sobota, 29 października 2016

"Król ptaków" - recenzja i konkurs

W tym tygodniu swoją premierę miała książka "Król ptaków" Gwendala Le Beca. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dragon miałyśmy możliwość zapoznania się z nią. Dzisiaj przybywamy do Was z naszą recenzją i konkursem, w którym do wygrania jeden egzemplarz tej pięknej publikacji (szczegóły na końcu wpisu). 


Zacznijmy od początku:
"Dawno, dawno temu ptaki postanowiły (z nieznanych mi przyczyn) wybrać spośród siebie króla. Ogłosiły, że odbędą się zawody, a zwycięzca - ptak, który doleci najbliżej słońca - zostanie ich władcą." Na starcie zjawiają się przedstawiciele wszystkich gatunków ptaków: rudziki, flamingi, sowy, czaple, dudki, kosy, dzięcioły, maskonury, cierliki, dzioborożce, marabuty, głuszce, warzęchy, grubodzioby, strzyżyki, kolibry, tukany, kakadu, dodo, pingwiny, strusie, sikory, pliszki, gile, zimorodki, bekasy, burzyki... Nie sposób wszystkich wymienić. Każdy chce zostać królem. Nielotom nie podobają się reguły gry, w której z góry są skazane na porażkę, ale muszą dostosować się do większości. W końcu rozpoczyna się wyścig ku słońcu. Z peletonu stopniowo wykruszają się poszczególne osobniki. W końcu w zawodach pozostają najsilniejsze ptaki z majestatycznym orłem przednim na czele i gdy już wszystko jest niemal pewne, pojawia się element zaskoczenia. Kto ostatecznie uzyska tytuł ptasiego króla? Sprawdźcie sami.Książka pokazuje, że nie zawsze najważniejsza jest siła mięśni, czasami wygrywa spryt i podstęp. Inspiracją do jej napisania było podanie ludowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie autora, które wzbogacone w liczne nazwy ptaków, nabiera bardzo osobistego charakteru i jest niezwykle ciekawą lekturą.

Książkę Gwendala Le Beca wyróżniają niezwykłe ilustracje w kolorach czarnym i pomarańczowym. Jednakże, mimo braku naturalnych kolorów, na wielkoformatowych, całostronicowych rysunkach z łatwością można rozpoznać przeróżne gatunki ptaków. Ilustracje są bardzo szczegółowe, a do podkreślenia charakterystycznych cech poszczególnych osobników autor użył pomarańczu. W tym kolorze jest także słońce - cel podróży, który zawsze umieszczony jest w prawym górnym rogu. Wszystkie ptaki biorące udział w konkursie są konsekwentnie skierowane w tą stronę. Te, które rezygnują z dalszej rywalizacji, zmieniają kierunek lotu.
Ilustracjom towarzyszy niedługi tekst, który wprowadza narrację i, często zabawne, wypowiedzi ptaków. Nas szczególnie rozbawiło odczytywanie dźwięków wydawanych przez ptasich kibiców.


Książka może być punktem wyjścia do dyskusji m.in. o współzawodnictwie, sprawiedliwości, równości, podporządkowaniu grupie. Lektura bawi i inspiruje do nauki. Odnalezienie zdjęć i informacji o wszystkich wymienionych w niej gatunkach ptactwa, to zajęcie na długie godziny dla małych ornitologów, wprost idealne na jesienne i zimowe wieczory.
Polecamy serdecznie!

Tytuł: Król ptaków
Tejst i ilustracje: Gwendal Le Bec
Wydawnictwo: Dragon
Cena okładkowa: 39,95 zł


Konkurs "Król ptaków"

Zapraszam Was do wzięcia udziału w zabawie, w której do wygrania egzemplarz książki "Król ptaków".Zasady są proste:
Zabawa trwa w dniach 29.10-05.11.2016 r. (do 23:59), zaś wyniki podam do 08.11.2016 r.
Konkurs dla fanów Różane Dzieciństwo (organizatora). Przez fana rozumie się osobę, która lubi profil Różane Dzieciństwo.
Prosimy o polubienie i udostępnienie publicznie plakatu konkursowego (TUTAJ).
Miło nam będzie, jeśli zaprosicie do zabawy swoich znajomych.

Pytanie jest następujące: Jaki ptak Waszym zdaniem i dlaczego zasługuje na miano "króla ptaków"? Odpowiedzi na pytanie prosimy umieszczać pod postem konkursowym na Facebooku (TUTAJ). Jeśli macie ochotę, swoje odpowiedzi możecie zilustrować własnoręcznie wykonaną pracą plastyczną w dowolnej technice.
Laureat zostanie wybrany przez jury w składzie: Różyczka i Różana Mama.
Wyniki ogłoszę na blogu pod tym wpisem.
Laureat ma 7 dni od ogłoszenia wyników na przesłanie swoich danych na adres: rozane.dziecinstwo@gmail.com. Po tym czasie wybieram innego zwycięzcę.
Nagrodę wysyła Różana Mama wyłącznie na terenie Polski.

Życzę wszystkim miłej zabawy!

Konkurs nie jest w żaden sposób prowadzony, sponsorowany, popierany i związany z serwisem Facebook. Uczestnikom Konkursu nie przysługują w związku z udziałem w nim żadne roszczenia wobec tego podmiotu.

Wyniki!

Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszym konkursem. Wszystkie odpowiedzi były bardzo ciekawe i każdy z wymienionych ptaków z pewnością byłby wspaniałym królem. Dzisiejszy zwycięzca zdecydowanie nie miałby szans w konkurencji, gdyby odbywała się ona zgodnie z zasadami ustalonymi w opowiadaniu "Król ptaków".
Miło nam ogłosić, że zwycięzcą konkursu zostaje struś Małgorzaty Riebandt.
Prosimy o kontakt!
Wszystkich pozostałych zapraszamy do udziału w naszych przyszłych konkursach, które, mam nadzieję, juz wkrótce.


2 komentarze:

 1. Witaj!
  Dla mnie królem ptaków jest bez wątpienia kruk, jeden z największych ptaków śpiewających na świecie. Zawsze miałam słabość do ptaków krukowatych, naszych wron i gawronów, które cechuje ogromna inteligencja i spryt. Kruk jednak nad nimi "króluje". Jest większy, rzadziej spotykany, jak na króla przystało jest pod ochroną. Na za sobą bogatą historię i symbolikę, uważany za strażnika tajemnic, w średniowieczu zaś za pomocnika czarownic.
  Dziś jednak dostrzegamy nim lepsze cechy, a badania dowodzą, że inteligencją kruk przewyższa nawet szympansy. Potężny, tajemniczy, dostojny, ostrożny i mądry - przecież to król idealny.
  Papuga błaznem na jego dworze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna odpowiedź. Szkoda tylko, że dopiero dziś, gdy konkurs już się zakończył.

   Usuń