niedziela, 11 czerwca 2017

Podhalańskie klimaty z Oryginałów

Jakiś czas temu wspominałyśmy o przepięknym albumie Oficyny Wydawniczej Oryginały "Na Giewont się patrzy" (recenzja tu). Dzisiaj chciałybyśmy zaprezentować Wam zeszyt kreatywny, będący wspaniałym uzupełnieniem tamtej publikacji "Zeszyt tatrzański".


Książka ta spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym, tym, którzy od małego są związani z górami, jak również turystom, wybierającym Tatry jako cel wakacyjnych wyjazdów. Pozwoli ona zgłębić wiedzę o góralskich tradycjach, obowiązkach, budownictwie, strojach i kuchni oraz o górskiej przyrodzie. Stanie się pretekstem do rozmów z góralami z dziada pradziada i umożliwi spojrzenie na nasze piękne góry, Podhale i jego mieszkańców z innej perspektywy, przez pryzmat ich doświadczeń i tradycji, która w tym regionie jest ciągle żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom, gdyż jak mówią o sobie górale "My tradycji nie gubimy!"W książce znajdziemy wiele ciekawostek związanych z Tatrami oraz ich mieszkańcami; poznamy tajniki budowy tradycyjnych domów góralskich; odkryjemy receptury różnych góralskich potraw, jak moskole czy sałaciorka; rozwiążemy liczne zagadki dotyczące m.in. górskiej przyrody czy góralskich ubiorów; dowiemy się wiele o owcach i ich roli w życiu górali. W publikacji znajdziemy również miejsce na rysunki i zdjęcia z górskich wypraw, a także zachętę do stworzenia zielnika. Zawarta tu ankieta może być inspiracją do rozmów z najstarszymi góralami o ich dzieciństwie oraz młodości i pozwoli w aktywny sposób poznać kulturę oraz historię mieszkańców Podhala.

"Zeszyt tatrzański" serdecznie polecamy uczniom szkoły podstawowej oraz ich rodzicom, którzy pragną bliżej poznać podhalańskie tradycje. Książka szczególnie przyda się wszystkim panującym wakacyjne wycieczki w góry.

Tych, którzy do tej pory nie znają "Na Giewont się patrzy", zachęcamy do sięgnięcia po ten cudowny album, w którym autorki, dzięki relacjom ostatnich żyjących górali urodzonych przed II wojną światową, podjęły się próby zatrzymania dla potomnych informacji o świecie, który minął bezpowrotnie, a którego znajomość pozwala lepiej zrozumieć mieszkańców Podhala, ludzi twardych i pełnych szacunku dla otaczającej ich przyrody.Tytuł: Zeszyt tatrzański. My tradycji nie gubimy!
Koncepcja i realizacja: Barbara Caillot Dubus i Aleksandra Karkowska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Oryginały
Cena okładkowa: 18 zł

2 komentarze: