sobota, 22 października 2016

Niezwykła wyprawa na zakupy - "Czajniczek"

Dzisiaj u nas bajka dla najmłodszych, która jednocześnie budzi skojarzenia z Czerwonym Kapturkiem oraz Alicją w Krainie Czarów. Ta nowość z Wydawnictwa Dragon zasługuje na uwagę chociażby ze względu na swoje imponujące rozmiary oraz pełne uroku ilustracje Etsuko Watanabe.
Główną bohaterką jest Bianka, którą mama wysyła do miasta, żeby kupiła czajniczek do herbaty. Ponieważ jest to pierwsza samotna wyprawa na zakupy, dziewczynka musi być bardzo ostrożna, zwłaszcza że droga nie jest prosta. Bianka idzie przez las, płynie rzeką, wspina się po dziwnych schodach, odwiedza podwodną krainę, ma do przejścia skomplikowany labirynt... W drodze spotyka przeróżne postacie, a każda z nich stopniowo prowadzi Biankę do upragnionego celu - zdobycia czajniczka dla mamy, co wcale nie jest łatwe. W jaki sposób dziewczynka wejdzie w posiadanie czajniczka, kogo napotka podczas swej wyprawy i jakie przygody przeżyje? Tego dowiecie się z tej cudownej książki.

"Czajniczek" jest pięknie wydaną książką. Pod twardą okładką ze złotymi elementami, kryją się dość grube kartki z kolorowymi, zajmującymi całe rozkładówki ilustracjami, z których niektóre podziwiamy w pionowej orientacji. Ilustracje, choć proste, są bardzo dynamiczne, a na niektórych z nich widoczne są inspiracje kulturą japońską, co jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ ilustratorka, chociaż obecnie mieszka we Francji, to urodziła się w Japonii.
Książka jest pełna humoru i wymyślonych historii, których śledzenie jest niesamowitą przygodą dla maluchów zatracających się w świecie bajek. Dzieci chętnie podążają wraz z Bianką przez kolejne karty publikacji i podziwiają barwne ilustracje, które w głównej mierze są tu nośnikiem treści i wspaniale pobudzają wyobraźnię najmłodszych. Fabuła jest prosta, ale pełna niespodzianek. Tekstu jest tu niezbyt dużo, ale więcej nie trzeba, bo stanowi on tylko uzupełnienie opowieści przedstawionej w warstwie graficznej. Tekst służy do wprowadzenia dialogów i zachęca do zabawy z książką, bo czy któryś z maluszków jest w stanie oprzeć się zdaniu "Ciekawe, jak dużo zwierząt może kryć się w tym lesie?", gdy zza licznych, przedstawionych na obrazku choinek, wyłaniają się głowy bardziej lub mniej sympatycznych zwierzątek. Dzieci chętnie podejmują próbę policzenia kijanek, podziwiają liczne czajniczki i wybierają ten najpiękniejszy, czy szukają wyjścia z labiryntu. Takie zabawy rozwijają spostrzegawczość i zdolności kreatywnego myślenia. Przedziwne postacie pojawiające się na ilustracjach inspirują do wymyślania różnych opowiastek i są źródłem niezliczonych pytań ze strony małego czytelnika.Poza wspaniałą zabawą, książka promuje również pomoc innym. Dzięki niej Bianka zjednuje sobie przyjaciół i ostatecznie osiąga cel swojej wyprawy w nieznane.

Pozycja kusi małego i dorosłego czytelnika swoim wielkim formatem. Żeby przybliżyć Wam gabaryty "Czajniczka", prezentujemy ją z innymi, powszechnie znanymi książkami z naszej biblioteczki.Książka jest ciekawą propozycją na długie jesienne i zimowe wieczory i z pewnością nadaje się na piękny prezent mikołajkowo-choinkowy. Polecamy serdecznienie tylko fanom herbaty :-)


Tytuł: Czajniczek
Tekst i ilustracje: Etsuko Watanabe
Wydawnictwo Dragon
Cena okładkowa: 44,95 zł


Za możliwość wędrowania wraz z Bianką po bajkowym świecie w poszukiwaniu tytułowego czajniczka dziękujemy Wydawnictwu Dragon.


Wpis powstał w ramach projektu "Przygody z książką 4". Zachęcamy do odwiedzenia pozostałych blogów biorących udział w projekcie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz