piątek, 5 maja 2017

"Wierszyki dla Moniki, Weroniki, dla Kajtusia i Wojtusia, dla Marysi i dla Gosi, dla każdego kto swe imię piękne nosi"

Dzisiaj u nas odrobinę poezji dla najmłodszych - "Wierszyki dla Moniki, Weroniki, dla Kajtusia i Wojtusia, dla Marysi i dla Gosi. Dla każdego, kto swe imię piękne nosi". Książka, przez którą trudno było mi przebrnąć z córcią, ponieważ tak bardzo spodobał jej się rymowany tytuł, że kazała go sobie czytać na okrągło, póki sama nie zapamiętała całej wyliczanki.


W tomiku znalazło się dwanaście lekkich i zabawnych wierszyków o dzieciach i dla dzieci, mówiących o tym, co bliskie przedszkolakom, którzy są grupą docelową dla tej książki. Przeczytamy tu m.in.: o biedronkach, które zgubiły swoje kropeczki; o Zosi, poznającej dobre nawyki żywieniowe; o nadmorskich wakacjach w towarzystwie babci i dziadka; o urodzinach ze słodkościami i prezentami; o kolorowym rysunku; o Kubusiu i jego przedszkolu; o wizycie u fryzjerki; o koncercie w operze oraz o narodzinach siostrzyczki. W książce jest również rymowanka "Wyliczanka", której uzupełnieniem jest sąsiadująca z nią ilustracja przedstawiająca wszystkie występujące w wierszyku przedmioty z wyjątkiem tego, co najważniejsze. Podczas lektury maluch może jednocześnie wyszukiwać słowa zawarte w tekście, a brakujących rodziców dorysować w specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu na kolejnych stronach książeczki.

Z książki maluchy dowiedzą się m.in. jak wyglądają różne instrumenty muzyczne oraz dlaczego należy myć ręce, jeść owoce i warzywa oraz pamiętać zawsze o pierwszym śniadaniu.
Wierszyki napisane są prostym językiem, łatwo wpadają w ucho i zapadają w pamięć młodego czytelnika. Tomik jest barwnie zilustrowany, co może podobać się najmłodszym.
Polecamy do wspólnej lektury razem z maluchami oraz do samodzielnego czytania dla dzieci, które poznają tę trudną sztukę.Tytuł: Wierszyki dla Moniki, Weroniki, dla Kajtusia i Wojtusia, dla Marysi i dla Gosi. Dla każdego, kto swe imię piękne nosi
Tekst: Lidia Borska
Ilustracje: Agnieszka Drabik
Wydawnictwo Novae Res
Cena okładkowa: 27 zł

2 komentarze: