niedziela, 23 października 2016

"Słoń w autobusie?" - rymowanki o zwierzętach

Dzisiaj u nas bardzo sympatyczna i pełna dowcipu nowość wydawnicza, która z pewnością spodoba się małym rozrabiakom. "Słoń w autobusie?" Wydawnictwa Prószyński i s-ka, bo o niej mowa, to książka, w której aż roi się od zwierzęcych bohaterów, próbujących poruszać się niedostosowanymi do siebie środkami transportu, co prowadzi do nieuniknionej katastrofy.


Książka ta jest zbiorem krótkich śmiesznych historyjek, które wyjaśniają dlaczego słoń nie powinien jeździć autobusem, małpka wózkiem sklepowym, wieloryb na rowerze, stonoga na rolkach, a żyrafa nie jest dobrą pasażerką samolotu. Wszystko napisane i zilustrowane z przymrużeniem oka.
Całość jest nieco chaotyczna i absurdalna, ale w tym szaleństwie tkwi metoda - przedstawione sytuacje bawią, zaskakują i pobudzają wyobraźnię. Elementem spinającym fabułę, jest wspólny środek transportu dla wszystkich przedstawionych zwierząt, jaki on będzie, musicie przekonać się sami.


Komizm tej książki został zawarty zarówno w warstwie tekstowej, jak i graficznej. Ilustracje Davida Tazzymana wspaniale oddają charakter publikacji, są bardzo zabawne i dynamiczne. Zwierzęta zostały przedstawione z rewelacyjnymi minami i w śmiesznych pozach, umożliwiających im poruszanie się danym pojazdem, np. wieloryb na rowerze, czy żyrafa w samolocie, z kończynami wystającymi przez iluminatory, a szyją przez dziurę w sklepieniu. Jesteście w stanie to sobie wyobrazić?


Wszystkie występujące tu środki lokomocji są znane i lubiane przez dzieci, jak chociażby wózek sklepowy, deskorolka, pociąg, dlatego widziane w tak niecodziennych sytuacjach, są dla nich wyjątkowo zabawne.Książka może być punktem wyjścia do dyskusji i kreatywnej zabawy. Być może dzieci same spróbują wymyślić kolejne zabawne połączenia zwierzak-środek lokomocji oraz przewidzieć potencjalne zagrożenia z tym związane. Zabawa z książką może okazać się wspaniałym sposobem na wesołe spędzanie czasu, gdy za oknem szaro, mokro i zimno. My, póki co, czytamy, śmiejemy się i chociaż książka jest z nami dopiero od kilku dni, część przezabawnych rymowanek znamy już na pamięć.
Choć książka dedykowana jest dzieciom powyżej czterech lat, my polecamy ją serdecznie wszystkim przedszkolakom, również tym nieco młodszym. Głośne wybuchy śmiechu gwarantowane :-)

A oto jeden z ulubionych wierszyków Różyczki:
"Żyrafa w chmurach? Coś się nie zgadza!
Czy ten samolot jej nie zawadza?
Żyrafia szyja tu nie pasuje!
Ta pasażerka samolot psuje!"
Tytuł: Słoń w autobusie?
Tekst: Patricia Cleveland-Peck
Ilustracje: David Tazzyman
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Cena okładkowa: 24,90 zł
Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz