środa, 28 września 2016

"Mysz jak nie mysz", bo warto marzyć

Dzisiaj u nas mała, niepozorna książeczka, która została wydana przez Wydawnictwo Mila w serii "Perełki Mili" i jak najbardziej na miano perełki zasługuje, ponieważ mimo małych gabarytów jest bardzo wartościowa. Przedstawiamy "Mysz jak nie mysz".


Bohaterką książki jest mała szara mysz, ale nie taka zwykła mysz - to jest mysz jak nie mysz. Tym, co różni ją od pozostałych przedstawicielek gatunku są marzenia. Podczas, gdy inne myszki mają na uwadze wyłącznie zaspokojenie swojego głodu, mysz jak nie mysz marzy o rzeczach wielkich - pragnie fruwać.

Pewnej nocy wiatr zaplątuje się w gałęziach jabłoni. Jego kwilenie słyszy mała myszka, i bohatersko wyrusza na ratunek, bo przecież jest „myszką prawie odważną”. Jednak sama nie jest w stanie przegryźć gałęzi trzymającej skrzydła wiatru, dlatego szuka pomocy u innych - swoich sióstr myszy oraz wiatraka, lecz spotyka się z odmową. Kto ostatecznie pomoże myszce w jej misji? Czy i w jaki sposób spełnią się marzenia małej bohaterki? Tego dowiecie się z tej uroczej, niezwykle magicznej książki.
Bajka ta bez zbędnego moralizatorstwa niesie przesłanie, że zawsze warto mieć marzenia i, że dobro powraca.
Joanna Kulmowa napisała ją poetyckim językiem. Często powtarzające się sformułowania „mysz jak nie mysz”, "ale pisk myszy jest tylko piskiem myszy", pojawiają się niczym refren w piosence. Książka wprowadza tajemniczą atmosferę, wycisza i przenosi nas do świata wyobraźni. Tekstowi towarzyszą niezwykle urokliwe i oryginalne ilustracje Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej, które przypominają witraże.


Całość wieńczy wiersz autorki "Po niczemu", mówiący, że to co najcenniejsze nie jest na sprzedaż.Pozycja nie jest typową cukierkową publikacją dla najmłodszych, która uderza czytelnika feerią barw, mimo tego, a może dzięki temu jest wyjątkowa i warta przeczytania. Polecamy szczególnie jako lekturę tuż przed snem.
Książka oraz myszka, którą wraz z nią otrzymałyśmy, zainspirowała nas do wykonania własnych kolorowych „myszy jak nie myszy”.
Tekst: Joanna Kulmowa
Ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Wydawnictwo Mila
Cena okładkowa: 20 zł

Za możliwość zapoznania się z tą perełką dziękujemy Wydawnictwu Mila.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz