czwartek, 26 maja 2016

Książki z okienkami "Sprawdźcie sami... Planeta Ziemia" i "Tajemnica słońca"

Dzieciaki uwielbiają książki z okienkami. Różyczka ma kilka tego typu książeczek, bardzo często po nie sięga i wnikliwie zagląda pod każdy kartonik. Świetnym pomysłem jest połączenie zabawy związanej z odkrywaniem tajemniczych okienek oraz mnóstwa ciekawostek dotyczących kosmosu i naszej planety. Dzisiaj u nas dwie bardzo wartościowe książki z okienkami Sprawdźcie sami... Planeta Ziemia oraz Tajemnica słońca.

Planeta Ziemia

Planeta Ziemia to książka z serii Sprawdźcie sami..., w której ukazały się m.in. Statki, Wynalazki, Świat dinozaurów, Recykling i odpadki, Jak to działa?, Pociągi i Kosmos. Znajdziemy w niej wiele informacji związanych z naszą planetą podzielonych tematycznie. Na początku dowiemy się trochę o położeniu Ziemi we wszechświecie, poznamy pozostałe planety w układzie słonecznym i zajrzymy do wnętrza Ziemi. Następnie poznamy, jak zbudowana jest atmosfera, dzięki której możliwe jest życie na Ziemi, oraz przyczyny ocieplenia klimatu związane z emisją gazów cieplarnianych. Kolejne zagadnienie związane z błękitną planetą dotyczy mórz i oceanów - m.in. transportu morskiego, przemysłu wydobywczego, połowu ryb i topnienia lodowców. W książce omówiono również zimne i gorące pustynie, góry i rzeki oraz lasy. Poruszono także tematykę zagrożeń wynikających ze zmian klimatu oraz zaproponowano kilka pomysłów, w jaki sposób każdy z nas może chronić środowisko naturalne.

Książka zawiera ponad 80 małych okienek, których odkrywanie zajmie dziecko na długo, pobudzając jego ciekawość i rozwijając małą motorykę. W książce znajdują się bardzo szczegółowe i kolorowe całostronicowe ilustracje, których oglądanie nigdy się nie nudzi, ponieważ za każdym razem odnajdujemy nowe detale.

Tajemnica słońca

Tematyka drugiej książki jest nieco zbliżona, ale bardziej skupia się na zagadnieniu energii. Dowiemy się tu skąd czerpią energię organizmy żywe, pojazdy, czy urządzenia codziennego użytku. Poznamy różne sposoby wytwarzania prądu elektrycznego - w elektrowni węglowej, jądrowej, z energii wiatru, wody i słonecznej. Wreszcie poznamy tajemnicę Słońca - skąd pochodzi jego energia.

Okienek jest tu znacznie mniej, są one większe, ponieważ kryją dłuższe teksty. Informacji nie jest za dużo, ale mogą one stanowić bazę wyjściową do rozmów i pogłębiania wiedzy. U nas furorę robi strona z poruszającym się samochodem.
Niewątpliwą zaletą tej publikacji jest to, że jest ona darmowa. Niestety obecnie jest dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej.

Tytuł: Sprawdźcie sami... Planeta Ziemia
Tekst i ilustracje: Katie Daynes i Peter Allen
Wydawnictwo Olesiejuk
Cena okładkowa: 34,99 zł

Tytuł: Tajemnica słońca
Autorzy: Alessandro Pascolini i Uliva Foà
Wydawca: Komisja Europejska, Komisja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji
Cena okładkowa: publikacja bezpłatnaNapracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze:

  1. Świetne sa takie książki, jeszcze bardziej przyciągają uwagę i zainteresowanie dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, to super sposób na naukę poprzez zaspokajania naturalnej dziecięcej ciekawości

    OdpowiedzUsuń