poniedziałek, 31 października 2016

"Królik Iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych" - magia dla najmłodszych

Lubię pokazywać Różyczce przeróżne książki, dlatego, gdy nadarzyła się okazja przeczytania dzisiaj prezentowanej pozycji, bardzo się ucieszyłam, bo dotychczas nie miałyśmy do czynienia z tego typu lekturą. "Królik Iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych" to wyjątkowa publikacja na rynku książek dla dzieci. Wyjątkowa, bo traktująca o magii... a właściwie iluzji.W książce tej autorka zawarła blisko trzydzieści iluzji optycznych, które stają się naszym udziałem za sprawą niezwykle sympatycznego magika - tytułowego Królika Iluzjonisty oraz jego uroczej asystentki Trusi. W programie Festiwalu Sztuk Magicznych Królika Iluzjonisty znajdziemy m.in.: malejący cień, znikający kapelusz, wróżenie z kart, rozbity talerz, słonia o niezliczonych nogach, zaklinacza węży, czy falujące prześcieradło.
Pozwólmy Królikowi zaprosić się do wspólnej zabawy. Pomóżmy mu w teleportacji do klatki bez uwalniania z więzów, sprawmy, by Trusia zaczęła lewitować i przepłynęła przez obręcz, znajdźmy wejście do niedostępnego tunelu i wiele, wiele innych. Jak to uczynić? Siłą naszego umysłu. Wystarczy odrobina koncentracji i postępowanie zgodnie z instrukcjami puchatego iluzjonisty.Na kolejnych stronach książki znajdują się poszczególne "sztuczki magiczne", które oszukują nasz mózg z wykorzystaniem gry kolorów, kontrastów, cieni oraz zaburzonej perspektywy. Każda z nich zilustrowana jest kolorowym obrazem, przedstawiającym iluzję optyczną, w większości z udziałem Królika lub jego asystentki. Atrakcyjne dla dzieci ilustracje są dość minimalistyczne, dzięki czemu nie rozpraszają i ułatwiają koncentrację.
Grafice towarzyszy instrukcja wykonania zadania napisana zrozumiałym dla dziecka językiem. Dowiadujemy się z niej, w jaki sposób patrzeć i na czym skupić wzrok, aby uzyskać "magiczny" efekt.
Różyczka z zaciekawieniem przegląda ilustracje i bardzo podoba jej się Królik Iluzjonista oraz Trusia. Chociaż większość zawartych w książce zadań jest za trudna dla nieco ponad dwuletniego dziecka, to niektóre iluzje, np. falujące prześcieradło, jest w stanie zauważyć nawet taki maluch. Docelowymi odbiorcami są jednak starsze dzieci, które potrafią na dłuższą chwilę skupić się na wykonaniu poszczególnych poleceń i skoncentrować się na pewnych elementach ilustracji. Muszę przyznać, że to wcale nie jest proste. Niektóre "sztuczki" musiałam wielokrotnie powtórzyć, by zaobserwować spodziewany efekt.
Niewątpliwym plusem tej publikacji, jest fakt, że mimo niewielkiej grubości, jest w stanie pochłonąć czytelnika na długi czas, angażuje jego wyobraźnię i pobudza ciekawość.
Szkoda, że w książce nie znalazły się dodatkowe informacje, np. na ostatniej stronie, pokrótce wyjaśniające naukowe podstawy obserwowanych zjawisk. Z pewnością taki suplement byłby pomocny dla rodziców bardziej dociekliwych małych magików.Książkę polecamy starszym przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej oraz wszystkim, którzy na własnej skórze chcą się przekonać, jak złudne może być to co widzimy. Wspaniała zabawa dla całej rodziny gwarantowana na wiele długich jesiennych i zimowych wieczorów.
My powrócimy do zabaw z Królikiem za kilka lat, gdy córcia będzie w stanie skupić się przez dłuższą chwilę i w pełni wykorzysta potencjał tej książki. Tymczasem zachęcamy Was do przeniesienia się do świata magii i iluzji!
Pamiętajcie! Nic nie jest tym, na co wygląda!


Tytuł: Królik Iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych
Tekst i ilustracje: Patricia Geis
Wydawnictwo IUVI
Cena okładkowa: 24,90 zł


Za możliwość przekraczania granicy między tym, co możliwe, a tym, co nierealne, dziękujemy Wydawnictwu IUVI.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz