piątek, 12 maja 2017

13 wypraw w nieznane - "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)"

Pod wielkim wrażeniem, jakie na nas wywarła lektura bestsellerowej książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek "(czterech prawych i sześciu lewych)" (recenzja tu), z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłyśmy po drugą część skarpetkowej sagi "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)", która ukazała się w marcu tego roku. Ku naszej radości, nie zawiodłyśmy się.

Rodzina Małej Be już od jakiegoś czasu wie, że znikające skarpety uciekają przez dziurę pod pralką, jednak dopiero zniknięcie ulubionej malinowej skarpetki Taty przepełnia czarę goryczy i głowa rodziny postanawia (o zgrozo!) raz na zawsze uporać się z problemem i zakleja otwór, będący wrotami na skarpetkowej drodze ku lepszemu jutru. Tymczasem trzynaście skarpetek-uciekinierek wiedzie nowe, wspaniałe życie, z dala od codziennej monotonii i pozostawionych w koszu na brudną bieliznę sióstr bliźniaczek. I tak: wspomniana malinowa lewa wraz z nowymi przyjaciółmi oddaje się eksploracji kosmosu; prawa niebieska o zdolnościach widzenia tego, co niewidoczne dla innych, niezrozumiana i wyśmiewana przez większość mieszkańców kosza z brudną bielizną, staje się muzą słynnej pisarki; niezwykle odważna bordowa prawa ratuje chomika z płonącego budynku; żółta prawa odnajduje się w roli serowara; nieco szorstka w obyciu prawa skarpetka wojskowa w kolorze khaki zakochuje się w jedwabnej pończoszce; prawa czerwona       frotté ratuje z opresji ulubionego Świętego wszystkich dzieci i staje się jego pomocnicą; zielona lewa dostaje rolę w teatrze; a biała lewaczostaje specjalistką od straszenia. To tylko część niesamowitych przygód tych jakże niepozornych elementów garderoby. Pozostałe są równie interesujące i zaskakujące. Każda z życiowych dróg skarpetek jest całkiem inna, ale to, co je łączy, to fakt, że odmieniając swój los, zmieniają na lepsze życie napotkanych osób, zwierząt czy przedmiotów. Chociaż małe, znajdują w sobie dużo siły, by przezwyciężyć przeciwności losu, są odważne, pomocne, mniej lub bardziej uczuciowe, czasami trochę bezczelne, a nawet nieco złośliwe. Wszystkie budzą sympatię małych i dużych czytelników, a ich historie, bez zbędnego moralizowania, wprowadzają dzieci w świat wartości.
Ulubioną opowieścią córeczki jest historia skarpetki-strażaka.


Podobnie jak w pierwszej części zachwyca piękny styl pani Justyny Bednarek, pelny absurdu humor pisarki oraz cudowne dynamiczne ilustracje pana Daniela de Latoura.

Polecamy serdecznie obie części skarpetkowych historii wszystkim starszym przedszkolakom oraz dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Mamy nadzieję, że "Nowe przygody skarpetek..." nie są ostatnimi przygodami skarpetek, że te małe części garderoby zdołają się przecisnąć przez małą dziurkę na drodze ku wolności, którą zrobiła dla nich Mała Be i jeszcze o nich usłyszymy, a raczej przeczytamy ;-)
Tytuł: Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)
Tekst: Justyna Bednarek
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Poradnia K
Cena okładkowa: 39,99 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz