czwartek, 27 października 2016

"Wojtek i jego pies Dżeki" oraz "Ciapek" - lektury nie tylko na Dzień Kundelka

W tym tygodniu świętowaliśmy Dzień Kundelka. Mam nadzieję, że większość kundelków tego dnia otrzymało prezent w postaci pełnej miski i miłości swoich właścicieli. Z tej okazji pragniemy Wam dzisiaj przedstawić dwie bardzo mądre i ciekawe propozycje książkowe, które będą wspaniałymi lekturami nie tylko w dniu święta wielorasowych piesków. Dzieci uwielbiają zwierzęta, i każdy rodzic z pewnością spotkał się, lub w przyszłości spotka się z prośbą o zakup czworonożnego pupila. Ważne, by w takiej sytuacji uświadomić potomkowi, że zwierzę w domu to nie tylko ogromna radość, lecz również codzienne obowiązki, niezależnie od pogody, humoru, zmęczenia czy innych ciekawszych zajęć. W świadomym podjęciu decyzji o kupnie/przygarnięciu zwierzaka mogą pomóc prezentowane dzisiaj książeczki, które zostały wydane przez Wydawnictwo Białe Pióro.Ciapek


Ciapek jest małym bezbronnym szaroburym kundelkiem, który ma to nieszczęście, że z dwóch szczeniaków jest tym brzydszym, który nie wzbudza zachwytu rodziny. Rozdzielony z matką i bratem, mieszka w piwnicy, tęskni za swą psią rodziną, jednocześnie marząc o tym, żeby trafić do czyjegoś domu, być kochanym, przytulanym i głaskanym. Wreszcie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia do Ciapka uśmiecha się szczęście i pojawia nadzieja na spełnienie jego największego marzenia o znalezieniu swojej pani. Szczeniak, jako prezent choinkowy trafia do dziewczynki i... tu zaczyna się prawdziwa tragedia. Po krótkim zachwycie nad czworonożnym podarkiem, dziewczynka nudzi żywa zabawka. Pojawiaja się nowe prezenty, od spędzania czasu z pieskiem bardziej atrakcyjne są gry komputerowe. Nikt nie pamięta o regularnym karmieniu i spacerach ze szczeniaczkiem. Wreszcie w sylwestrowe popołudnie Ciapek ląduje na ulicy. Głodny, zmarznięty, z pękniętym psim serduszkiem... Czy znajdzie jeszcze odpowiedzialnego pana?
Książka jest niezwykle poruszająca. Z jednej strony budzi wzruszenie i współczucie dla małego bezbronnego i pragnącego miłości kundelka, z drugiej strony oburzenie postępowaniem i bezmyślnością ludzi.


Publikacja ta jest również ważna w kontekście zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia, podczas których często obdarowujemy najbliższych licznymi prezentami. Zastanówmy się, czy upragniony przez dziecko piesek, kotek lub inny zwierzak powinien znaleźć się pod choinką? Czy mamy odpowiednie warunki do posiadania w domu/mieszkaniu czworonoga? Czy dziecko oraz my-dorośli, jesteśmy w pełni świadomi obowiązków związanych z obecnością zwierzątka i czy jesteśmy gotowi je wypełniać? Czy czworonóg nie podzieli losu tytułowego Ciapka?Wojtek i jego pies Dżeki


Wojtek pragnie mieć psa, podobnie jak jego koledzy. Chłopiec nie wie jednak, jakie konsekwencje wiążą się z posiadaniem zwierzaka. Musi przekonać rodziców o tym, że jest odpowiedzialny i gotowy na przyjęcie czworonożnego pupila. Jak mądrzy rodzice przygotują synka do bycia właścicielem psa? tego dowiecie się z tej niegrubej, ale pełnej wartościowych treści książki.


Książka w przystępny dla młodego czytelnika sposób porusza różne aspekty posiadania psa, skupiając się głównie na odpowiedzialności za czworonoga. Bez zbędnego moralizowania autorka wyjaśnia, że pies to nie zabawka, pokazuje obowiązki właściciela oraz w skrócie przedstawia proces adopcji psa ze schroniska. Na pochwałę zasługuje tu postawa rodziców głównego bohatera, która może być wzorem dla innych, stojących w obliczu decyzji o przygarnięciu zwierzaka.

Bardzo ciekawym zabiegiem jest umieszczenie w obu książeczkach ilustracji w formie kolorowanek, dzięki czemu mały czytelnik może współtworzyć książkę, dzięki czemu lektura staje się jeszcze bliższa jego sercu.
Jeśli w Waszych domach aktualny jest temat zwierzątka, a szczególnie psa, to koniecznie przed podjęciem jakichkolwiek kroków sięgnijcie po te niezwykle wartościowe lektury. Pomogą Wam one uświadomić dziecku, że pies to nie zabawka, którą można rzucić w kąt, gdy nam się znudzi. Wymaga opieki, miłości i poświęcenia, dlatego biorąc do domu zwierzaka, weźmy również za niego odpowiedzialność.Polecamy serdecznie wszystkim bez względu na wiek!Tytuł: Ciapek
Tekst: Wanda Szymanowska
Ilustracje: Agnieszka Kazała
Wydawnictwo Białe Pióro
Cena okładkowa: 22 zł

Tytuł: Wojtek i jego pies Dżeki
Tekst: Dorota Jolanta Szumilas
Ilustracje: Marta Kowalska
Wydawnictwo Białe Pióro
Cena okładkowa: 22 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz