poniedziałek, 9 maja 2016

Etnoksiażeczka dla ciekawych świata - " Zakątki czyli kto tu mieszka?"

W książce tej zakochałam się od pierwszego wejrzenia w momencie, gdy zobaczyłam ją na stronie wydawnictwa. Później widziałam ją jeszcze na jakimś blogu, aż wreszcie spotkałyśmy ją z Różyczķą w bibliotece i musiała z nami wrócić do domu. O czym mowa? O wspaniałej kartonówce Wydawnictwa Dwie Siostry - Zakątki, czyli kto tu mieszka?
Książka ta przedstawia dwadzieścioro dzieci z różnych krajów i kontynentów. Są tu: Ingrid z Norwegii, Hania z Polski, Zoé z Francji, Ines z Hiszpanii, Kostas z Grecji, Tuul z Mongolii, Aditi z Indii, Mali z Tajlandii, Ami z Japonii, Putri z Indonezji, Nanuk z Grenlandii, Tatonga z USA, Manolo z Meksyku, Pilpintu z Peru, Pire z Chile, Karim z Algierii, Amon z Egiptu, Abeba z Etiopii, Zodwa z RPA oraz Daku z Australii. Wszyscy ubrani są w tradycyjne stroje i prezentują nam swoje domy.
Ilustracje są duże, wyraźne i bardzo kolorowe. Brak tu jest zbędnych ozdobników, dzięki czemu mały czytelnik może się skupić na tym, co istotne. Wszystkie postacie stworzone są wg tego samego schematu, różnią się tylko kolorem skóry, tradycyjnym strojem i atrybutami (np. ukulele, bumerang i in.). Tekstu jest niewiele, na co drugiej stronie znajduje się tylko nazwa kraju oraz tekst "Tu mieszka …". Tylko tyle i aż tyle, ponieważ daje to nam, rodzicom, ogromne pole do popisu. Tylko od nas zależy, co powiemy dziecku, ile dodatkowych informacji mu przekażemy, czy ograniczymy się do tego, co jest napisane, skupimy się na opisywaniu ilustracji, wymyślimy własne historie o każdym z bohaterów, a może książka ta będzie punktem wyjścia do długich dyskusji i dalszego poszukiwania informacji o odległych zakątkach naszego globu i ich mieszkańcach. 
Różyczka z zapałem powtarzała imiona wszystkich dzieci oraz nazwy krajów i kontynentów, z których pochodzą, dopytywała również o szczegóły stroju i domów oraz atrybuty poszczególnych bohaterów, dzięki czemu poznała takie słowa jak: ukulele, sombrero, pióropusz, bumerang, falbanki, wachlarz, flamenco, tipi, jurta, okiennice i wiele innych. Zwróciłyśmy uwagę na różnice w wyglądzie dzieci i domów z różnych zakątków świata, szczególnie uwagę Różyczki przykuł dom na palach należący do Mali. Pokazałam także córci na mapie miejsca, w których mieszkają bohaterowie książki. 


A na koniec ulubieniec Różyczki - Tuul, który, ku radości córeczki, znajduje się również na okładce książki. Bardzo szybko zapamiętała imię chłopca. Wie, że jest on Mongołem, mieszka w Mongolii w Azji, a jego dom to jurta. Nawet teraz, gdy zobaczyła poniższe zdjęcie, z radością stwierdziła, że to Tuul i cały czas powtarza "Tuula zobaczyć chcę".


Warto również wspomnieć, że książka ta jest autorską pozycją Michaliny Rolnik, która powstała jako rozwinięcie projektu graficznego nagrodzonego w międzynarodowym konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2014. Oby więcej takich wartościowych książek :-)

"Zakątki" to książka, która rośnie razem z dzieckiem. Polecamy ją zarówno najmłodszym czytelnikom, dla których może być ona pierwszą kartonówką, jak również przedszkolakom, jako wstęp do rozmów o różnorodności i wprowadzenie do nauki geografii. My jesteśmy nią zauroczone i żałujemy, że miesiąc tak szybko minął i musiałyśmy zwrócić nasz egzemplarz do biblioteki. Z pewnością za jakiś czas wrócimy do jej lektury.

Tytuł: Zakątki czyli kto tu mieszka?
Ilustracje: Michalina Rolnik
Wydawnictwo Dwie Siostry
Cena okładkowa: 29,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz