piątek, 10 czerwca 2016

O dziewczynce, która rozumie mowę zwierząt - "Zwierzęta Oli"

W ostatnich latach powstaje coraz więcej publikacji dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. Przykładem takich książek może być kolekcja "Pierwsze czytanki" Wydawnictwa Skrzat. Chociaż Różyczka ma jeszcze dużo czasu do samodzielnego czytania, to w nasze ręce trafiły ostatnio książeczki z serii "Zwierzęta Oli", które serdecznie polecamy.


Ale zacznijmy od początku...
"Pierwsze czytanki" to kolekcja książek, której celem jest pomoc dzieciom w opanowaniu i doskonaleniu trudnej sztuki czytania. Książki zostały podzielone na trzy poziomy w zależności od stopnia zaawansowania małych czytelników. Seria "Zwierzęta Oli" została sklasyfikowana do poziomu trzeciego, co w praktyce oznacza, że jest przeznaczona dla dzieci, które znają już wszystkie litery i radzą sobie z dość płynnym samodzielnym czytaniem. Tekst narratorski jest nieco trudniejszy i dość długi. Dodatkowo w chmurkach znajdują się prostsze i krótsze wypowiedzi bohaterów. Dziecko może przeczytać całość samodzielnie lub możliwe jest czytanie książek z podziałem na role - dorośli czytają cześć trudniejszą, a dzieci to, co znajduje się w dymkach. Książki z serii nie są przypisane do konkretnego wieku czytelnika. To rodzic decyduje, czy jego pociecha poradzi sobie już z lekturą zaproponowanego tekstu.

Kim jest Ola?
Tytułowa Ola jest bardzo sympatyczną dziewczynką o niezwykłej umiejętności rozumienia mowy zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Dzięki swoim zdolnościom oraz wielkiej empatii pomaga wszystkim zwierzakom, które znalazły się w sytuacji zagrożenia i potrzebują pomocy bądź opieki.


Wracaj, króliczku! 

W drodze do szkoły nauczycielka Oli znajduje małego białego króliczka, który się zgubił. Zabiera go ze sobą do klasy i próbuje nakarmić, jednak zwierzątko nie chce jeść. W końcu w czasie przerwy króliczek ucieka. Dzięki swojejemu talentowi, dziewczynka dowiaduje się, że zwierzę chce wrócić do swojego pana, który karmi go pysznymi marchewkami. Po powrocie do domu Ola wraz ze swoim labradorem Lukrecją wyrusza na poszukiwanie królika. Czy go odnajdzie i czy zwierzątko wróci do swojego właściciela? Sprawdźcie sami.Nie płacz już, mały rudzielcu! 

W domu Oli znajdują schronienie wspomniana już Lukrecja, kot z naderwanym uchem - Makaronik, oraz wyłowiona z runsztoka złota rybka - Pompon. Lecz na tym nie koniec. Pewnego ranka podczas spaceru z psem dziewczynka znajduje płaczącego liska, który zgubił swoją matkę, i postanawia się nim zaopiekować. Zwierzątko nie chce pić mleka z butelki, na szczęście przyłącza się do szczeniąt Lukrecji i dzięki jej mleku zdrowo rośnie. Jednak dzikie zwierzę nie jest w stanie przystosować się do życia w domu. Co z tego wyniknie i jak zakończy się historia małego rudzielca? Koniecznie przeczytajcie sami.Nie bój się, misiu koalo! 

Tym razem dziewczynka jedzie z ciocią Kapucynką, która jest weterynarzem, do Australii leczyć zwierzęta w dużym rezerwacie. Podczas spaceru po lesie i podziwiania barwnych papug, Ola znajduje małego przestraszonego koalę, który spadł z drzewa i bardzo się potłukł. Miś jest bardzo słaby i głodny. Ola z ciocią pomagają mu wdrapać się na eukaliptusa i zwierzak może wreszcie się posilić. Jednak na tym nie kończy się historia koali, któremu grozi ogromne niebezpieczeństwo. Co się stanie? Musicie sami sprawdzić.Na końcu każdej książki znajdziemy informacje dotyczące zwierząt, którymi dziewczynka zajmuje sie w danym opowiadaniu. I tak, dowiemy się m.in. ile królików wydaje rocznie na świat mama królica, jak wygląda królicza nora, czym się żywią poszczególne zwierzaki, ile zębów ma lis, jak duże rosną lisy/koale, gdzie występują lisy, czy koale piją wodę i ile godzin dziennie przesypiają. Dzięki tym ciekawostkom dzieci mają nie tylko możliwość poznania fascynujacych przygód Oli, ale mogą również poszerzać wiedzę o otaczającym świecie.
Książki są bardzo ładnie wydane, na dość grubym papierze i w twardej oprawie. Mają niewielkie rozmiary, dlatego można je ze sobą zabrać w podróż. Proste zdania i duża czcionka zachęcają do czytania, a całostronicowe, ciepłe i kolorowe ilustracje Mélanie Allag przyciągają wzrok i zainteresują najmłodszych czytelników. Mimo, że książeczki te mają zaledwie 30 stron, nie są one nudne i banalne. Ciekawa fabuła i wartka akcja z nagłymi zwrotami, czynią je ciekawymi dla młodego czytelnika.
Chociaż prezentowane książeczki przeznaczone są dla czytających dzieci - starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, to dzięki pięknym ilustracjom, nie za dużej ilości tekstu na stronie i, jakże lubianej, zwierzęcej tematyce mogą zainteresować również niespełna dwuletnie maluszki. Różyczka z przejęciem słucha opowieści o dzielnej Oli, która pomaga zwierzętom i nigdy nasze czytanie nie kończy się na pojedynczej historii.
Polecamy serdecznie :-)

Tytuły: Zwierzęta Oli. Wracaj, króliczku!, Zwierzęta Oli. Nie płacz już, mały rudzielcu!, Zwierzęta Oli.  Nie bój się, misiu koalo!
Tekst: Mymi Doinet
Ilustracje: Mélanie Allag
Wydawnictwo Skrzat

W serii ukazały się również następujące tytuły:
Jesteś słodki, kotku!
Jesteś super, chomiczku!
Nie jesteś już sam, niedźwiadku!
Odwagi, mały marynarzu!
Uciekaj, tygrysku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz