wtorek, 12 lipca 2016

Odkrywamy różnice z Pomelo - "Pomelo i przeciwieństwa"

O małym różowym słoniu wspominałam już jakiś czas temu. Wtedy wraz z głównym bohaterem podziwiałyśmy wielobarwność otaczającego świata (Pomelo i kolory). Niedawno w nasze ręce trafiły dwie kolejne książki z serii o sympatycznym filozofującym słoniku. Dzisiaj chciałybyśmy Wam przedstawić ulubioną część Różyczki - "Pomelo i przeciwieństwa".

Zawsze pytam córeczkę na jaką lekturę ma ochotę i ostatnio często wybór pada na historię różowego trębacza. Gdy dopytuję, którą książkę z serii wybiera, słyszę:
"Kiedy Pomelo był mały, był naprawdę mały i nie rozumiał, czym różnią się od siebie..."
I wszystko jasne! Ponieważ tymi właśnie słowami zaczyna się "Pomelo i przeciwieństwa".
Kto zna Pomelo, ten z pewnością wie, że nie jest to zwykła prościutka książeczka dla dzieci o przeciwieństwach z powszechnie znanymi i przewidywanymi wyrazami. W książce tej znajdziemy słowa o przeciwstawnych znaczeniach, które zostały zilustrowane na sąsiednich stronach. Mamy tu klasyczne przeciwieństwa, np.
daleko - blisko,
wysoko - nisko,
na lewo - na prawo,
jasno - ciemno,
czarne - białe,
ładne - brzydkie,
mało - dużo,
pełno - pusto...


Niektóre pary są zaskakujące
przed - po,
marzenie - rzeczywistość,
banalne - nietuzinkowe,
oryginał - podróbka,
rozmyte - ostre
oczywiste - niewyobrażalne... 

Pewne różnice są bardzo subtelne
patrzeć - widzieć...

Wiele skłania do refleksji
mieć - być
ulotne - wieczne...
Część odnosi się do świata Pomelo i jego relacji z otoczeniem
pytanie - odpowiedź,
brzuchonóg - kabaczkowiec...inne mają znaczenie ogólne...

Jednak, niezależnie od znaczenia, wszystkie przedstawione przeciwieństwa znakomicie wpływają na poszerzenie słownictwa maluchów i rozwój ich wyobraźni. 
Chociaż tekstu jest tu niewiele, to nie jest to "szybka" lektura, ponieważ każde zestawienie wyrazów zmusza czytelników do zastanowienia, analizy rysunków i może być punktem wyjścia do długich dyskusji. Podobnie jak w części o kolorach, tu również zachwycają cudowne ilustracje Benjamina Chauda, wspaniale odzwierciedlające i interpretujące tekst. Są one pełne humoru, który docenią zarówno dzieci, jak i rodzice. Książkę polecamy przedszkolakom, ale ze względu na piękne kolorowe ilustracje spodoba się ona również mniejszym dzieciaczkom, które z pewnością zrozumieją przynajmniej część przeciwieństw. Maluszki odbiorą prezentowane treści dosłownie, zaś z nieco starszymi dziećmi można poszukać drugiego, a może nawet trzeciego dna.
Książka ta, podobnie jak "Pomelo i kolory" (nasza recenzja tutaj) oraz "Pomelo i kształty" (recenzja wkrótce) ma bardzo fajny, poręczny format, dzięki czemu z łatwością zmieści się w torebce i może nam towarzyszyć w podróży, co jest dodatkowym atutem tych publikacji.

Tytuł: Pomelo i przeciwieństwa
Tekst: Ramona Bădesku
Ilustracje: Benjamin Chaud
Wydawnictwo Zakamarki
Cena okładkowa: 29,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz