czwartek, 13 października 2016

"Ptasia Jaga" - współczesna baśń

Dzisiaj u nas książka, po którą sięgnęłam zachęcona faktem, że została ona wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Zaintrygował mnie również tytuł "Ptasia Jaga", budzący skojarzenia z Babą Jagą oraz pięknie zilustrowana okładka. I nie zawiodłam się. Cieszę się, że mogłam poznać tę piękną baśń.
"Byli raz sobie chłopiec i dziewczynka. Nazywali się Jurek i Marysia i mieszkali z rodzicami w małym domu na skraju lasu." Prawda, że brzmi znajomo? Inicjały te same. Wystarczy zmienić imiona i początek, jak z bajki o Jasiu i Małgosi braci Grimm, która z pewnością była inspiracją do napisania nowej niezwykle oryginalnej baśni.
Jurek i Marysia mają już dość codziennych obowiązków, nakazów i zakazów. Pewnego dnia po kłótni z mamą uciekają do lasu, gdzie ich udziałem staje się niezwykła przygoda, w której jawa miesza się ze snem, radość przeplata się ze smutkiem, groza ze spokojem, a normalność z szaleństwem. Dzieci trafiają do chatki na kurzej łapie, należącej do Ptasiej Jagi. Jest to bardzo osobliwa postać, raz jest dziwną staruszką z piórami zamiast włosów, by po chwili zmienić się w ptaka i pofrunąć w przestworza, innym razem przybiera postać dziewczynki o dziobim nosie lub ciemnej chmury. W jej chacie znajduje się mnóstwo przeróżnych niezwykłych ptaków, wszystkie są smutne, bo uwięzione w klatkach. Są tu też dywany z piór i łóżka w kształcie jajek, wyścielone puchem.Ptasia Jaga pojawia się w swym domu na chwilę, budząc grozę w dzieciach i ptakach, po czym znowu gdzieś znika. Za każdym razem przynosi ze sobą nową ofiarę - ptaka, a może wcale nie ptaka. Dzieci zaprzyjaźniają się z pozostałymi pierzastymi więźniami Ptasiej Jagi. Poznają ich historie. I chociaż ze strony na stronę atmosfera strachu wzmaga się, m.in. za sprawą tajemniczych czerwonych nitek, to ostatecznie zło zostanie pokonane.

Rozbudowane opisy sytuacji, otoczenia oraz poszczególnych bohaterów pierwszo- i drugoplanowych wspaniale pobudzają wyobraźnię czytelników, przenosząc ich w świat fantazji.
Niezwykle baśniowemu tekstowi towarzyszą obrazy pani Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej, które bardzo dobrze oddają charakter opowieści. Ilustracje te są odmienne od witrażowych obrazów, z którymi spotkałyśmy się w książeczce "Mysz jak nie mysz". Wprowadzają tajemniczą atmosferę i same w sobie stanowią małe dzieła sztuki.

Baśń polecamy wszystkim mniejszym (od około 3-4 lat) i większym czytelnikom, ale nie koniecznie jako lekturę tuż przed snem, bo rozbudzona przez nią wyobraźnia mogłaby w nocy platać figle.

Tytuł: Ptasia Jaga
Tekst: Zofia Beszczyńska
Ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Wydawnictwo Mila
Cena okładkowa: 28 zł


Za egzemplarz książki do recenzji serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Mila.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz