poniedziałek, 10 października 2016

"Malutkie myśli o...", czyli trudne sprawy dla małych

Dzisiaj u nas seria książeczek dla przedszkolaków, które w ładny i przystępny sposób wyjaśniają trudne do wytłumaczenia pojęcia, takie jak: wdzięczność, odpowiedzialność, miłość, odwaga oraz cierpliwość. Każda z pięciu książeczek "Malutkie myśli o..." poświęcona jest jednemu z wymienionych terminów.


Autorami wszystkich książeczek są Agnes i Salem de Bezenac. Dzięki temu cała seria jest utrzymana w tej samej konwencji. Na początku znajduje się krótka, ograniczona do pojedynczego zdania, definicja prezentowanego pojęcia. Następnie dzięki zastosowaniu prostych przykładów sytuacji, znanych maluchom z życia codziennego, autorzy podejmują próbę wyjaśnienia jego znaczenia. W każdej książeczce pojawia się refleksja głównego bohatera "myśl... myśl... myśl...", po której dochodzi on do właściwego wniosku/rozwiązania problemu.


Malutkie myśli o wdzięcznościW tej książce króliczka Basia strasznie marudzi. Nie chce jeść marchewki, nie chce ścielić swojego łóżka, woli spać na kanapie, nie ma ochoty na zabawę z przyjaciółmi. Jednak po paru dniach zaczyna jej tego brakować. Czy króliczka doceni to, co straciła przez swoje marudzenie?


Malutkie myśli o odpowiedzialnościMały wiewiór Staś nie chce ścielić swojego łóżka i prosi mamę, żeby zrobiła to za niego. Mama Wiewiórka zgadza się pod warunkiem, że synek wyręczy ją w innych obowiązkach domowych. Do jakich wniosków dojdzie maluch?


Malutkie myśli o miłościMisia Ślicznotka zadaje wszystkim członkom swojej rodziny pytanie, co to jest miłość i od każdego otrzymuje inną odpowiedź. Każdy ma inny sposób na jej wyrażenie w codziennych sytuacjach, gestach, zachowaniu, bo miłość dla każdego znaczy co innego. A czy Wy wiecie, co to jest miłość?


Malutkie myśli o odwadzeŚlicznotka bardzo boi się szkolnej wycieczki. Przeraża ją to, co nowe - jedzenie, brak rodziców, zabawy... Po chwili namysłu decyduje się jednak na wyjazd. Czy przekona się, że było warto?


Malutkie myśli o cierpliwościKróliczek Michaś nie może się doczekać zabawy w wesołym miasteczku. Robi wszystko w pośpiechu, bez zastanowienia, przez co wielkrotnie musi się wracać do domu. Ostatecznie wyjście okazuje się niezbyt udane, wszystko przez zachowanie króliczka. Czy maluch zrozumie swój błąd?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w tych pięknych i mądrych książkach.

Tekst jest napisany dużą czcionką, dlatego z powodzeniem nadaje się do nauki czytania. Jest go tu niewiele, po jednym zdaniu na rozkładówce, ale to wystarczy do nakreślenia problemu i zainspirowania czytelników do dalszych poszukiwań własnych definicji.
W całej serii występują bardzo ładne i pogodne ilustracje, które wspaniale uzupełniają  treść i zachęcają maluchy do wielokrotnego przeglądania książeczek. Świetnym pomysłem jest umieszczenie na ostatniej stronie ilustracji przedstawiającej całą rodzinę zwierzątka, co sprawia, że główny bohater staje się jeszcze bliższy małemu czytelnikowi.
Jedynym malutkim minusem jest grubość papieru, z którego wykonane są okładki całej serii. Moim zdaniem mogłyby być one minimalnie sztywniejsze, chociażby takie jak w serii przygód Kici Koci, czy Misi Marysi.
Książeczki polecamy wszystkim poszukującym prostych odpowiedzi na trudne pytania stawiane przez maluszki.


Tytuły: Malutkie myśli o wdzięczności, Malutkie myśli o odpowiedzialności, Malutkie myśli o miłości, Malutkie myśli o odwadze, Malutkie myśli o cierpliwości
Tekst: Agnes i Salem de Bezenac
Ilustracje: Agnes de Bezenac
Seria: Malutkie myśli o...
Wydawnictwo Bernardinum
Cena okładkowa: 9,99 zł


Dziękujemy Wydawnictwu Bernardinum za dostarczenie egzemplarzy recenzenckich tych wspaniałych książeczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz