sobota, 5 listopada 2016

"Przyjaciele dzieci" i seria "Święci uśmiechnięci"

Istotą uroczystości Wszystkich Świętych jest radość z licznej rzeszy świętych w Niebie. Ale czym ta świętość jest?


"Świętość mieszka w codzienności,
obca jej jest ziemska sława,
i nim wzniesie się do nieba,
żyje w zwykłych, ludzkich sprawach..."
                                              Eliza Piotrowska

W związku z wtorkowym świętem chciałabym zaproponować Wam serię książek Wydawnictwa Święty Wojciech "Święci uśmiechnięci", która w przystępny dla dzieci sposób przybliża sylwetki kilku świętych Kościoła, pokazując jednocześnie, że każdy może zostać świętym.Nasza przygoda z serią rozpoczęła się kilka miesięcy temu, gdy kupiłam córeczce książkę o Świętym Janie Pawle II. Zachwycona tą pozycją, chętnie sięgnęłam po kolejne tytuły z cyklu oraz po wydanie zbiorcze "Przyjaciele dzieci", prezentujące sylwetki trojga świętych, którzy w swym życiu szczególnie poświęcili się pracy z dziećmi.
O czym w skrócie mówią poszczególne części serii?


Święty Jan Paweł II. Święci uśmiechnięci


Książka przybliża dzieciom postać wielkiego papieża Polaka, którego pontyfikat przypadł na czas naszego dzieciństwa i młodości. My byliśmy świadkami jego drogi do świętości, mogliśmy podziwiać jego mądrość, oddanie Bogu, otwartość na człowieka, radość i pokorę. Nasze dzieci urodziły się po śmierci tego wielkiego człowieka i to od nas, rodziców, w dużej mierze zależy, kiedy i w jaki sposób, będą miały okazję go poznać.
W książce przedstawiona jest historia Lolka, który był zwykłym chłopcem kochającym "piłkę, narty, wodę, góry, las, kajaki, ciastka z kremem oraz żarty"  i wierzącym w Boga "na wesoło". Z opowieści dowiadujemy się o jego pasji aktorskiej, pracy w kopalni, powołaniu do kapłaństwa, studiach, pracy akademickiej, duszpasterstwie, nominacji biskupiej i kardynalskiej, wyborze na papieża, służbie ludziom aż do śmierci oraz kanonizacji polskiego papy. Całość napisana "z jajem", pełna anegdot z życia Ojca Świętego.

"- Tylko pamiętajcie, proszę,
by nie stawiać mi pomników!
Pomnik w sercu się buduje,
bez widowisk i bez krzyków..."


Święty Franciszek. Święci uśmiechnięci


Historia św. Franciszka to historia człowieka kochającego Boga, przyrodę i ludzi, który wbrew oczekiwaniom ojca przywdział habit i zmienił filozofię "z imprezowej na duchową" i poświęcił się misji odbudowy Kościoła. Jego śladami poszło wiele osób, założył zakon franciszkanów.
"Wszyscy oni się wyrzekli
sławy, wygód i majątku,
aby prosto żyć i skromnie, 
aby sięgać do początków: 
do szacunku dla natury, 
która jest odbiciem raju, 
do pór roku i owoców, 
które w słońcu dojrzewają, 
do przyjaźni i radości, 
że się JEST i że to BYCIE, 
gdy uczciwe jest i skromne, w
tedy jest prawdziwym ŻYCIEM."
Z historii dowiadujemy się m.in., że Franciszek przyczynił się do założenia zakonu klarysek, w sposób pokojowy szerzył chrześcijaństwo, mieszkał w skalnej grocie, nadawał zwierzętom imiona i zapoczątkował tradycję szopki bożonarodzeniowej.


Święta Faustyna Kowalska. Święci uśmiechnięci


Z opowiastki dowiadujemy się, że Helena wychowała się w ubogiej wielodzietnej rodzinie, że nim trafiła do zakonu, miała czas zachłyśnięcia się wolnością i że wraz z włożeniem habitu przyjęła imię Faustyna. Uważana za dziwaka, ze względu na swoje objawienia, spisała wszystko w dzienniku, a pod wpływem jej wytycznych powstał obraz Jezusa Miłosiernego.

"A dziś Święto Miłosierdzia
łączy ludzi z różnych krajów,
bowiem miłość nie zna granic
i jednoczyć ma w zwyczaju."


Święty Jan Bosko. Święci uśmiechnięci


"Janek był zwyczajnym chłopcem, 
niszczył buty, jadł w pośpiechu, 
na kolanach miał sto strupów, 
na sumieniu kilka grzechów."
Autorka wspomina takie fakty z życia przyszłego świętego, jak chęć zostania akrobatą, iluzjonistą czy gawędziarzem. Ostatecznie Jan Bosko został jednak księdzem i pedagogiem pracującym z trudną młodzieżą oraz założycielem Towarzystwa Salezjańskiego.

Przyjaciele dzieci. Filip Neri. Urszula Ledóchowska. Jan Bosko


W książce znajdziemy rymowane opowieści, które są przedrukiem z dotychczas opublikowanych historii świętych. Wszystkie postacie, które tu spotkamy łączy bardzo pozytywne nastawienie do życia oraz wspaniałe podejście do dzieci i młodzieży, również tej trudnej. Ich proces wychowawczy nie opierał się na strachu i przemocy, lecz na miłości i wzajemnym szacunku.

Pierwszym przedstawionym tu świętym jest Filip Neri. Jego historia to historia wiecznie uśmiechniętego włoskiego chłopca, który miał zostać kupcem,ale wybrał inną drogę. Pojechał do Rzymu i tam rozpoczął pracę z trudnymi dziećmi, stworzył Bractwo Świętej Trójcy pomagające pielgrzymom, a gdy tylko przywdział sutannę, chciał wyruszyć na misje do Indii, lecz jego Indiami okazał się Rzym. Tam utworzył Kongregację Oratorium. Uwielbiał spotkania ze zwykłymi ludźmi, kpił z wywyższających się uczonych, zrewolucjonizował spowiedź, odwiedzał chorych w szpitalach. Obecnie jego dzieło kontynuują filipini z różnych krajów.
"I choć Filip, koniec końców,
z misją nigdzie się nie udał,
jego dzieło świat obiegło,
czyniąc niepojęte cuda."Kolejną świętą, której sylwetkę przedstawiono w tej książce jest święta Urszula Ledóchowska. Urodzona w Austrii Julka wiecznie się uśmiechała, przez co była postrzegana jako "śmieszek, urwis i lekkoduch". Gdy wstąpiła do krakowskich urszulanek przybrała imię Urszula i oddała się pracy z młodzieżą. Była świetnym pedagogiem, stworzyła w Krakowie akademik dla spragnionych wiedzy kobiet. Następnie wyruszyła wraz z siostrami urszulankami w podróż po Europie, poprzez Rosję, Finlandię, Danię i Szwecję, ucząc, budując szkoły, kaplice i domy dla sierot. Wreszcie osiedliły się w Pniewach pod Poznaniem, gdzie jako "szare urszulanki" pracowały z dziećmi.
"Smutne są i nieszczęśliwe
dzieci nieznające pracy
Skrzywdzić możesz je i zepsuć,
dając wszystko im na tacy!"Trzecia historia dotyczy Jana Bosko, o którym pisałam powyżej.


Autorka prezentuje liczne fakty i anegdoty z życia poszczególnych świętych trzymając się prawdy historycznej. Przedstawieni tu święci byli normalnymi ludźmi, którzy mieli swoje wzloty i upadki. Niektórzy z nich pochodzili z biednych rodzin, inni byli bogaci. Wszyscy kochali Boga oraz ludzi i swoimi uczynkami zasłużyli na świętość.
Całość napisana jest bardzo rytmicznym i dowcipnym wierszem, dzięki czemu czyta się szybko i przyjemnie. Język jest przystępny i zrozumiały dla dzieci, chociaż niektóre słowa mogą wymagać wyjaśnienia. Rymowanemu tekstowi towarzyszą liczne kolorowe ilustracje, które może nie zachwycają wielkim artyzmem, ale niewątpliwie nadają uroku i wspaniale komponują się z tekstem. Podobnie jak warstwa tekstowa są one pełne humoru, bawią, intrygują i podobają się małym czytelnikom, a to chyba najważniejsze w przypadku publikacji dla dzieci. Ciekawy jest również sposób zapisu tekstu - miejscami jest on rozstrzelony po całej stronie, występuje zróżnicowana wielkość i barwa czcionki. Taki sposób zapisu jest atrakcyjny dla maluchów i przykuwa wzrok do najważniejszych wyrazów. Istotne informacje, które nie znalazły się w głównej treści lub na ilustracjach zostały umieszczone w przypisach na dole strony. Wszystkie książki z serii są bardzo ładnie wydane, w twardych oprawach i z kredowanymi stronami. 
Dodatkowo, co jest dużym plusem, na końcu każdej części znajduje się krzyżówka, dzięki której czytelnicy mogą sprawdzić zdobytą wiedzę na temat życia wybranych świętych, a w wydaniu zbiorczym znajdziemy aż trzy krzyżówki.


Dotychczas w serii "Święci uśmiechnięci" ukazały się następujące tytuły:
"Święty Franciszek"
"Święty Jan Bosko"
"Święty Filip Neri"
"Święty Mikołaj z Miry"
"Święty Jan Paweł II"
"Święta Faustyna Kowalska"
"Święty Brat Albert"
"Święta Urszula Ledóchowska"
oraz dwa wydania zbiorowe:
"Apostołowie miłosierdzia"
i "Przyjaciele dzieci".
Chętnie sięgniemy po pozostałe pozycje z cyklu. W kontekście nadchodzącego grudnia, szczególnie ważna wydaje się być lektura książki o świętym Mikołaju, który z wszechobecnymi krasnalami w czerwonych kubraczkach ma niewiele wspólnego.
Wszystkich zapraszamy do lektury tych mądrych, wartościowych, a zarazem dowcipnych książek o zwykłych ludziach, którzy swoim dobrym postępowaniem zasłużyli na świętość. Książki dedykowane są dzieciom w wieku 5-10 lat, ale moim zdaniem zainteresują też młodszych przedszkolaków.
Polecamy serdecznie :-)


Tytuł: Święty Franciszek. Święci uśmiechnięci
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Seria: Święci uśmiechnięci
Cena okładkowa: 20 zł

Tytuł: Święty Jan Bosko. Święci uśmiechnięci
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Seria: Święci uśmiechnięci
Cena okładkowa: 20 zł

Tytuł: Święty Jan Paweł II. Święci uśmiechnięci
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Seria: Święci uśmiechnięci
Cena okładkowa: 20 zł

Tytuł: Święta Faustyna Kowalska. Święci uśmiechnięci
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Seria: Święci uśmiechnięci
Cena okładkowa: 22 zł

Tytuł: Przyjaciele dzieci. Filip Neri, Urszula Ledóchowska, Jan Bosko
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Seria: Święci uśmiechnięci
Cena okładkowa: 29,90 zł
Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze: