czwartek, 1 czerwca 2017

"Duszan" - opowieść o sile dziecięcej wyobraźni

Dzisiaj mam do zaprezentowania nowość z Wydawnictwa TADAM, która w wprowadza nas w świat dziecięcej wyobraźni, gdzie czas zmienia swe wymiary, chwilka wydaje się być wiecznością, a dni mijają w mgnieniu oka. Otwórzcie z nami Kapsułę Czasu i poznajcie "Duszana".


"Nazywam się Duszan. Jeśli czytasz te słowa, to znaczy, że otworzyłeś Kapsułę Czasu, którą zakopaliśmy razem z moim bratem Jankiem pod kasztanem, tuż za miodowym domem naszej babci. To mój pamiętnik. Opisałem w nim wszystkie nasze przygody podczas pobytu w Zalesiu."
Tak zaczyna się pełna magii historia pewnych wakacji, które dwóch, mieszkających na co dzień w mieście, chłopców spędziło w wiejskim, a w zasadzie leśnym, domu swojej babci. Już na początku swego pobytu w Zalesiu Duszan i Janek przekonują się, że wiedza, którą zdobyła w szkole jest kompletnie bezużyteczna w tym miejscu, które rządzi się własnymi prawami - prawami natury. Ich babcia okazuje się być nieco ekscentryczną staruszką, która gości w swym miodowym domu liczne zwierzęta i twierdzi, że chłopcy muszą "oswoić wilka, odnaleźć marzenia, wskoczyć w ogień, zgubić się i odnaleźć", by poznać i zrozumieć najważniejszy z języków świata. Babcia obdarza chłopców wielkim zaufaniem i daje im wolną rękę w działaniach. Nie są zmuszani do jedzenia, nie muszą się meldować na każdym kroku, brudzą się, że aż trudno ich rozpoznać, chodzą tam, gdzie chcą i uczą się na własnych błędach. Zdobywają doświadczenie, którego nie byliby w stanie zdobyć w mieście. Na swej drodze spotykają pana Śmiejkę, bardzo upartego osła, wilka Czarnego oraz wiele innych niezwykłych zwierząt. Przeżywają liczne przygody z pogranicza rzeczywistości i magii oraz odkrywają swoje talenty. Dzięki chwilom grozy poznają siłę swej braterskiej miłości, a ich determinacja potrafi obudzić uśpione dzieci skryte w dorosłych.


"Duszan" to piękna, wciągająca opowieść, którą pochłania się duszkiem, o wyjątkowych wakacjach, które zmieniły życie całej rodziny głównego bohatera. Książka napisana jest bardzo ładnym językiem, co sprawia, że czyta się ją z ogromną przyjemnością. Historia przenosi nas do świata dziecięcej fantazji, gdzie wszystko jest możliwe i gdzie nie ma miejsca na sztywne ramy cywilizacji, nakładane na dzieci w procesie edukacji szkolnej i podczas życia w społeczeństwie. Mnie opowieść zauroczyła i przeniosła wspomnieniami do czasów dzieciństwa i wakacji spędzanych u dziadków na wsi. Była to taka moja sentymentalna podróż z okazji Dnia Dziecka :-)
Na uwagę zasługują cudowne ilustracje Doroty Wojciechowskiej, które wspaniale współgrają z warstwą tekstową i oddają świat widziany oczami dziecka. Rysunki te pobudzają wyobraźnię, a ponieważ są pełne szczegółów, dlatego ćwiczą również spostrzegawczość młodego czytelnika.
Książka została nagrodzona w konkursie Wielokropek 2016, na co moim skromnym zdaniem słusznie zasługuje.
Książkę polecamy starszym przedszkolakom i uczniom szkoły podstawowej, a także, a może szczególnie, ich rodzicom, którzy w natłoku codziennych obowiązków i w pogoni za lepszym jutrem, zatracili gdzieś swoje wewnętrzne dziecko. Obudźmy je w sobie, a w perspektywie zbliżających się wakacji, zastanówmy się, co zrobić, by dla naszych dzieci były one równie niesamowite jak dla Duszana i Janka. Nie trzeba wiele, by tak mogło być.
Tytuł: Duszan
Tekst: Antonina Todorović
Ilustracje: Dorota Wojciechowska
Wydawnictwo TADAM
Cena okładkowa: 36 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze: