielbicieli mezozoicznych gadów.
W seii ukazały się również "Groźne dinozaury".


Tytuł: Inteligentne dinozaury
Praca zbiorowa
Tekst: Diana Kirkwood
Ilustracje: Mylene Villeneuve
Wydawnictwo Wilga
Cena okładkowa: 34,99 zł


Dziękujemy Wydawnictwu Wilga za przesłanie nam egzemplarza do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz