wtorek, 18 października 2016

Poznajemy przyrodę Polski z serią książek "Kolorowa edukacja"

Dzisiaj chciałam zaprezentować wspaniałą serię trzech książek-kolorowanek, które poza niewątpliwą wartością związaną z rozbudzaniem wrażliwości artystycznej najmłodszych, mają również ogromny potencjał edukacyjny. Dzięki książkom "Ptaki Polski", "Zwierzęta Polski" oraz "Rośliny Polski" dzieci poznają wiele gatunków krajowej fauny i flory, świetnie się przy tym bawiąc.


Autorami serii są przyrodnicy z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie książki są bardzo przejrzyste i utrzymane w tym samym stylu. W każdej z nich na 23 rozkładówkach spotykamy się z 23 przedstawicielami polskiej przyrody. Dość szczegółowym ilustracjom towarzyszą krótkie opowiastki o poszczególnych zwierzętach, bądź roślinach, napisane w formie autoprezentacji. Taki zabieg jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i dodatkowo pobudza zainteresowanie i wyobraźnię małego czytelnika. Interesujące fakty przedstawione zostały w przystępny sposób, dzięki czemu łatwo zapadają w pamięć, a zdobyte informacje mogą się przydać w szkole, czy pozwolą zabłysnąć w towarzystwie. Do książek dołączone są również naklejki, które pokazują, jak wygląda przedstawiciel danego gatunku, w większości przypadków sfotografowany w naturalnym środowisku, oraz podpowiadają, jakich kredek należy użyć, aby prawidłowo pokolorować obrazki.

Ptaki Polski


To pierwsza książka z serii, która poświęcona jest najpopularniejszym gatunkom naszych krajowych ptaków. Znajdziemy tu: mysikrólika, sikorę bogatkę, kowalika, wróbla, skowronka, zimorodka, jaskółkę dymówkę, jerzyka, jemiołuszkę, wilgę, dziecioła dużego, dudka, sójkę, kukułkę, pustułkę, mewę śmieszkę, puszczyka, srokę, wronę, bąka, bociana białego, orła bielika oraz łabędzia niemego. Poznamy wiele faktów dotyczących wyglądu, występowania, wydawanych odgłosów, pożywienia itp. Dowiemy się m.in. jaki ptak potrafi chodzić po spodzie gałęzi, w jaki sposób wróbel odniósł wielki sukces oraz czyje gniazdo jest wyściełane rybimi szkieletami.


Zwierzęta Polski


W kolejnej pozycji znajdziemy różnych przedstawicieli Polskiej fauny - począwszy od stawonogów (stonoga murowa, rusałka pawik, trzmiel ziemny, krzyżak ogrodowy i rak), porzez płazy (żaba trawna i ropucha szara) i gady (zaskroniec), na licznej reprezentacji ssaków (karlik malutki, ryjówka aksamitna, kret, wiewiórka, jeż, lis, bóbr, borsuk, wilk, sarna, dzik, foka szara, niedźwiedź brunatny, żubr i łoś) skończywszy. Wśród ciekawostek tu zawartych przeczytamy m.in. ile odnóży ma stonoga, czy ryjówka jest spokrewniona z myszą i po co sarnom biały zad.


Rośliny Polski


To dotychczas ostatnia publikacja z serii "Kolorowa edukacja". Spośród bogatej flory naszego kraju autorzy wybrali następujące gatunki: konwalia majowa, stokrotka pospolita, niezapominajka, rumianek pospolity, mniszek lekarski, storczyk obuwik, rosiczka okrągłolistna, pokrzywa zwyczajna, mech płonnik, bluszcz pospolity, pióropusznik strusi, podejźrzon, drżączka, marchew zwyczajna, psianka ziemniak, jałowiec, jarzębina, sosna zwyczajna, brzoza, wierzba, lipa, buk i dąb. Dowiemy się m.in., które kwiaty są bardzo trujące, a z których możemy przyrządzić sobie zupę, z jakiej rośliny pochodzi kwiat paproci, czy z trujących owoców może być pyszny dżem.Różyczka jest jeszcze za mała na pokolorowanie zawartych w książkach ilustracji, ale nieco starsze dzieci z pewnością będą w stanie z użyciem kredek wyczarować z nich prawdziwe dzieła sztuki. Chociaż na razie nie kolorujemy obrazków, to książki te są ostatnio jednymi z najczęściej eksploatowanych pozycji.
Póki co, furorę robią naklejki przedstawiające fotografie ptaków, zwierząt i roślin. Bawiąc się nimi poznajemy nazwy różnych gatunków zwierząt i roślin, ćwiczymy małą motorykę, koncentrację, precyzję i spostrzegawczość. W przyszłości zaś posłużą nam jako wzór do prawidłowego odzwierciedlenia barw natury.
W ramach serii wydawniczej "Kolorowa edukacja" ukazały się również pozycje: "Narysuj koło. Narysujesz wszystko!", "Narysuj kwadrat. Narysujesz wszystko!" oraz "Narysuj trójkąt. Narysujesz wszystko!", pokazujące, jak rozpoczynając od prostych figur geometrycznych, takich jak koło, kwadrat czy trójkąt, narysować przeróżne rzeczy. Chętnie sięgniemy również po te książki.
Całą serię serdecznie polecam, ponieważ łączy ona w sobie to, co najbardziej cenię w książkach dla dzieci - bawiąc uczy i ucząc bawi. Może być wspaniałą alternatywą dla zwykłych kolorowanek, oraz ciekawym czasoumilaczem zwłaszcza w perspektywie długich jesiennych i zimowych wieczorów.


Tytuł: Ptaki PolskiZwierzęta PolskiRośliny Polski
Tekst: Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Michał Kryciński
Ilustracje: Marta Górska
Wydawnictwo RM
Seria: Kolorowa edukacja
Cena okładkowa: 14,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz