poniedziałek, 29 maja 2017

W małym ciele wielki duch, czyli "Jak Kalle rozprawił się z bykiem"

Dzisiaj u nas kolejna po Peterze i Lenie (recenzja tu), książka napisana przez Astrid Lindgren i wydana przez Wydawnictwo Zakamarki, którą miałyśmy okazję przeczytać. Zapraszamy na spotkanie z "Jak Kalle rozprawił się z bykiem", pozycją dotychczas nie znaną polskim czytelnikom.


W pewną Niedzielę Wielkanocną, na co dzień nad podziw łagodny, wielki byk Adam Engelbrekt, wpadł w szał i zerwał się z powroza, przerywając świąteczną sielankę mieszkańców Smalandii. Zewsząd zbiegli się gapie, by popatrzeć na szalejącego po placu przed oborą byka, który przegonił oborowego Svenssona, a gospodarzowi podarł odświętne portki. Godziny mijały i nikt nie był w stanie okiełznać rozwścieczonego olbrzyma, rozważano nawet zastrzelenie zwierzęcia i w tym momencie z pomocą przyszedł mały, siedmioletni, wiejski chłopiec. Kalle, bo o nim mowa, zjednał sobie Adama Engelbrekta i najzwyczajniej w świecie odprowadził go do obory. Mały toreador za swój czyn został nagrodzony przez gospodarza i zyskał uznanie w całej smalandzkiej społeczności.

Morał z historii jest prosty: w konfrontacji ze znacznie większym przeciwnikiem, najważniejsza nie jest siła, lecz odpowiednie podejście i spryt, który często jest domeną dzieci.
Książka jest przepięknie ilustrowana przez Marit Törnqvist, która wspaniale oddała sielankowy charakter smalandzkiej wioski i jej mieszkańców. Utrzymane w ciepłej tonacji obrazki, łapią za serce i wprowadzają  czytelników w klimat szwedzkiej wsi sprzed dziesięcioleci. Aż ma się ochotę usiąść z liczną rodzinką gospodarza do wspólnego śniadania wielkanocnego :-)


Lekturę "Jak Kalle rozprawił się z bykiem" serdecznie polecamy wszystkim przedszkolakom i młodszym uczniom szkoły podstawowej, zwłaszcza tym, którzy nie zawsze wierzą w swoje możliwości i boją się chwycić byka za rogi.
Tytuł: Jak Kalle rozprawił się z bykiem
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Marit Törnqvist
Wydawnictwo Zakamarki
Cena okładkowa: 29,90zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz