czwartek, 21 lipca 2016

"Poznajemy Polskę", czyli gratka dla małych podróżników

Wakacje to czas na małe i większe podróże, dlatego chciałybyśmy dzisiaj pokazać Wam bardzo ciekawą kartonówkę, która może być pierwszym przewodnikiem naszego dziecka po Polsce. Razem z czteroosobową rodziną - Zosią, Tomkiem, ich rodzicami oraz psem Fafikiem przemierzamy Polskę od Morza aż do Tatr odwiedzając siedem miast.

Podróż rozpoczyna się w stolicy naszego kraju Warszawie. Następnie jedziemy na północ, do Gdańska, a stąd ruszamy na południe, odwiedzając kolejno Malbork, Lublin, Kraków, Wieliczkę i Zakopane. Każdemu miastu poświęcona jest jedna rozkładówka z całostronicową, pełną szczegółów ilustracją oraz krótkim opisem odwiedzanego miasta.W stolicy podróżnicy znajdują się na tętniącym życiem Placu Zamkowym. Spotkamy tu m.in. dziecko stawiające pierwsze kroki, kobietę, której wiatr rozwiał notatki, muzyka grającego na gitarze, artystę malującego i sprzedającego obrazy, czy Syrenkę, z którą można zrobić sobie zdjęcie. W Gdańsku rodzina Zosi i Tomka wybiera się na rejs statkiem. Zobaczymy tu zabytkowego Żurawia, a w dali współczesną zabudowę portową. W Malborku przed zamkiem spotkamy rycerzy i damy dworu, postrzelamy z łuku lub siedząc na trawie będziemy podziwiać zamek i kolorowy tłum. Kolejnym punktem podróży jest Lublin z Carnavalem Sztukmistrzów. Żonglerzy, tancerze, klauni, mężczyzna na szczudłach, akrobaci - oj dzieje się, dzieje. Będąc w Krakowie, obowiązkowo musimy odwiedzić Krakowski Rynek, usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, zajrzeć do Sukiennic, spotkać Lajkonika i wybrać się na przejażdżkę dorożką. W Wieliczce razem z naszymi bohaterami zwiedzamy starą Kopalnię Soli. Tu również jest bardzo gwarno. Przewodnicy oprowadzają wycieczki po Kaplicy Św. Kingi, spotkamy tu górników, sprawdzimy,czy ściany są z soli, będziemy także świadkami zaręczyn. Zakopane przywita nas zimową scenerią, z ośnieżonymi górami i nastrojowym światłem latarni. Na Krupówkach zrobimy sobie zdjęcie z misiem, przejedziemy się saniami, kupimy pamiątki i skosztujemy prawdziwego oscypka.


Książka może być wstępem do planowanej wycieczki, pozwoli zapamiętać najważniejsze symbole miast, przygotuje do podróży, a po wyprawie można z nią powspominać. Możemy z dzieckiem bawić się w wyszukiwanie głównych bohaterów i przeróżnych szczegółów, opowiadać własne historie, tworzyć nowe opowieści, nazywać i liczyć zwierzęta oraz inne elementy na ilustracjach, zgłębiać legendy i podania związane z poszczególnymi miastami i miło spędzać czas razem z dzieckiem - ogranicza nas tylko nasza kreatywność.
W książce przedstawiono (tylko lub aż) siedem miast i niektórzy mogą odczuwać pewien niedosyt, zwłaszcza, że zabrakło tu m.in. Poznania i Wrocławia. Plus za to, że znalazł się w niej Lublin, który Różyczka najlepiej zna, i schody do zamku, które sama dzielnie parę miesięcy temu przemierzyła. Mam nadzieję, że wkrótce uda nam się zwiedzić pozostałe przedstawione w książce miejsca, poznać ich atrakcje turystyczne i atmosferę. Póki co, podróżujemy palcem po książce i poznajemy nasz kraj z "Poznajemy Polskę", podziwiamy ilustracje, opowiadamy legendy i planujemy wycieczki.

Tytuł: Poznajemy Polskę
Ilustracje: Izabela Madeja
Tekst: Iwona Jędrzejewska
Wydawnictwo Czarna Owieczka
Cena okładkowa: 29,90 zł

4 komentarze:

 1. Straszny ruch w tych miastach... Ale co się dziwić w końcu sezon wycieczkowy ;-). A tak bardziej serio to ja bym chyba wolała więcej budynków itd niż ludzi na obrazkach ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce przedstawiono tylko po jednym kadrze z każdego miasta, więc trudno w takiej sytuacji zmieścić więcej budynków. "Poznajemy Polskę" to kartonówka dla najmłodszych, a maluchy w pierwszej kolejności wychwytują to, co dla nich bardziej znane ludzi i zwierzęta, dopiero później skupiają się na znajdujących się w tle budowlach. Może stąd taki sposób przedstawienia tematu przez autorki.

   Usuń
 2. Bardzo podoba mi się pomysł... książka potrzebna na pewno i brakuje na naszym rynku czegoś w tym stylu, ale ilustracje nie powalają delikatnie rzecz ujmując :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, znam ogrom książek z piękniejszymi ilustracjami, dlatego nigdzie w tekście nie wspomniałam, ze te są piękne. Podobnie jak Tobie podoba mi się idea kartonowego przewodnika po Polsce.

   Usuń