sobota, 24 września 2016

Lekcja geometrii z Marią Terlikowską - "Figury"

Dzisiaj u nas w "Przygodach z książką" książki, które mimo upływu lat są nadal aktualne, a ich walory edukacyjne są nie do przecenienia. Zapraszamy na spotkanie z "Figurami" Marii Terlikowskiej w nowym wydaniu Wydawnictwa Warstwy, ale ze starymi ilustracjami Stanisława Zamecznika. Być może dla niektórych będzie to wspaniała podróż do lat dzieciństwa, gdy po raz pierwszy spotkali się z tymi cudownymi wierszami. Ja osobiście nie znałam ich wcześniej, albo nie pamiętam, a szkoda, bo geometria nabiera z nimi nowych kształtów i kolorów :-)

Prezentowany zestaw obejmuje oprawione w papierową teczkę trzy książki, które pierwotnie ukazały się jako niezależne publikacje: "Czarodziejskie trójkąty" oraz "Kolorowe koła" w 1964, natomiast "W pogoni za kwadratem" w 1970 roku. Całość wydana jest na kremowym papierze (Munken Print Cream), co wspaniale komponuje się z ilustracjami i sprawia wrażenie, jakbyśmy mieli w rękach książki z epoki.Książki przeznaczone są dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z figurami geometrycznymi i bryłami. Autorom udało się w ciekawy sposób ukazać naturalną i powszechną obecność figur i kształtów w naszej rzeczywistości. Chociaż książki skupiają się głównie na podstawowych kształtach, jak trójkąt, koło, czy kwadrat, to spotkamy się w nich również z elipsą i prostokątem, a także z bryłami: sześcian, prostopadłościan i kula.
Całość, jak przystało na panią Terlikowską napisana jest w sposób, który wspaniale pobudza dzięcięcą ciekawość i wyobraźnię. Język jest prosty, ale nie prostacki, rymy zaskakujące, tematy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a obrazy malowane słowem cudownie uzupełniają minimalistyczne ilustracje pana Zamecznika.


Czarodziejskie trójkąty


"Co z dwóch trójkątów być może?
Wpierw je zwyczajnie ułożę.
Jeden - to piramida.
I drugi też nam się przyda.
Dodam pustynię, palmę, wielbłąda:
tak właśnie Egipt wygląda.
(...) Z trójkątów mogą być schody,
czapki,
wafle na lody,
wywrotki (to takie wózki).
Co jeszcze?
Kołnierz do bluzki."

Kolorowe koła


"Spójrzcie uważnie dokoła,
wszędzie są kule i koła.
Kół co niemiara, kul co niemiara.
Jest koło! Tarcza zegara.
(...) Kulę każdy nadmucha,
od babci do malucha.
Zrobimy z mydła pianę
i będą bańki mydlane.
Ojej, przepraszam, omyłka.
To już nie bańka - to piłka."W pogoni za kwadratem


"Kwadrat - to dziwna jest figura,
bo nie wiadomo,
gdzie dół,
gdzie góra.
(...) Po pierwsze chodnik pod nogami
jest wyłożony - KWADRATAMI.
Bluszcz się owinął wokół kraty.
A takie kraty - to KWADRATY.
(...) SZEŚCIAN ma sześć ścian.
I - daję słowo -
każda jest ścianą KWADRATOWĄ."


"Figury" to prawdziwa perełka wydawnicza, wobec której trudno pozostać obojętnym.
Chociaż autorzy książek już dawno nie żyją, to ich twórczość nadal żyje i chętnie sięgają po nią kolejne pokolenia małych Polaków. My również zachęcamy do zapoznania się z tą publikacją :-)


Tytuł: Figury. Czarodziejskie trójkąty. Kolorowe koła. W pogoni za kwadratem.
Tekst: Maria Terlikowska
Ilustracje: Stanisław Zamecznik
Wydawnictwo Warstwy
Cena okładkowa: 35 złWpis powstał w ramach projektu "Przygody z książką 4". Zobaczcie, co przygotowały inne blogujące mamy.

2 komentarze:

  1. Ach cudne te książeczki! Mój Tymek już za duży, ale jestem zdecydowana je kupić. Warto mieć takie skarby w biblioteczce ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to naprawdę wyjątkowe książki. Polecam :-) Ja żałuję, że przedstawione egzemplarze nie są naszą własnością i będziemy musiały zwrócić je do biblioteki.

      Usuń