czwartek, 6 października 2016

Co się dzieje pod osłoną nocy - "Sekrety ciemności"

Dzisiaj u nas książeczka, która może być wspaniałą lekturą na dobranoc, szczególnie dla maluchów, które nie darzą ciemności zbytnią sympatią. Dzięki niej dziecko dowie się, że to, co kryje mrok nie musi być straszne. Wręcz przeciwnie, sekrety ciemności mogą okazać się bardzo ciekawe, a ich poznanie może pomóc w oswojeniu nocnych lęków.


W książce przedstawiono przykłady rzeczy, które można zrobić wraz z nastaniem ciemności, poczynając od zobaczenia błyszczących kocich oczu, poprzez ściganie świetlików na łące, słuchanie cykania konika polnego i nazywanie gwiazd, na zaśnięciu kończąc. Z każdym kolejnym obrazem, noc staje się coraz bliższa i przyjemna niczym pieszczoty mamy.

"Sekrety ciemności" to bardzo ładnie wydana, niezbyt obszerna lektura dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tekstu jest tu niewiele - po jednym zdaniu na każdej rozkładówce, ale to wystarczy, by zaciekawić malucha i sprowokować go do dalszych pytań. Jest on napisany bardzo dużą czcionką, dlatego książkę z powodzeniem mogą czytać dziadkowie i babcie swoim ukochanym wnukom. Może być ona również wykorzystana do pierwszych prób samodzielnego czytania przez dziecko.
Niewątpliwym atutem książki są ilustracje, które wprowadzają czytelnika w tajemniczy nocny nastrój. Nie są one zbyt szczegółowe, gdyż przedstawione na nich przedmioty i postacie znajdują się w półmroku, jakby oświetlone tylko niewielką smugą swiatła księżyca lub lampki nocnej. Są one urocze. Budzą pozytywne skojarzenia i dzięki temu mogą mieć wpływ na proces zaprzyjaźniania się z ciemnościami.
Książka może być inspiracją do zabawy, np. w rozpoznawanie w ciemności różnych przedmiotów wyłącznie przy użyciu dotyku, identyfikowanie odgłosów nocy lub wymyślanie własnych sekretów, które są niewidoczne w ciągu dnia.
Polecamy ją serdecznie wszystkim maluchom, by mogły się przekonać, że noc może być przyjemna.
Tytuł: Sekrety ciemności
Tekst: Marika Bersan
Ilustracje: Andrea Alemanno
Wydawnictwo Bernardinum
Cena okładkowa: 24,90 zł


Za możliwość poznania sekretów, których nie można zobaczyć w biały dzień, dziękujemy Wydawnictwu Bernardinum.

2 komentarze:

  1. Gdyby było ciut więcej tekstu to kupiłabym ją mojej 8 latce która nadal miewa noce że bez lekkiego światła nie pójdzie spać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla ośmiolatki raczej jest za prosta, nie zajmie jej na długo. Ale dla młodszych dzieci serdecznie polecamy :-)

    OdpowiedzUsuń