czwartek, 7 kwietnia 2016

O przyjaźni poczciwego staruszka i rezolutnego kota - "Poznaj Pettsona i Findusa"

Dotychczas o Pettsonie i Findusie tylko słyszałam i nie miałyśmy okazji poznać ich przygód osobiście, ale to się zmieniło za sprawą dedykowanej najmłodszym czytelnikom książki o tej nietypowej parze przyjaciół. "Poznaj Pettsona i Findusa" jest pierwszą na polskim rynku kartonówką o niezwykle sympatycznym staruszku i jego kocie (... a może kocie i jego staruszku :-)).
Pettson i Findus mieszkają w niewielkim gospodarstwie. "Jest tam kurnik, drewutnia i wychodek oraz ogród i dom". Pewnego razu Findus wymyśla nową zabawę. Pochował w gospodarstwie różne rzeczy, a zadaniem staruszka jest ich odnalezienie na podstawie wskazówek rezolutnego kota. W domku, w którym słychać gdakanie; w miejscu, gdzie używa się młotkatam, gdzie pod ziemią rosną długie rzeczy oraz w pomieszczeniu, gdzie jest kuchenka musi szukać czegoś, czego zazwyczaj tam nie ma. Gra ta krok po kroku prowadzi do celu, jakim jest smażenie naleśników i wspólny posiłek w ogrodzie przy akompaniamencie świergoczących ptaków. W całej tej zabawie dla bohaterów najważniejsza jest wzajemna obecność, bo przecież są oni najlepszymi przyjaciółmi. Podczas lektury dzieci mogą rozwiązywać zagadki Findusa i wyszukiwać na rysunkach "nietypowe" rzeczy. Podobną zabawę możemy zaproponować naszym dzieciom w domu, będzie ona wspaniałym sposobem na wspólne spędzanie czasu.


Już na pierwszy rzut oka dostrzegalna jest charakterystyczna dla Svena Nordqvista kreska, którą znamy z przygód Mamy Mu. Ilustracje są piekne, stworzone z dbałością o każdy szczegół. Chociaż książka jest kartonówką kierowaną do najmłodszych, jednak może ona zainteresować również starsze dzieci, ponieważ jest ona pełna humoru i stworzona z szacunkiem dla małego czytelnika, bez nadmiernych uproszczeń. Pełne detali rysunki zachęcają do wielokrotnego oglądnia i wyszukiwania różnych przedmiotów, co jest wspaniałym ćwiczeniem spostrzegawczości maluszka. Wśród ogromu nagromadzonych w gospodarstwie Pettsona rzeczy, można znaleźć prawdziwe unikaty, jak maszyna do malowania kurzych grzebieni lub globus-makieta. Wszechobecne kury, podobnie jak w serii książek o krowie Matyldzie, są wspaniałymi bohaterami drugoplanowymi. Poza wysiadywaniem jajek, zajmują się mnóstwem innych rzeczy, jak: picie kawy, czytanie gazety, korzystanie z zabiegów "fryzjerskich", jeżdżenie w wózku, siedzenie na krześle ze skorupą na głowie, przygotowywanie ciasta, jedzenie sztućcami. Są tak aktywne, że mały czytelnik z przejęciem śledzi ich poczynania na kolejnych kartach książki. Poza kurami, wnikliwe oko zaobserwuje również innych, małych i psotnych mieszkańców gospodarstwa.

Jest to nasz pierwszy, ale na pewno nie ostatni kontakt z Pettsonem i Findusem. Chętnie sięgniemy po pozostałe książki i poznamy kulisy narodzin ich przyjaźni oraz inne historie z niezwykle barwnego życia tego duetu.Tytuł: Poznaj Pettsona i Findusa
Tekst i ilustracje: Sven Nordqvist
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cena okładkowa: 9,90 złNapracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz